تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹؛ صعود جوکوویچ و ویلیامز به دور یک‌چهارم پایانی/ حذف زورف و هالپ از رقابت‌ها

0

در هشتمین روز از مسابقات اپن استرالیا، نواک جوکوویچ با شکست دنیل مدودف یک قدم دیگر به کسب هفتمین قهرمانی خود در این رقابت‌ها نزدیک شد و سرینا ویلیامز در دیداری جذاب سیمونا هالپ نفر اول تنیس زنان را کنار زد. در مهم‌ترین اتفاق روز اما ساشا زورف با شکست برابر میلوش رائونیچ به روند ناکامی‌هایش در مسابقات گرند اسلم ادامه داد.

تنیسفا – به گزارش ausopen.com، در هشتمین روز از رقابت‌های اپن استرالیا و در ادامه دیدارهای دور یک‌هشتم پایانی، نواک جوکوویچ توانست در یک مصاف سنگین و فیزیکی با نتیجه سه بر یک (۳-۶ ۲-۶ ۷-۶ ۴-۶) دنیل مدودف روس را شکست دهد.

این دیدار که آخرین مسابقه روز دوشنبه بود، سه ساعت و ۱۵ دقیقه به طول انجامید.

جوکوویچ پس از پیروزی امروز خود گفت: «فکر می‌کنم در کل مسابقه خوبی انجام دادم. اما متاسفانه مثل بازی با شاپووالوف درحالی‌که یک ست و یک بریک جلو بودم، گیم سرویس‌ام را از دست دادم و اجازه دادم که دنیل به بازی برگردد. در تای‌بریک هم خوب عمل نکردم… حالا باید طبق برنامه ریکاوری‌ام تمام کارهای لازم را انجام یدهم، چراکه در ۲۰ دقیقه پایانی از لحاظ فیزیکی احساس خوبی نداشتم… باور دارم که می‌توانم به موقع برای مسابقه بعدی آماده شوم.»

مرد شماره یک تنیس جهان با پیروزی برابر مدودف موفق شد برای ۱۰مین بار به دور یک‌چهارم پایانی مسابقات آزاد استرالیا راه یابد. او حالا در هر چهار گرند اسلم توانسته حداقل ۱۰ بار در جمع هشت نفر پایانی قرار بگیرد.

جوکوویچ در مرحلۀ یک‌چهارم پایانی باید با کی نیشکوری روبه‌رو شود که امروز بار دیگر از یک ماراتن ۵ سته جان سالم به در برد؛ بازیکن ژاپنی امروز موفق شد در دیداری که ۵ ساعت و ۵ دقیقه به طول انجامید، پابلو کارنیو بوستا از اسپانیا را در سوپر تایبریک ست پایانی شکست دهد و برای چهارمین بار به جمع ۸ نفر برتر اپن استرالیا صعود کند. نیشیکوری در حالی مقابل سید شمارۀ ۲۳ به پیروزی دست یافت که دو ست نخست را به وی واگذار کرده بود. (۶-۷ ۴-۶ ۶-۷ ۶-۴ ۷-۶)

دقایق پایانی این دیدار طاقت‌فرسا به دور از حاشیه نبود. بوستا که از تصمیم داور در یکی از امتیازات سوپر تایبریک به شدت عصبانی شده بود، پس از پایان بازی ساک ورزشی خود را پرتاب کرد و درحالی که بر سر داور فریاد می‌کشید زمین را ترک کرد.

عصبانیت پابلو کارنیو بوستا پس از پایان مسابقه/ ausopen.com ©

این سومین مسابقه نیشیکوری از چهار مسابقه‌اش در مسابقات امسال بود که او مجبور شد برای پیروزی در پنج ست مبارزه کند.

فینالیست سابق اپن آمریکا پس از بازی دربارۀ این دیدار پرافت‌وخیز گفت :«حتی نمی‌دانم چطور به بازی برگشتم… اما از پیروزی بسیار خوشحال هستم…. این مسابقه لحظات سخت زیادی داشت. سعی کردم برای هر امتیاز بجنگم و خوش‌بختانه در تایبریک آخر توانستم در چند امتیاز پشت سر هم پیروز شوم.»

جوکوویج و نیشیکوری روز چهارشنبه برای هجدهمین بار با یک‌دیگر مسابقه خواهند داد. در نبردهای رودررو، جوکوویچ ۲-۱۵ از حریف خود پیش است.

اما در مسابقات بخش روز، الکساندر زورف جوان نشان داد که تلاشش برای حضور در مراحل پایانی مسابقات گرند اسلم کافی نیست و باید راه چاره‌ای برای این موضوع بیابد. وی امروز برابر میلوس رائونیچ کانادایی در سه ست متوالی شکست خورد و از صعود به دور یک‌چهارم پایانی بازماند. (نتیجه: ۶-۷ ۱-۶ ۱-۶)

رائونیچ بلندقامت با این پیروزی، برای چهارمین بار به ۱/۴ نهایی اپن استرالیا رسید. تنیس‌باز متولد مونته‌نگرو باید در دور بعد با لوکا پویی فرانسوی دیدار کند. پویی نیز امروز همانند نیشیکوری توانست در سوپر تایبریک ست نهایی، برنا چوریچ کروات را شکست دهد و برای نخستین بار از یو اس اپن ۲۰۱۶ به این سو، راهی مرحلۀ یک‌چهارم پایانی یک تورنمنت گرند اسلم شود.

پویی و رائونیچ تاکنون ۳ مرتبه برابر هم به میدان رفته‌اند که در هر ۳ دیدار، رائونیچ پیروز میدان بوده است.

در بخش زنان و در مهم‌ترین دیدار، سرینا ویلیامز، رکورددار قهرمانی اپن استرالیا و سیمونا هالپ، شمارۀ ۱ زنان مقابل هم قرار گرفتند که در نهایت این ویلیامز کهنه‌کار بود که توانست پیروزمندانه زمین مسابقه را ترک کند. دارندۀ ۲۳ عنوان گرند اسلم در این مسابقه توانست با نتیجۀ ۱-۲ (۴-۶ ۶-۴ ۱-۶) مقابل هالپ به برتری برسد و برای ۱۲ـمین بار راهی دور یک‌چهارم پایانی اپن استرالیا شود.

تنیس‌باز ۳۷ سالۀ آمریکایی پس از مسابقه امروز خود گفت: «مسابقۀ نفس‌گیری بود و امتیازات فوق‌العاده‌ای رد و بدل شد… من جنگ‌جوی خوبی هستم و هیچ‌وقت تسلیم نمی‌شوم. این موضوع قطعاً ذاتی است. برای هر امتیاز سخت می‌جنگم به نظرم این یک معجزه است که الان این‌جا هستم. این شانس نصیبم شده که کاری را انجام دهم که از آن لذت می‌برم.»

حریف ویلیامز در دور بعد، کارولینا پلیشکووا خواهد که امروز توانست گاربینیه موگوروسا را به‌ آسانی در یک ساعت شکست دهد. (نتیجه ۱-۶ ۳-۶)

در دو دیدار دیگر نیز بخت‌های چهارم و ششم قهرمانی یعنی نائومی اوساکا و الینا اسویتولینا به ترتیب با پیروزی مقابل آناستازیا سواستووا و مدیسون کیز، حریف یک‌دیگر در دور ۱/۴ نهایی شدند.

برنامه روز نهم اپن استرالیا ۲۰۱۹

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید