تنیس فا

هر آنچه باید راجع به مسابقات تنیس لیور کاپ ۲۰۲۱ بدانید

0

تنیسفا: رقابت‌های تنیس «لیور کاپ» از امروز با حضور تنی چند از بهترین تنیس‌بازان جهان در شهر بوستون آغاز می‌شود.

چهارمین دوره مسابقات تنیس لیور کاپ بعد از یک سال وقفه بدلیل همه‌گیری ویروس کرونا از تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۰ به مدت سه روز در شهر بوستون در ایالت ماساچوست آمریکا برگزار می‌شود. در این مسابقات که سال ۲۰۱۷ با ابتکار راجر فدرر و با الهام از مسابقات گلف «رایدر کاپ» راه‌اندازی شد، دوازده بازیکن از بهترین بازیکنان حال حاضر جهان در قالب دو تیم اروپا و جهان با یک‌دیگر به رقابت می‌پردازند. سه دوره اول بازی‌ها با قهرمانی تیم اروپا به پایان رسید. راجر فدرر که در هر سه دوره حضور داشت امسال به علت جراحی زانو قادر به همراهی تیم اروپا نیست. در دوره اول و سوم رافائل نادال در تیم اروپا راجر فدرر را همراهی می‌کرد و در دوره دوم هم جوکوویچ در کنار فدرر حضور داشت. هم‌تیمی شدن این رقبای قدیمی باعث شد تا سه دوره نخست رقابت‌های لیور کاپ با استقبال گسترده‌ای روبرو شود، اما امسال هیچکدام از این سه اسطوره دنیای تنیس در مسابقات حضور ندارند و حالا همه نگاه‌ها به ستاره‌های جوانی همچون دنیل مدودف قهرمان اوپن آمریکا و الکساندر زورف قهرمان المپیک و استفانوس سیتسیپاس نایب‌قهرمان رولان گاروس است. این مسابقات به افتخار راد لیور اسطوره استرالیایی تنیس جهان «لیور کاپ» نام‌گذاری شده است.

فدرر و نادال در آغوش یک‌دیگر در لیور کاپ ۲۰۱۷ – Lukas Kabon / Anadolu Agency / Getty Images ©

فدرر و جوکوویچ در مسابقات لیور کاپ ۲۰۱۸ – Clive Brunskill / Getty Images ©

راد لیور، اسطوره استرالیایی تنیس جهان / AAP: Julian Smith ©

مسابقات لیور کاپ به رغم اینکه جنبه غیر رسمی دارد و به بازیکنان شرکت‌کننده در آن امتیاز رنکینگ تعلق نمی‌گیرد، در تقویم مسابقات ATP قرار دارد و با همکاری ATP برگزار می‌شود.

این مسابقات با حضور ۱۲ بازیکن از بهترین‌ بازیکنان جهان برگزار می‌شود که طی ۳ روز در قالب دو تیم «اروپا» و «جهان» با یک‌دیگر به رقابت می‌پردازند. در طی این ۳ روز، ۱۲ مسابقه شامل ۹ بازی انفرادی و ۳ بازی دونفره برگزار می‌شود.

تیم اروپا، قهرمان لیور کاپ ۲۰۱۸ / Eurosport ©

تیم اروپا قهرمان لیور کاپ ۲۰۱۹/ATP Tour ©

دو تیم حاضر در مسابقات لیور کاپ ۲۰۲۱ – Clive Brunskill/Getty Images for Laver Cup ©

این مسابقات هر سال در یک شهر متفاوت و بصورت گردشی در اروپا و سایر قاره‌های جهان برگزار می‌شود. در سه دوره قبلی به ترتیب شهرهای پراگ، شیکاگو و ژنو میزبانی از این رویداد را به عهده داشتند و امسال ورزشگاه «تی‌دی گاردن» در شهر بوستون میزبان خواهد بود. تی‌دی گاردن ورزشگاه خانگی دو تیم بوستون سلتیکس در NBA و بوستون بروینز در NHL است.

نمایی از زمین رقابت‌های لیور کاپ ۲۰۲۱/Laver Cup ©

شیوه برگزاری و قوانین مسابقات لیور کاپ

نحوه انتخاب بازیکنان

۳ نفر از ۶ بازیکن حاضر در هر تیم بر اساس اولین رده‌بندی پس از مسابقات گرند اسلم اوپن فرانسه جواز حضور در مسابقات را کسب می‌کنند. ۳ بازیکن باقی‌مانده نیز توسط کاپیتان‌های هر تیم در آغاز مسابقات گرند اسلم آزاد آمریکا انتخاب می‌شوند.

فرمت بازی‌ها

۱- مسابقات طی ۳ روز (جمعه، شنبه و یک‌شنبه) صورت می‌گیرد. بازی‌های روزهای جمعه و شنبه در دو بخش روز و شب و بازی‌های روز یک‌شنبه تنها در بخش روز انجام می‌شود. در هر روز، ۴ دیدار شامل ۳ مسابقه انفرادی و ۱ مسابقه دونفره برگزار می‌گردد.

۲- تمام بازی‌ها به صورت ۲ از ۳ ست انجام می‌شود و در صورت کشیده شدن بازی به ست سوم، یک «تایبریک ۱۰ امتیازی» پیروز مسابقه را مشخص می‌کند.

۳- تمام بازیکنان حاضر در مسابقات طی ۲ روز اول باید حداقل در یک دیدار انفرادی بازی کنند و هیچ بازیکنی هم نمی‌تواند بیش از دو بازی انفرادی در طول مسابقات انجام دهد.

۴- حداقل ۴ نفر از بازیکنان هر دو تیم باید در مسابقات دونفره به میدان بروند و هر ترکیب دونفره‌ای نیز تنها یک مسابقه می‌تواند انجام بدهد مگر در حالتی که همه چیز به دیدار پایانی روز آخر کشیده شود.

۵- هر برد در روز اول یک امتیاز، در روز دوم دو امتیاز و در روز سوم سه امتیاز دارد. هر تیم حداکثر می‌تواند ۲۴ امتیاز کسب کند. تیمی که زودتر به امتیاز ۱۳ برسد قهرمان خواهد شد.

۶- در صورتی که در پایان روز سوم دو تیم در امتیاز ۱۲ مساوی شوند، یک دیدار دونفره سرنوشت قهرمان مسابقات را تعیین خواهد کرد.

۷- ترکیب بازی‌های هر روز با این روش مشخص می‌شود: در روز اول، کاپتان‌‌های دو تیم اسامی بازیکنان مورد نظر خود را روی کارت نوشته و در اختیار سرداور مسابقه قرار می‌‌دهند و ترکیب‌ بازی‌ها طی مراسمی در زمین مسابقه آشکار خواهد شد. اما در روزهای دوم و سوم، یکی از دو کاپتان باید در صبح روز مسابقه بازیکنان منتخبش را معرفی کرده تا کاپتان تیم مقابل بر اساس آن بازیکنان مورد نظر خود را انتخاب کند. کاپتان تیم میزبان تصمیم می‌گیرد در چه روزی از این حق استفاده کند.

بیورن بورگ و جان مک‌انرو دو تن از اسطوره‌های تنیس همانند ادوار گذشته به ترتیب به عنوان کاپیتان تیم‌ اروپا و تیم جهان در مسابقات حضور دارند.

بازیکنان شرکت‌کننده در مسابقات لیور کاپ ۲۰۲۱

تیم اروپا
کاپیتان: بیورن بورگ
جانشین کاپیتان: توماس انکویست
بازیکن رتبه
دنیل مدودف ۲
استفانوس سیتسیپاس ۳
الکساندر زورف ۴
آندری روبلف ۵
متئو برتینی ۷
کسپر رود ۱۰
فلیسینانو لوپز (بازیکن ذخیره) ۱۱۰
تیم جهان
کاپیتان: جان مک‌انرو
جانشین کاپیتان: پاتریک مک‌انرو
بازیکن رتبه
فلیکس اوژه الیاسیم ۱۱
دنیس شاپووالوف ۱۲
دیه‌گو شوآرتسمن ۱۵
رایلی اوپلکا ۱۹
جان ایزنر ۲۲
نیک کیریوس ۹۵
جک ساک (بازیکن ذخیره) ۱۶۴

 

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید