تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره یک: راجر فدرر – رافائل نادال

1

تنیس‌فا: در ماه گذشته و به بهانه‌ی نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داشتیم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. با پایان مسابقات تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹، به برترین مصاف دو دهه اخیر این تورنمنت رسیدیم.

شماره ۱: راجر فدرر-رافائل نادال؛
سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۷، دیدار پایانی

دلیل انتخاب:

تقابل راجر فدرر و رافائل نادال را یکی از مهم‌ترین و زیباترین مصاف‌ها در تاریخ ورزش می‌دانند. دو تنیس‌بازی که تاکنون مجموعا ۳۷ بار فاتح گرنداسلم‌ها شده‌اند و خیلی از کارشناسان آنها را دو نفر برتر تاریخ تنیس به‌شمار می‌آورند. تفاوت سبک و استیل بازی فدرر و نادال، همواره یکی از جذابیت‌های مهم تنیس در دو دهه اخیر بوده است و هر دیدار مهم و تماشایی این دو ابرافسانه، برگی زرین به تاریخ تنیس افزوده است. فدال در استرالیا ۴ مرتبه به وقوع پیوسته که ۲ بار آن در فینال بوده است. این نبردهای تاریخی را مرور می‌کنیم:

فینال سال ۲۰۱۷

پیش از بازی:

فدرر که به دلیل مصدومیت بعد از ویمبلدون ۲۰۱۶ تا انتهای فصل خانه‌نشین بود، در بازگشتش با قرعه‌ای سخت در استرالیا مواجه شد. او در دور سوم با یک نمایش عالی توماس بردیک را در ۳ ست مغلوب کرد و در دور چهارم توانست در ۵ ست از سد کی نیشیکوری بگذرد. استاد سوئیسی با شکست میشا زورف به نیمه‌نهایی رسید و با غلبه بر هم‌وطن خود استن واورینکا در دیداری ۵سته، پس از ۷ سال به فینال استرالیا راه یافت.
در آن سو رافائل نادال نیز که بخش مهمی از سال گذشته را به علت آسیب‌دیدگی از دست داده بود، با حذف مایر و بگدتیس به دور سوم رسید و حریف زورف شد. ماتادور در این بازی در آستانه حذف قرار گرفت اما به بازی برگشت و زورف جوان را در ۵ ست مغلوب کرد. وی با غلبه بر گائل مونفیس و میلوس رائونیچ راهی نیمه‌نهایی شد و با شکست گریگور دیمیتروف در یک بازی نزدیک و نفس‌گیر حریف فدرر در دیدار نهایی شد.
پیش از بازی کارشناسان شانس ماتادور را به دلیل برتری در مصاف‌های رودررو کمی بیش از استاد سوئیسی می‌دانستند.

بازی:

در ست اول راجر فدرر بهتر عمل کرد و توانست نادال را در گیم هفتم بریک کند و با حفظ گیم‌های سرویس خود ۱-۰ پیش بیفتد. در ست دوم ماتادور در همان ابتدا سرویس حریف را دو بار پیاپی شکست؛ فدرر یکی از بریک‌ها را پس گرفت اما نهایتا ست را واگذار کرد تا حساب کار در ست‌شماری ۱-۱ شود. در ست سوم استاد سوئیسی موفق شد دو مرتبه سرویس رقیب دیرینه خود را بشکند و ۲-۱ پیش افتاد تا تنها یک ست با هجدهمین گرنداسلم‌اش فاصله داشته باشد. اما در ست چهارم این نادال بود که بهتر عمل کرد و با بریک کردن فدرر در گیم چهارم و حفظ گیم‌های سرویس خود کار را به ست سرنوشت‌ساز کشاند.
پیش از ست پایانی، فدرر درخواست وقت استراحت پزشکی کرد و در ابتدای ست متزلزل ظاهر شد تا گیم سرویس خود را از دست بدهد. در ادامه و در حالی که نادال ۳-۱ پیش بود و کسی انتظار بازگشت فدرر به بازی را نداشت، وی بهترین بازی خود در سال‌های اخیر را به نمایش گذاشت و ماتادور را مقهور قدرت خود کرد. قطار سریع‌السیر سوئیس هیچ گیمی را تا انتهای بازی از دست نداد و موفق شد پس از ۱۰ سال نادال را در یک گرنداسلم مغلوب کند و قهرمان استرالیا شود.
به دلیل سابقه طولانی رقابت بین فدرر و نادال و افتخارات این دو افسانه دنیای تنیس، بازگشت هر دو بازیکن از مصدومیتی طولانی، سن بالای آنها، احتمال مشاهده آخرین فدال در فینال یک گرنداسلم و گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر بزرگ‌ترین‌بودنِ فدرر یا نادال، این دیدار فینالی رویایی بود و یکی از مهم‌ترین مسابقات برگزارشده در تاریخ ورزش به شمار می‌رود.

پس از بازی:

فدرر در ادامه سال ۳ بار دیگر نیز ماتادور را مغلوب کرد و اختلاف ایجادشده در بازی‌های رودرروی‌شان را کاهش داد. او در ادامه سال موفق شد پس از ۶ سال بار دیگر در ویمبلدون قهرمان شود تا بازگشت رویایی‌اش به جهان تنیس را تکمیل نماید.
نادال نیز توانست رولان گاروس را برای بار دهم فتح کند و با قهرمانی در تنیس آزاد امریکا، برای چهارمین بار عنوان بهترین تنیس‌باز فصل را از آن خود کند. تنیس در سال ۲۰۱۷ به دهه قبل بازگشت و این اولین بار در ۷ سال اخیر بود که هیچ بازیکنی غیر از فدال فاتح گرنداسلم نشد.

گزیده دیدار رافائل نادال و راجر فدرر در دیدار نهایی آزاد استرالیا ۲۰۱۷

فینال سال ۲۰۰۹

پیش از بازی:

نادال با غلبه بر تنیس‌بازانی چون تامی هاس، فرناندو گونزالز و ژیل سیمون، بدون اینکه ستی را واگذار کند، راهی نیمه‌نهایی شد. این دومین حضور متوالی ماتادور در جمع ۴ نفر برتر آزاد استرالیا بود. وی در نیمه‌نهایی در یک بازی دیدنی و نزدیک در ۵ ست بر هم‌وطن خود فرناندو ورداسکو غلبه کرد تا نخستین حضور خود را در فینال استرالیا تجربه کند.
در آن سو فدرر با غلبه بر سپی، کورولف و سافین راهی دور چهارم شد تا به مصاف توماس بردیک برود. او در این دیدار ۲-۰ عقب افتاد اما توانست به بازی برگردد و حریف چک خود را مغلوب کند. نابغه سوئیسی سپس در ۳ ست پیاپی بر خوان‌مارتین دل‌پوترو و اندی رادیک فائق آمد تا بار دیگر به دیدار پایانی در ورزشگاه راد لیور باز گردد. پیش از بازی کارشناسان شانس او را کمی بیش از رافائل نادال می‌دانستند.

بازی:

در ست اول بازی برابر و نزدیک دنبال می‌شد، اما این نادال بود که در انتهای ست فدرر را بریک کرد تا ۱-۰ پیش بیفتد. در ست دوم راجر فدرر برتری خود را به سلطان خاک تحمیل کرد تا حساب کار ۱-۱ شود. در ست سوم کار به تایبرک کشید و برخلاف تایبرک‌های فینال ویمبلدون ۲۰۰۸، این نادال بود که پیروز شد تا در آستانه قهرمانی قرار بگیرد. فدرر با کسب ست چهارم، برد حریف را به تاخیر انداخت اما عملکرد کم‌نقص ماتادور در ست نهایی حکم نخستین عنوان قهرمانی وی را در سرزمین کانگوروها امضا کرد. این سومین شکست پیاپی راجر فدرر از رافائل نادال در فینال مسابقات گرنداسلم بود.

پس از بازی:

نادال در ادامه سال موفق نبود و پس از حذف از رولان گاروس با شکست برابر رابین سودرلینگ و از دست دادن ویمبلدون به دلیل مصدومیت، صدر جدول تنیس مردان را به فدرر واگذار کرد.
فدرر اما سالی رویایی را سپری کرد و بالاخره توانست قهرمان تنیس آزاد فرانسه شود. او با شکست اندی رادیک در فینال حماسی ویمبلدون برای پانزدهمین بار قهرمان یک گرنداسلم شد و از رکورد پیت سمپراس عبور کرد. نابغه سوئیسی در انتهای سال برای بار پنجم بهترین تنیس‌باز فصل شد.

گزیده دیدار رافائل نادال و راجر فدرر در دیدار نهایی آزاد استرالیا ۲۰۰۹

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

این دو تنیس‌باز در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ نیز در دور نیمه‌پایانی باهم روبرو شدند که ماتادور در هر دو دیدار بر حریف سوئیسی خود غلبه کرد:

سال ۲۰۱۲: ۴-۶ ۶-۷ ۲-۶ ۷-۶
سال ۲۰۱۴: ۳-۶ ۳-۶ ۶-۷

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۲۳-۱۵ نادال
گرنداسلم‌ها: ۹-۳ نادال
آزاد استرالیا: ۳-۱ نادال
فینال تور مردان: ۴-۱ فدرر
در هارد: ۱۱-۹ فدرر
در خاک: ۱۳-۲ نادال
در چمن: ۲-۱ فدرر

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

نظر بدهید