تنیس فا

هشت زن برتر تنیس جهان در آوردگاه پایانی + معرفی و گروه‌بندی مسابقات

0

۵۰ـمین دوره مسابقات پایان فصل تور جهانی تنیس زنان از تاریخ ۱۹ تا ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ در کشور مکزیک برگزار می‌شود.

تنیسفا – رقابت‌های پایان فصل زنان یا “WTA Finals” هر ساله بین ۸ تنیس‌باز برتر جهان که بیشترین امتیاز را در طول فصل به دست آورده‌اند برگزار می‌شود. این رقابت‌ها که قدمتی ۴۹ ساله (از سال ۱۹۷۲) دارد بعد از گرند اسلم‌های چهارگانه دارای بیشترین امتیاز رنکینگ و جایزه نقدی است. مارتینا ناوراتیلووا اسطوره تنیس زنان با ۸ قهرمانی در بخش انفرادی و ۱۳ قهرمانی در بخش دونفره رکورددار این رقابت‌ها به حساب می‌آید.

فرمت برگزاری

قالب برگزاری این رقابت‌ها همانند مسابقات فینال تور جهانی مردان است؛ این تورنمنت در بخش انفرادی از سال ۲۰۰۳ شامل دور گروهی و دور حذفی می‌شود بطوری‌که ۸ بازیکن در قالب ۲ گروه ۴ نفره با یک‌دیگر رقابت‌ می‌کنند و دو تنیس‌باز برتر هر گروه بصورت ضربدری در مرحله نیمه‌نهایی با یک‌دیگر روبه‌رو می‌شوند تا تکلیف فینالیست‌ها مشخص گردد. در بخش دونفره نیز در سال ۲۰۱۵ و هم‌‌چنین از سال ۲۰۱۹ به این سو رقابت‌ها شامل مرحله گروهی می‌شود.

نحوه کسب جواز حضور

در بخش انفرادی، مجموع امتیازات کسب‌شده در ۱۶ تورنمنت برای هر تنیس‌باز درنظر گرفته می‌شود و ۸ نفر برتر جواز حضور در این مسابقات را بدست می‌آورند. این ۱۶ تورنمنت‌ باید شامل ۴ گرنداسلم، ۴ تورنمنت WTA 1000 هزار امتیازی و حداقل ۲ تورنمنت WTA 1000 نهصد امتیازی باشد. در بخش دونفره نیز مجموع امتیازات کسب‌شده در ۱۱ تورنمنت برای هر تیم درنظرگرفته می‌شود و ۸ تیم برتر به مسابقات راه پیدا می‌کنند.

محل برگزاری مسابقات

رقابت‌های پایان فصل زنان زنان از سال ۲۰۱۹ به شهر شنژن در کشور چین نقل مکان کرده و تا سال ۲۰۳۰ نیز در همین شهر برگزار خواهد شد. همه‌گیری ویروس کرونا اما موجب گردید تا این مسابقات سال گذشته لغو شود و امسال هم با ادامه محدودیت‌های سفر در چین، تنها دو ماه مانده به رقابت‌ها اتحادیه تنیس زنان “WTA” اعلام کرد که مسابقات این دوره در کشور مکزیک و شهر گوادالاخارا برگزار خواهد شد.

انتقال مسابقات به کشور مکزیک انتقادهایی را هم در پی داشت تا جایی که اشلی بارتی مدافع عنوان قهرمانی سه هفته قبل از این رقابت‌ها کناره‌گیری کرد. کرگ تایزر مربی بارتی پیش‌تر در مصاحبه با آسوشیتد پرس استرالیا با اشاره به شرایط میزبانی در مکزیک گفته بود: «ما متوجه شدیم که شهر گوادالاخارا در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و قرار است در مسابقات از توپ‌های بدون فشار (Pressure-less Balls) استفاده شود. وجهه خوبی ندارد که بهترین تنیس‌بازان زن جهان باید در شرایطی مسابقه دهند که هرگز آن را تجربه نکرده‌اند.»

مسابقات این دوره در «مرکز تنیس پان آمریکن» در شهر زاپوپان (زیر مجموعه کلان‌شهر گوادالاخارا) برگزار می‌شود که استادیوم آن ۶۶۳۹ نفر گنجایش دارد.

نمایی از محل برگزاری رقابت‌ها/Imagen Radio Guadalajara ©

امتیازات و جوایز نقدی

مجموع جوایز نقدی این رقابت‌ها امسال ۵ میلیون دلار آمریکا است و بازیکن قهرمان تا سقف ۱۵۰۰ امتیاز و مبلغ ۱/۶۸۰/۰۰۰ دلار جایزه نقدی دریافت می‌کند.

مرحله انفرادی دونفره امتیازات
قهرمان دور گروهی + $۱,۲۴۰,۰۰۰ دور گروهی + $۲۵۰,۰۰۰ دور گروهی + ۷۵۰
نایب‌قهرمان دور گروهی + $۴۲۰,۰۰۰ دور گروهی + $۸۰,۰۰۰ دور گروهی + ۳۳۰
نیمه‌نهایی دور گروهی + $۳۰,۰۰۰ دور گروهی + $۰ دور گروهی
هر برد در دور گروهی $۱۱۰,۰۰۰ $۲۰,۰۰۰ ۲۵۰
هر باخت در دور گروهی / / ۱۲۵
 

حق حضور

سه مسابقه = $۱۱۰,۰۰۰ سه مسابقه = $۵۰,۰۰۰  

/

دو مسابقه = $۹۰,۰۰۰ دو مسابقه = $۴۰,۰۰۰
یک مسابقه = $۷۰,۰۰۰ یک مسابقه = $۳۰,۰۰۰
 

جایگزین

دو مسابقه = $۸۰,۰۰۰ دو مسابقه = $  

/

یک مسابقه = $۶۰,۰۰۰ یک مسابقه = $
صفر مسابقه= $۴۰,۰۰۰ صفر مسابقه = $

بازیکنان و گروه‌بندی

۸ بازیکن حاضر در رقابت‌های این دوره عبارتند از: آرینا سابالنکا، ماریا ساکاری، ایگا اشویانتک، پائولا بادوسا، باربورا کریچیکووا، کارولینا پلیشکووا، گاربینیه موگوروسا و انت کنتاویت.

با انجام قرعه‌کشی گروه‌بندی مسابقات به صورت زیر در آمد:

گروه چیچن ایتسا:

آرینا سابالنکا
ماریا ساکاری
ایگا اشویانتک
پائولا بادوسا

گروه تئوتیئواکان:

باربورا کریچیکووا
کارولینا پلیشکووا
گاربینیه موگوروسا
انت کنتاویت

*چیچن ایتسا نام اثری باستانی و از عجایب هفت‌گانه جدید و تئوتیئواکان نام مکانی باستانی در کشور مکزیک هستند.

جدول بخش انفرادی

جدول بخش دونفره

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید