تنیس فا

تنیس المپیک ریو؛ جوکوویچ با چشمان گریان زمین مسابقه را ترک کرد

0

مرد شماره یک تنیس جهان که در سال‌های اخیر تنیس را به قبضه خود درآورده، وداع تلخی با مسابقات المپیک ریو داشت؛ او در همان گام نخست از دل‌پوتروی آرژانتینی شکست خورد تا باز هم دستش از مدال طلای المپیک کوتاه بماند.

در مهمترین دیدار روز دوم مسابقات المپیک، نواک جوکوویچ از صربستان در مقابل خوان مارتین دل‌پوترو از آرژانتین که به تازگی از مصدومیت بازگشته، قرار گرفت و در نهایت در دو ست پیاپی (۷-۶ ۷-۶) میدان را به حریف بلندقامت اهل تاندیل واگذار و با چشمان گریان زمین بازی را ترک کرد. دل‌پوترو در المپیک پیش در لندن نیز در بازی رده‌بندی جوکوویچ را شکست داده بود.

به این ترتیب جوکوویچ که امید زیادی به کسب مدال طلای المپیک ریو و تکمیل ویترین افتخاراتش داشت باز هم در کسب این مهم ناکام ماند. تنها مدال او در بازی‌های المپیک به بازی‌های پکن ۲۰۰۸ برمی‌گردد، جایی‌که او در مرحله نیمه‌پایانی از نادال شکست خورد، اما در دیدار رده‌بندی توانست جیمز بلیک امریکایی را از پیش‌رو بردارد و به مدال برنز دست یابد.

دارنده ۱۲ عنوان قهرمانی در مسابقات گرند اسلم، درباره این شکست گفت: “بدون شک یکی از سخت‌ترین شکست‌های تمام عمرم بود… در لحظات حساس بازی، خوان تنیس فوق‌العاده‌ای ارائه داد و باید به او تبریک بگویم… قطعا خیلی ناامید‌کننده است که به این زودی تورنمنت را ترک می‌کنم، اما از طرف دیگر، خیلی خوشحالم که یکی از دوستانم که در چند سال گذشته با مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کرد، توانسته به بازی‌ها برگردد و در این سطح بازی کند.”

دل‌پوترو که در حال حاضر در رده ۱۴۵ جهان قرار دارد بیش از هر کس دیگری به این برد بزرگ و بازیابی اعتماد به نفسش نیاز داشت. او بعد از بازی عنوان کرد: “فکر می‌کنم این پیروزی بزرگی برای من است؛ به خاطر شرایطی که دارم. بسیار سخت است که بعد از سه عمل جراحی بر روی مچ دست توانستم به مسابقات برگردم. فکر می‌کنم یکی از بهترین بازی‌های تمام دوران ورزشی‌ام را انجام دادم.”

بیشتر بخوانید: تنیس المپیک ریو؛ گزارش روز دوم مسابقات

دلپوتروی ۲۷ ساله که در سال ۲۰۰۹ موفق شد در یک دیدار تماشایی و دیدنی، راجر فدرر را در فینال آزاد امریکا شکست دهد و اولین و تنها عنوان گرند اسلم‌اش را به دست بیاورد، در طول چند سال گذشته به علت مصدومیت‌ مچ دستش نتوانسته است آنطور که باید و شاید شایستگی‌هایش را در زمین مسابقه به همگان ثابت کند. دارنده مدال برنز المپیک لندن حالا با شکست بهترین تنیس‌باز چند سال اخیر، نام خودش را به عنوان یکی از مدعیان اصلی کسب مدال طلای این مسابقات مطرح کرد.

هر چند جوکوویچ هم‌چنان این فرصت را دارد که در رده دونفره به عنوان طلای المپیک دست یابد، اما شکست در رده انفرادی قطعا تردیدهای بسیاری را نسبت به وضعیت این تنیس‌باز صرب در ادامه فصل بوجود آورده است. به خصوص که او شکست ناباورانه‌ای را نیز در مسابقات ویمبلدون متحمل شد. به نظر می‌رسد جوکوویچ بعد از فتح آزاد فرانسه و تکمیل افتخاراتش در مسابفات گرند اسلم، انگیزه و عطش همیشگی‌‌اش برای بردن را از دست داده است.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید