تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹؛ مروری بر قهرمانان بخش‌های مختلف، از نواک جوکوویچ تا منصور بهرامی

0

تنیسفا – ۱۰۷ـمین دوره از مسابقات اپن استرالیا ۲۰۱۹ روز یک‌شنبه در ملبورن به پایان رسید. در زیر مروری داریم بر قهرمانان بخش‌های مختلف این دوره.

انفرادی مردان

در قسمت انفرادی مردان، نواک جوکوویچ با شکست رافائل نادال در فینال مسابقات، برای هفتمین بار فاتح نخستین گرند اسلم سال شد. این سومین قهرمانی متوالی جوکوویچ در رقابت‌های گرند اسلم (پس از ویمبلدون و آزاد آمریکا ۲۰۱۸) بود. «نوله» با این قهرمانی، ۱۵ـمین عنوان خود در رقابت‌های گرند اسلم را به دست آورد و از رکورد پیت سمپراس عبور کرد. او حالا با ۱۵ عنوان گرند اسلم، بعد از فدرر (۲۰ عنوان) و نادال (۱۷ عنوان)، سومین بازیکن پرافتخار در تاریخ تنیس مردان به حساب می‌آید. جوکوویچ هم‌چنین با فتح نخستین گرند اسلم سال ۲۰۱۹، ۷۳ـمین عنوان دوران ورزشی خود را به دست آورد.

نواک جوکوویچ، قهرمان اپن استرالیا ۲۰۱۹ در بخش انفرادی مردان / ausopen.com ©

انفرادی زنان

در بخش انفرادی زنان، نائومی اوساکا، تنیس‌باز ۲۱ سالۀ اهل ژاپن توانست با پیروزی مقابل پترا کویتووا، برای نخستین بار فاتح مسابقات آزاد استرالیا شود. این بازیکن جوان که سال ۲۰۱۸ با شکست سرینا ویلیامز، قهرمان اپن آمریکا شد، پس از جنیفر کاپریاتی در سال ۲۰۰۱، نخستین بازیکنی است که توانسته دو گرند اسلم نخست خود را بصورت متوالی به دست بیاورد.

اوساکا هم‌چنین با قهرمانی در ملبورن، نفر اول تنیس زنان شد. او اولین بازیکن (چه مرد و چه زن) آسیایی در تاریخ تنیس است که به جایگاه نخست رده‌بندی جهانی دست پیدا می‌کند.

نائومی اوساکا، قهرمان اپن استرالیا ۲۰۱۹ در بخش انفرادی زنان / © GETTY IMAGES

دونفره مردان

در این بخش، زوج فرانسوی نیکولاس ماهوت و پیر-اوگ اربر موفق شدند با پیروزی مقابل هنری کنتینن و جان پی‌یرس در دو ست متوالی، عنوان قهرمانی مسابقات را از آن خود نمایند. زوج ماهوت‌ و اربر حالا موفق شده‌اند در هر یک از گرند ‌اسلم‌های چهارگانه صاحب عنوان قهرمانی شوند. (یو اس اپن ۲۰۱۵، ویمبلدون ۲۰۱۶، رولان گاروس ۲۰۱۸، آزاد استرالیا ۲۰۱۹)

نیکولاس ماهوت و پیر-اوگ اربر، قهرمانان بخش دونفره اپن استرالیا ۲۰۱۹ / ausopen.com ©

دونفره زنان

در قسمت دونفره زنان، زوج سامانتا استوسر و شوایی ژنگ با غلبه بر کریستینا ملادنوویچ و تیمه‌آ بابوش در دو ست متوالی، برای نخستین بار عنوان قهرمانی مسابقات آزاد استرالیا را کسب کردند.

سامانتا استوسر و شوایی ژنگ، قهرمانان بخش دونفره زنان در اپن استرالیا ۲۰۱۹ / ausopen.com ©

دونفره مختلط

در این بخش، رَجیو رَم و باربورا کریچیکووا، تنیس‌بازهای اهل آمریکا و جمهوری چک با پیروزی در برابر آسترید شارما و جان-پاتریک اسمیت که با دریافت سهمیۀ وایلد کارت به جدول اصلی راه یافته بودند، جام قهرمانی مسابقات را بالای سر بردند. رم با این پیروزی، نخستین عنوان گرند اسلم خود را به دست آورد. کریچیکووای ۲۳ ساله نیز پس از قهرمانی در بخش دونفرۀ گرند اسلم‌های آزاد فرانسه و ویملبدون در سال ۲۰۱۸، این بار در بخش دونفره مختلط نیز توانست عنوان دیگری را کسب نماید.

رجیو رم و باربورا کریچیکووا، فاتحان آزاد استرالیا ۲۰۱۹ / ausopen.com ©

پیشکسوتان

در بخش پیشکسوتان، منصور بهرامی، اسطورۀ تنیس کشورمان و مارک فیلیپوسیس استرالیایی موفق شدند زوج سوئدی یوناس بیورکمن و توماس یوهانسون را شکست دهند و قهرمان شوند.

منصور بهرامی و مارک فیلیپوسیس به همراه یوناس بیورکمن و توماس یوهانسون / ausopen.com ©

منصور بهرامی در بخش پیشکسوتان آزاد استرالیا ۲۰۱۹ / ausopen.com ©

انفرادی پسران

لورنزو موزتی، تنیس‌باز ۱۶ سالهٔ ایتالیایی در بخش انفرادی پسران توانست امیلیو ناوا از آمریکا را مغلوب کند و فاتح مسابقات اپن استرالیا شود. موزتی سال گذشته نیز توانسته بود نایب‌قهرمانی گرند اسلم اپن آمریکا را در بخش انفرادی پسران از آن خود کند.

لورنزو موزتی، تنیس‌باز ایتالیایی / gazzettadelsud.it ©

انفرادی دختران

در قسمت انفرادی دختران، کلارا تاوسن، بازیکن ۱۶ سالهٔ دانمارکی موفق شد با شکست لیلا انی فرناندز از کانادا، قهرمانی آزاد استرالیا را در کارنامۀ خود ثبت کند.

کلارا تاوسن، قهرمان بخش انفرادی دختران در آزاد استرالیا ۲۰۱۹ / ausopen.com ©

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید