تنیس فا

رولان گاروس ۲۰۲۱؛ وداع زودهنگام تیم با رقابت‌ها / صعود زورف، سیتسیپاس و اوساکا به دور دوم

0

مسابقات گرند اسلم آزاد فرانسه روز گذشته آغاز شد و در مهم‌ترین اتفاق، دومینیک تیم اتریشی با شکست برابر پابلو آندوخار وداعی زودهنگام با رقابت‌ها داشت. الکساندر زورف آلمانی اما با بازگشت به بازی پس از واگذاری دو ست اول مانع یک شگفتی دیگر شد.

تنیسفا – در نخستین روز از رقابت‌های رولان گاروس ۲۰۲۱، دومینیک تیم مرد شماره ۴ تنیس جهان در یک شگفتی بزرگ مغلوب پابلو اندوخار شد و از مسابقات کنار رفت‌.

نایب قهرمان ۲ دوره مسابقات در این دیدار که ۴ ساعت و ۲۸ دقیقه دقیقه به طول انجامید به ‌رغم اینکه در دو ست اول با نتایج ۶-۴ و ۷-۵ به پیروزی رسید، در سه ست بعدی با نتایج ۶-۳ و ۶-۴ و ۶-۴ مغلوب حریف اسپانیایی‌ خود شد تا روند ناکامی‌هایش در این فصل ادامه داشته باشد.

آندوخار که رتبه ۶۸ جهان را در اختیار دارد دو هفته پیش نیز با شکست راجر فدرر در مسابقات ژنو شگفتی‌ساز شده بود.

با حذف تیم که یکی از مدعیان قهرمانی محسوب می‌شد، حالا هیچ بازیکنی که سابقه قهرمانی در گرند اسلم‌ها را داشته باشد در نیمه پایینی جدول حضور ندارد.

الکساندر زورف هم با اینکه می‌رفت تا با یک شگفتی از مسابقات کنار برود پس از واگذاری دو ست اول به بازی بازگشت و از شکست گریخت. بازیکن آلمانی که به مصاف هم‌وطنش اسکار اوته رفته بود، بعد از اینکه ست‌های اول و دوم را با نتایج مشابه ۶-۳ واگذار کرد، در سه ست بعدی به راحتی و با نتایج ۶-۲، ۶-۲ و ۶-۰ پیروز شد و به مرحله دوم رسید.

استفانوس سیتسیپاس مرد شماره پنج تنیس جهان اما بر خلاف زورف کار راحتی داشت و در سه ست متوالی با نتایج ۷-۶، ۶-۳ و ۶-۱ از سد ژرمی شاردی فرانسوی عبور کرد تا ضمن کسب ۱۷ـمین پیروزی خود در فصل خاک به مرحله دوم برسد.

کی نیشیکوری هم اگرچه مقابل الساندرو جانسی به مشکل خورد، نهایتاً پیروز از زمین بیرون آمد و به رغم اینکه در ست پنجم ۴-۲ عقب افتاده بود توانست با پیروزی در ۴ گیم پیاپی از سد حریف ایتالیایی خود عبور کند.

گریگور دیمیتروف بلغار اما با بدشانسی از گردونه رقابت‌ها کنار رفت؛ تنیس‌باز بلغار با وجود اینکه مقابل مارکوس گیرون تا یک قدمی پیروزی پیش رفت، در نهایت به‌علت مصدومیت مجبور انصراف شد تا خیلی زود با مسابقات وداع کند.

دیمیتروف در ست‌‌های اول و دوم کار نسبتاً راحتی داشت و با نتایج ۶-۲ و ۶-۴ پیروز شد. نفر ۱۷ جهان در ست سوم نیز ۵-۲ جلو بود اما پس از اینکه سه فرصت خود برای پیروزی در بازی را از دست داد این ست را در کمال ناباوری ۷-۵ واگذار کرد و در ست چهارم به علت مصدومیت از ناحیه کمر بعد از واگذاری ۳ گیم مجبور به انصراف شد.

روبرتو باتیستا آگوت و پابلو کارنیو بوستا، سیدهای یازدهم و دوازدهم مسابقات به‌ترتیب با پیروزی مقابل ماریو ویله‌یا مارتینز و نوربرت گومبوش به مرحله دوم صعود کردند. کارن خاچانوف و فابیو فونینی نیز از دیگر برندگان روز اول مسابقات بودند.

در بخش زنان، نائومی اوساکا زن شماره دو تنیس جهان با برتری ۲-۰ (۶-۴ و ۷-۶) برابر پاتریشا ماریا تیگ از رومانی به دور دوم رسید و پانزدهمین پیروزی متوالی خود در گرند اسلم‌ها را کسب کرد.

تنیس‌باز ژاپنی که به دنبال فتح سومین گرند اسلم متوالی خود است بعد از پیروزی به علت عدم حضور در نشست مطبوعاتی مبلغ ۱۵ هزار دلار جریمه شد. تنیس‌باز ژاپنی پیش از شروع رقابت‌ها در تصمیمی عجیب اعلام کرد به منظور حفظ سلامت روان خود در نشست‌های مطبوعاتی حضور نخواهد یافت که این تصمیم او واکنش‌برانگیز شد.

در همین راستا مسئولین تنیس آزاد فرانسه در بیانیه‌ای شدیدالحن که به امضای سه گرند اسلم دیگر نیز رسیده به اوساکا هشدار دادند در صورتی‌که تعهدات رسانه‌ای خود را نادیده بگیرد و به تحریم نشست‌های مطبوعاتی ادامه دهد، با جریمه‌های سنگین‌تر و چه بسا اخراج و محرومیت از حضور در گرند اسلم‌های بعدی روبرو خواهد شد.

در مسابقه دیگر آرینا سابالنکا بخت سوم رقابت‌ها به‌راحتی با نتایج ۶-۴ و ۶-۳ آنا کونیوک را پشت سر گذاشت و به مرحله دوم رسید.

ویکتوریا آزارنکا نیز در سه ست بر اسوتلانا کوزنتسووا غلبه کرد و راهی دور دوم رقابت‌ها شد. تنیس‌باز بلاروسی ست نخست را ۶-۴ از آن خود کرد، در ست دوم ۲-۶ شکست خورد و در ست سوم با نتیجه ۶-۳ به برتری رسید تا به مرحله دوم صعود کند.

پترا کویتووا دارنده دو عنوان گرند اسلم هم بااینکه تا آستانه شکست برابر هریت مینن پیش رفت، در نهایت برنده از زمین بیرون آمد؛ کویتووا ست نخست را در تایبریک به نفر ۹۹ جهان واگذار کرد و در ست دوم بااینکه تنها یک امتیاز با شکست فاصله داشت در تایبریک پیروز شد تا کار به ست سوم کشیده شود. در ست سوم بازیکن اهل چک قاطعانه با نتیجه ۶-۱ به برتری رسید و به دور دوم صعود کرد.

ناکام بزرگ بخش زنان در روز نخست انجلیک کربر بود. نفر اول پیشین تنیس زنان و قهرمان ۳ دوره مسابقات گرند اسلم در دو ست متوالی با نتایج ۶-۲ و ۶-۴ از آنگلینا کالینینا اوکراینی شکست خورد تا برای پنجمین بار در ۶ سال اخیر از صعود به دور دوم اوپن فرانسه باز بماند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید