تنیس فا

قهرمانی النا ریباکینا در ویمبلدون

0

یک تنیس‌باز روسی‌الاصل در مسابقاتی که روس‌ها از شرکت در آن محروم بودند به قهرمانی رسید.

تنیسفا – در دیدار پایانی مسابقات ویمبلدون که عصر روز یک‌شنبه در ورزشگاه مرکزی این رقابت‌ها برگزار شد، النا ریباکینا قزاق با وجود آنکه ست اول را ۶-۳ به انس جابر تونسی واگذار کرد، در دو ست بعدی با نتایج قاطع ۶-۲ و ۶-۲ به پیروزی رسید و اولین گرند اسلمش را فتح کرد.

جابر، زن شماره ۲ تنیس جهان که عملکرد خوبش در فصل چمن باعث بالا رفتن انتظارها از او در بازی فینال شده بود، مطابق انتظار بازی را بهتر آغاز کرد و با تکیه بر ضربات متنوع خود توانست در ست اول ۶-۳ به پیروزی برسد. تسلط جابر در ست اول چنان بود که به نظر نمی‌رسید او برای پیروزی در این مسابقه با مشکل خاصی مواجه شود. با این وجود اما در ادامه ورق برگشت؛ ریباکینا که در ست اول اشتباهات متعددی داشت، در ست دوم به تدریج یخ بازی‌اش آب شد و به لطف ضربات پرقدرت و سرویس‌های مرگبارش توانست با نتیجه قاطع ۶-۲ پیروز شود. در ست سوم نیز این ریباکینا بود که به نمایش خوبش ادامه داد و حریف با تجربه خود را با نتیجه ۶-۲ از پیش رو برداشت تا جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

ریباکینا ۲۳ ساله که متولد روسیه و شهر مسکو است، سال ۲۰۱۸ تابعیت خود را تغییر داد و از آن زمان با پرچم قزاقستان در مسابقات حاضر می‌شود‌. او با این پیروزی به نخستین بازیکن قزاق تبدیل شد که جام قهرمانی یک گرند اسلم را بالای سر می‌برد. 

این همچنین سومین قهرمانی دوران حرفه‌ای ریباکینا محسوب می‌شود.

مسیر قهرمانی ریباکینا در ویمبلدون ۲۰۲۲:

دور نخست: کوکو ونده‌وی | ۷-۶ ۷-۵
دور دوم: بیانکا اندرسکو | ۶-۴ ۷-۶
دور سوم: چین‌ون جانگ | ۷-۶ ۷-۵
دور چهارم: پترا مارتیچ | ۷-۵ ۶-۳
۱/۴ نهایی: آیلا تاملیانوویچ | ۴-۶ ۶-۲ ۶-۳
نیمه‌نهایی: سیمونا هالپ | ۶-۳ ۶-۳
فینال: انس جابر | ۳-۶ ۶-۲ ۶-۲

به این ترتیب در مسابقاتی که تنیس‌بازان اهل روسیه از حضور در آن محروم بودند، جام قهرمانی به یک بازیکن روسی‌الاصل رسید.

اما جابر هم با راهیابی به فینال ویمبلدون افتخار بزرگی را برای دنیای عرب و مسلمانان جهان به ارمغان آورد؛ از سال ۱۹۶۸ که دوران مدرن تنیس آغاز شد، هیچ بازیکن عربی نتوانسته بود به فینال یک گرند اسلم برسد و جابر تونسی اولین بازیکنی است که این افتخار را از آن خود می‌کند.

انس جابر (راست) و النا ریباکینا (چپ)/Getty Images ©

4/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید