تنیس فا

ویمبلدون ۲۰۲۲؛ پیروزی جنجالی کیریوس مقابل سیتسیپاس در روز صعود آسان نادال و حذف اشویانتک از مسابقات

0

ششمین روز رقابت‌های ویمبلدون ۲۰۲۲ با اتفاقات زیادی همراه بود.

تنیسفا – در ادامه دیدارهای مرحله سوم ویمبلدون ۲۰۲۲ رافائل نادال شب گذشته در زمین مرکزی برابر لورنزو سونه‌گو قرار گرفت و با برتری ۳-۰ مقابل حریف ایتالیایی توانست برای دهمین بار در جمع ۱۶ بازیکن برتر این رقابت‌ها قرار بگیرد.

ماتادور برخلاف دو دیدار قبلی خود که متزلزل ظاهر شده بود، این بار در سه ست متوالی و با نتایج ۶-۱، ۶-۲ و ۶-۴ به پیروزی رسید تا برای ۵۳ـمین بار به ۱/۸ نهایی یک گرند اسلم صعود کند.

این دیدار خالی از حاشیه هم نبود؛ در آخر ست سوم نادال مستقیماً به سونه‌گو تذکر داد که موقع ضربه زدن بیش از حد از خودش صدا در نیاورد. تذکر نادال بنظر باعث دلخوری بازیکن ایتالیایی شد و آن‌ها در پایان بازی نیز هنگام دست دادن مکالمه طولانی با هم داشتند. بعد از بازی اما نادال اعلام کرد که از حریف خود عذرخواهی کرده است.

دارنده ۲۲ عنوان گرند اسلم بعد از راه‌یابی به مرحله ۱/۸ نهایی گفت: «سونه‌گو دشوارترین حریفم تا اینجای کار بود و من بی‌شک بهترین نمایشم در مسابقات این دوره را ارائه دادم. از اینکه توانستم سطح بازی‌ام را بالا ببرم بسیار خوشحالم. برای لورنزو در ادامه فصل آرزوی موفقیت می‌‌کنم. نسبت به روزهای قبل پیشرفت زیادی کردم. با جرئت بیشتر و هجومی‌تر بازی کردم و زیاد به روی تور آمدم. خیلی خوشحالم. پیروزی خوبی مقابل یک بازیکن خیلی خوب کسب کردم.»

نادال که به‌ دنبال قهرمانی در سومین گرند اسلم متوالی خود است برای راه‌یابی به ۱/۴ نهایی باید در دور بعد به مصاف بوتیک فان د زنشلوپ برود. فان د زنشلوپ هلندی نیز روز گذشته در ۴ ست ریشار گسکه کهنه‌کار را از پیش رو برداشت. نادال و فان د زنشلوپ حدود یک ماه پیش نیز در رولان گاروس با یک‌دیگر دیدار کردند که نادال در سه ست حریف هلندی خود را شکست داد.

آخرین اخبار دنیای تنیس در اینستاگرام تنیسفا؛ کلیک کنید

اما نیک کیریوس در یکی از پرحاشیه‌ترین دیدارهای چند وقت اخیر با عبور از سد استفانوس سیتسیپاس راهی مرحله ۱/۸ نهایی مسابقات شد. تنیس‌باز استرالیایی در چهار ست و با نتایج ۶-۷، ۶-۴، ۶-۳ و ۷-۶ بر نفر ششم تنیس جهان غلبه کرد تا بعد از شش سال بار دیگر به هفته دوم رقابت‌های ویمبلدون برسد.

جنجال بازی اما از آن‌جا آغاز شد که سیتسیپاس بعد از شکست در ست دوم توپ را به‌ شکلی خطرناک به سمت تماشاگران فرستاد و کیریوس با دیدن این صحنه از داور خواستار اخراج سیتسیپاس از رقابت‌ها شد. مشاجره کیریوس با داور موجب بالا رفتن تنش و هم‌چنین عصبانیت سیتسیپاس شد تا جایی‌که این بازیکن یونانی در چند امتیاز عمداً حریف خود را با توپ نشانه رفت. درگیری دو بازیکن با پایان بازی هم خاتمه نیافت و گرچه کیریوس اعلام کرد که نهایت احترام را برای حریفش قائل است، سیتسیپاس در نشست مطبوعاتی‌اش به بازیکن استرالیایی تاخت و با «قلدر» خطاب کردن او گفت: «مسابقه بیشتر شبیه یک سیرک بود… نیک یک‌سره صحبت‌ و اعتراض می‌کرد… این کار شما را خسته می‌کند، ما اینجا هستیم تا تنیس بازی کنیم، برای صحبت کردن که نیامده‌ایم.»

تنیس‌باز یونانی ادامه داد: «نیک مدام در زمین قلدری می‌کند و برای حریفانش شاخ و شانه می‌کشد. او احتمالاً در مدرسه هم قلدر بوده است… من از افراد زورگو که دیگران را تحت فشار می‌گذارند خوشم نمی‌آید. او آدم خوبی است اما یک بعد شیطانی هم دارد.»

کیریوس نیز در کنفرانس مطبوعاتی خود در پاسخ به صحبت‌های تند سیتسیپاس گفت: «من کاری نکردم. مطلقاً کاری نکردم. او بود که چندین بار سعی کرد من را با توپ بزند. او بود که یک تماشاگر را با توپ زد. من فقط با داور صحبت می‌کردم و هیچ بی‌احترامی به سیتسیپاس نکردم… او مشکل جدی دارد. من در بین بازیکنان از محبوبیت زیادی برخوردار هستم اما کسی از او خوشش نمی‌آید.»

حریف بعدی کیریوس، برندون ناکاشیما آمریکایی است که روز گذشته در چهار ست نیکلا کان از آلمان را شکست داد و راهی مرحله چهارم شد.

در دیدار دیگر، تیلور فریتس آمریکایی در سه ست پیاپی و با نتایج ۶-۴، ۶-۱ و ۷-۶ مقابل الکس مولچان به برتری دست یافت و ضمن کسب هفتمین پیروزی پیاپی خود راهی مرحله ۱/۸ نهایی شد. نفر چهاردهم جهان که در این تورنمنت هیچ ستی را به حریفان خود واگذار نکرده در دور بعد با جیسون کابلر مسابقه خواهد داد. کابلر هم در ادامه ماجراجویی‌هایش در ویمبلدون امسال با حساب ۳-۲ جک ساک را مغلوب کرد و به مرحله ۱/۸ نهایی این رقابت‌ها رسید. تنیس‌باز استرالیایی و نفر ۹۹ رده‌بندی که از جدول مقدماتی راهی جدول اصلی شده در این دیدار که ۴ ساعت و ۱۹ دقیقه به طول انجامید با نتایج ۶-۲، ۴-۶، ۵-۷، ۷-۶ و ۶-۳ بر حریف آمریکایی خود غلبه کرد تا برای نخستین بار به جمع ۱۶ نفر برتر یک گرند اسلم صعود کند.

الکس د مینور و کریستین گارین نیز به ترتیب با پیروزی برابر لیام برودی و جنسون بروکسبی حریف یک‌دیگر در مرحله ۱/۸ نهایی شدند.

اما در بخش زنان، حذف ایگا اشویانتک از رقابت‌ها کلکسیون اتفاقات روز ششم را تکمیل کرد؛ اشویانتک که در زمین شماره یک به مصاف الیزه کورنه رفته بود در پایان با شکست ۲ بر صفر مقابل حریف باتجربه خود از گردونه سومین گرند اسلم فصل حذف شد تا نوار پیروزی‌های متوالی‌اش بعد از ۳۷ مسابقه قطع شود. کورنه فرانسوی در این دیدار نمایش کم‌نقصی ارائه داد و با نتایج قاطع ۶-۴ و ۶-۲ بر اشویانتک لهستانی غلبه کرد ‌و به جمع ۱۶ بازیکن برتر ویمبلدون راه یافت.

بیشتر بخوانید: شگفتی در ویمبلدون؛ ایگا متوقف شد

در دیدار دیگر پائولا بادوسا اسپانیایی در دو ست نزدیک با نتایج ۷-۵ و ۷-۶ از سد پترا کویتووا قهرمان دو دوره ویمبلدون عبور کرد و برای دومین سال پیاپی راهی دور چهارم این رقابت‌ها شد. نفر چهارم تنیس زنان در مرحله بعد با باید با یک حریف سرسخت دیگر یعنی سیمونا هالپ دیدار قهرمان ویمبلدون ۲۰۱۹ دیدار کند. هالپ دارنده دو عنوان گرند اسلم هم دیروز در دو ست پیاپی بر ماگدالنا فرخ لهستانی غلبه کرد تا دهمین پیروزی متوالی خود در ویمبلدون را کسب کند.

نبرد تمام‌آمریکایی آماندا انیسیمووا و کوکو گاف نیز با برتری انیسیمووا به پایان رسید. نفر ۲۵ جهان بعد از اینکه در ست نخست ۶-۷ از گاف شکست خورد، کنترل بازی را در دست گرفت و در دو ست بعدی با نتایج قاطع ۶-۲ و ۶-۱ بر هم‌وطن خود چیره شد تا برای نخستین بار به جمع ۱۶ بازیکن برتر ویمبلدون برسد. انیسیمووا که ۲۰ سال دارد در دور بعد با هارمونی تن رقابت خواهد کرد.

النا ریباکینا و پترا مارتیچ نیز به‌ترتیب چین‌ون جانگ و جسیکا پگولا را کنار زدند و به مرحله ۱/۸ نهایی راه یافتند.

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید