تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹؛ نادال و سیتسیپاس حریف یک‌دیگر در نیمه‌نهایی/ کویتووا و کالینز در جمع چهار نفر برتر

0

در نهمین روز از رقابت‌های گرند اسلم اپن استرالیا، رافائل نادال و استفانوس سیتسیپاس با شکست دادن رقبای خود، حریف یک‌دیگر در دور نیمه‌پایانی شدند. در بخش زنان نیز دنیل کالینز و پترا کویتووا توانستند به دور نیمه‌نهایی راه یابند.

تنیسفا – به گزارش سایت ausopen.com، رافائل نادال، مرد شمارۀ ۲ تنیس جهان در آخرین دیدار روز سه‌شنبه برابر فرانسیس تیافو قرار گرفت و در زمان یک ساعت و ۴۷ دقیقه توانست تنیس‌باز جوان آمریکایی را شکست دهد و برای ششمین بار به نیمه‌نهایی اپن استرالیا برسد. (نتیجه: ۲-۶ ۴-۶ ۳-۶)

این ۳۰ـمین حضور ماتادور اسپانیایی در مرحلۀ نیمه‌پایانی یک تورنمنت گرند اسلم است.

نادال پس از این بازی در مصاحبه با جان مک‌انرو، اسطورۀ تنیس جهان گفت: «از بازگشت به دور نیمه‌نهایی در ملبورن بسیار هیجان‌زده هستم. در گذشته مشکلاتی در این تورنمنت داشتم، بنابراین بازی کردن و بازگشت به مرحلۀ نیمه‌نهایی برایم ارزش زیادی دارد… بعد از مشکلاتی که از سر گذراندم، خوش‌شانس هستم که هنوز توانایی رقابت در این سطح را دارم. به همین دلیل است که هر روز از صبح به زمین تنیس و یا باشگاه می‌روم، با این هدف که بازیکن بهتری بشوم.»

نادال که ۱۷ عنوان گرند اسلم در کارنامه دارد، با تغییر تکنیک سرویس خود توانسته زمان مسابقه‌های خود را بصورت محسوسی کاهش دهد و روی ضربات سرویس امتیازات زیادی را به‌ دست آورد. او دربارۀ این تغییر اظهار داشت: «در تعطیلات پیش‌ از شروع فصل، روی ضربۀ سرویس و ضربۀ اول رالی کار کردم و در طول این تورنمنت احتمالاً بیش از هر تورنمنت دیگری از این روش استفاده کردم، یعنی سرویس و زدن وینر با اولین ضربۀ فورهند… اگر بخواهم چند سال بیشتر بازی کنم، این موضوعی است که برایم حیاتی خواهد بود. این روش من را قادر می‌سازد تا امتیازات کم‌دردسر بیشتری را به دست آورم بنابراین در این برهه از دوران ورزشی‌ام، نقشی کلیدی‌ ایفا می‌کند.»

بیشتر بخوانید: سرویس‌های سریع‌تر؛ راه‌حل نادال برای مقابله با مصدومیت

اما در دیدار بخش روز، استفانوس سیتسیپاس ثابت کرد که بی‌جهت راجر فدرر پرآوازه را از گردونۀ رقابت‌ها کنار نزده است. او امروز موفق شد در یک دیدار ۴ سته مقابل روبرتو باتیستا آخوت اسپانیایی به برتری برسد و برای نخستین بار راهی دور نیمه‌پایانی یک تورنمنت گرند اسلم شود. (نتیجه: ۶-۷ ۴-۶ ۶-۴ ۵-۷)

سیتسیپاس یونانی در ابتدای سال جاری طی مصاحبه‌ای گفته بود که یکی از اهدافش در فصل ۲۰۱۹، رسیدن به دور نیمه‌نهایی مسابقات  چهارگانۀ گرند اسلم است که حالا موفق به انجام آن شده است.

تنیس‌باز اهل آتن که ۲۰ سال و ۱۶۸ روز سن دارد، با غلبه بر آخوت به جوان‌ترین بازیکنی تبدیل شد که پس از اندی رادیک در سال ۲۰۰۳ توانسته به دور نیمه‌پایانی اولین گرند اسلم سال راه پیدا کند.

او دربارۀ حضور در جمع چهار نفر برتر این مسابقات گفت: «من اکنون در یک رویا زندگی می‌کنم. زندگی در رویایی که سخت برای آن تلاش کردم. اندکی احساساتی شدم اما نه خیلی زیاد چون می‌دانم که سخت تلاش کردم تا به این‌جا، یعنی نیمه‌نهایی یک گرند اسلم برسم.»

سیتسیپاس دربارۀ چالش‌های بعد از پیروزی مقابل راجر فدرر و آمادگی برای دیدار امروز خود افزود: «بعد از آن برد، سر و صدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها به پا شد و توجه مردم جلب شد. بزرگ‌ترین چالش من این بود که تمرکزم را حفظ کنم. از نحوۀ بازی امروزم راضی هستم چراکه نشان داد پیروزی در مسابقۀ قبل تصادفی به دست نیامده است.»

به این ترتیب، رافائل نادال و استفانوس سیتسیپاس روز پنج‌شنبه در نیمه‌نهایی پایین جدول با یک‌دیگر روبه‌رو خواهند شد. این دو بازیکن تاکنون دو مرتبه برابر هم قرار گرفته‌اند که نادال هر دو بار توانسته مقابل جوان اهل آتن به برتری برسد.

در بخش زنان، دنیل کالینز آمریکایی که در دور قبل با حذف انجلیک کربر آلمانی شگفتی‌ساز شد، این‌بار نیز درخشید و توانست پس از واگذاری ست نخست به آناستازیا پاولیوچنکووا، در دو ست بعدی به پیروزی برسد و برای اولین بار خود را به جمع ۴ نفر برتر یک تورنمنت گرند اسلم برساند. گفتنی است این بازیکن اهل فلوریدا و شمارۀ ۳۵ کنونی جهان، دقیقاً یک سال قبل در رتبۀ ۱۶۰ جدول رده‌بندی قرار داشت. (نتیجه: ۱-۶ ۵-۷ ۶-۲)

حریف کالینز در دور نیمه‌پایانی، پترا کویتووا از جمهوری چک است؛ کویتووا نیز امروز موفق شد با پشت سر گذاشتن اشلی بارتی از کشور میزبان، بار دیگر به نیمه‌نهایی یک تورنمنت گرند اسلم برسد. (نتیجه: ۴-۶ ۱-۶)

با پیروزی کویتووا مقابل بارتی، صدرنشینی سیمونا هالپ در تنیس زنان به پایان رسید و بسته به نتایج ادامۀ مسابقات، یک نفر از بین کویتووا، اوساکا، اسویتولینا و پلیشکووا شماره یک تنیس زنان خواهد شد.

برنامه روز دهم مسابقات اپن استرالیا ۲۰۱۹

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید