تنیس فا

ادامه رویای فرناندز و رادوکانو؛ تقابل دختران شگفتی‌ساز در فینال اوپن آمریکا ۲۰۲۱

0

لیلا فرناندز و اما رادوکانو در ادامه روزهای رویایی خود در اوپن آمریکا باز هم دست به خلق شگفتی زدند و به ترتیب با شکست آرینا سابالنکا و ماریا ساکاری راهی دیدار نهایی شدند.

تنیسفا – مرحله نیمه‌نهایی بخش زنان مسابقات تنیس آزاد آمریکا بامداد امروز به وقت ایران برگزار شد و در دیدار اول، لیلا فرناندز در ادامه قلع و قمع بخت‌های قهرمانی در نیویورک آرینا سابالنکا را هم از دم تیغ گذراند و به فینال رسید. 

تنیس‌باز کانادایی که روز دوشنبه تولد ۱۹ سالگی خود را جشن گرفت، در ست اول به رغم اینکه ۴-۱ عقب افتاده بود، به بازی برگشت و در تایبریک حریف بلاروسی را شکست داد. در ست دوم‌ اما سابالنکا توانست با حساب ۶ بر ۴ حریف جوانش را مغلوب کند و مسابقه را به ست سوم بکشاند. با این حال در سرنوشت‌ساز سوم باز هم این فرناندز بود که خوش درخشید و ۶ بر ۴ از سد نفر دوم تنیس زنان عبور کرد تا برای اولین بار به فینال یک گرند اسلم برسد.

فرناندز بعد از بیان آندرسکو دومین بازیکن زیر ۲۰ سال کانادایی است که در سه سال گذشته به فینال اوپن آمریکا راه می‌یابد. آندرسکو در سال ۲۰۱۹ زمانی‌که ۱۹ ساله بود به دیدار پایانی رسید و جام قهرمانی را بالای سر برد.

نفر ۷۳ جهان بعد از صعود به دیدار پایانی گفت: «هر دوی ما خیلی خوب بازی کردیم. سابالنکا بازی را خیلی خوب آغاز کرد اما خوشحالم که با صبر و حوصله برای هر امتیاز جنگیدم. در ست دوم شانس‌ داشتم اما چند اشتباه کوچک مرتکب شدم، او از فرصت استفاده کرد و ست دوم را به سود خود پایان داد. نبرد خوبی بود و تا انتها پایاپای پیش رفتیم… من فقط سعی می‌کنم در زمین لذت ببرم، تلاش می‌کنم تنیسی بازی کنم که تماشاگران از آن لذت ببرند. خوشحالم هواداران تنیسی که بازی می‌کنم را دوست دارند.»

تنیس‌باز اهل مونتریال که در مراحل قبل نیز نام‌های بزرگی چون اوساکا، کربر و اسویتولینا را مغلوب کرده بود، با پیروزی برابر سابالنکا به جوان‌ترین بازیکنی در ۲۲ سال اخیر بدل شد که موفق می‌شود ۳ نفر از ۵ تنیس‌باز برتر جهان را در یک گرند اسلم شکست دهد. آخرین بار سرینا ویلیامز در مسابقات یو اس اوپن ۱۹۹۹ توانسته بود به این مهم دست پیدا کند.

اما در دیدار دوم نیمه‌نهایی، اِما رادوکانو دیگر پدیده رقابت‌ها در ادامه پیروزی‌های کوبنده خود ماریا ساکاری یونانی را هم از پیش رو برداشت تا با کسب نهمین پیروزی متوالی خود در اوپن آمریکا راهی دیدار پایانی شود. 

بازیکن ۱۸ ساله بریتانیایی که رتبه ۱۵۰ جهان را در اختیار دارد، در این دیدار با نتایج ۶-۱ و ۶-۴ از سد نفر ۱۸ جهان عبور کرد تا تنها در دومین حضورش در یک گرند اسلم راهی فینال شود و جوان‌ترین فینالیست این رقابت‌های چهارگانه در ۱۷ سال گذشته لقب بگیرد.

رادوکانو اولین تنیس‌باز تاریخ است که موفق می‌شود از مسابقات مقدماتی یک گرند اسلم به دیدار فینال راه پیدا کند. او از شروع مسابقات مقدماتی هیچ ستی را به رقبای خود واگذار نکرده و در ۱۸ ست متوالی پیروز شده است.

رادوکانو که پدری رومانیایی و مادری چینی دارد و خود متولد تورانتو است، پس از راهیابی به فینال گفت: «صادقانه بگویم نمی‌توانم باور کنم. شوکه‌کننده است… همیشه رویای بازی در گرند اسلم‌ها را داشتم اما نمی‌دانستم چه زمانی به حقیقت می‌پیوندد. اینکه اینقدر زود و در این برهه از دوران حرفه‌ایم، یعنی تنها بعد از یک ماه ورود به تور حرفه‌ای زنان و دو ماه پس ویمبلدون این اتفاق افتاده باورنکردنی است.»

تاریخ‌سازی رادوکانو برای بریتانیایی‌ها

نوجوان ۱۸ ساله با رسیدن به فینال یو اس اوپن چند اتفاق تاریخی را رقم زد:

  • او جوان‌ترین بریتانیایی در ۶۲ سال گذشته است که به فینال یک گرند اسلم می‌رسد.
  • او نخستین تنیس‌باز زن بریتانیایی در ۴۴ سال گذشته است که راهی دیدار پایانی یکی از گرند اسلم‌های ۴گانه می‌شود.
  • او نخستین تنیس‌باز زن بریتانیایی در ۵۳ سال گذشته است که به فینال اوپن آمریکا راه می‌یابد.

مصاف رادوکانو و فرناندز نخستین دیدار دو بازیکن غیر سید در فینال یک گرند اسلم از زمان آغاز دوران تنیس مدرن (۱۹۶۸) به شمار می‌رود. هم‌چنین رویارویی این دو بعد از مصاف سرینا ویلیامز و مارتینا هینگیس در یو اس اوپن ۱۹۹۹ نخستین دیدار دو نوجوان در فینال یک گرند اسلم محسوب می‌شود.

رادوکانو و فرناندز سابقه دیدار مقابل یک‌دیگر را هم دارند؛ در تنها مصاف این دو که در سال ۲۰۱۸ و دور دوم رقابت‌های بخش نوجوانان ویمبلدون اتفاق افتاد، رادوکانو بدون واگذاری ست مقابل فرناندز به پیروزی رسید.

دیدار فینال رقابت‌های تنیس یو اس اوپن در بخش زنان از ساعت ۰۰:۳۰ بامداد روز یک‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

 

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید