تنیس فا

اعلام برندگان جوایز اتحادیه تنیس مردان در سال ۲۰۲۰

0

تنیسفا – اتحادیه تنیس مردان “ATP” برندگان جوایز سالیانه خود را اعلام کرد.

صدرنشین نهایی

جایزه «صدرنشین نهایی» در سال ۲۰۲۰ به نواک جوکوویچ صربستانی رسید. جوکوویچ امسال قهرمان رقابت‌های گرند اسلم آزاد استرالیا شد و ۲۶ دیدار نخست خود را با پیروزی پشت سر گذاشت. این برای ۶ـمین بار است که نوله فصل را در جایگاه نخست به پایان می‌رساند و از این نظر با رکورد پیت سمپراس برابری کرد. جوکوویچ با ۳۳ سال و ۶ ماه و ۱۶ روز مسن‌ترین صدرنشین نهایی در تنیس مردان به حساب می‌آید.

موفق‌ترین بازگشت

این جایزه به واچک پاسپیسیل کانادایی رسید. مرد شماره ۲۵ سابق تنیس جهان سال ۲۰۱۹ از ناحیه کمر مصدوم شد و دیسک کمر خود را جراحی کرد. او در ابتدای سال ۲۰۲۰ حتی در جمع ۱۰۰ نفر برتر جهان نیز حضور نداشت اما با نمایش خوبی که در طی فصل داشت به فینال مسابقات مون‌پلیه و صوفیه رسید و توانست سال را با رتبه ۶۱ به پایان برساند. پاسپیسیل در گرند اسلم آزاد آمریکا نیز تا دور چهارم بالا آمد.

بیشترین پیشرفت

آندری روبلف این جایزه را از آن خود کرد. روبلف ۲۳ ساله در سالی که برای بسیاری دشوار بود خوش درخشید و از رتبه ۲۳ به رتبه ۸ جدول رده‌بندی صعود کرد. عملکرد خوب جوان اهل مسکو در این فصل ۵ عنوان را برای او به ارمغان آورد؛ مسابقات دوحه، آدلاید، هامبورگ، سن‌پترزبورگ و وین. روبلف هم‌چنین در گرند اسلم‌های رولان گاروس و آزاد آمریکا تا دور یک‌چهارم نهایی صعود کرد. او بهمراه جوکوویچ با ۴۱ پیروزی، بیشترین تعداد برد را در مسابقات امسال کسب کردند.

ستاره نوظهور

جایزه ستاره نوظهور به کارلوس آلکاراز اسپانیایی رسید. آلکاراز سال ۲۰۱۹ را با رتبه ۴۹۱ به پایان برد اما در سال ۲۰۲۰ پیشرفت چشمگیری داشت و با قهرمانی در سه تورنمنت چلنجر نهایتاً در پایان فصل با ۳۵۰ پله صعود به رتبه ۱۴۱ رسید. او در مقطعی از سال به رتبه ۱۳۶ نیز رسید. آلکاراز حالا در کنار بازیکنانی چون ریشار گسکه، نواک جوکوویچ، خوان مارتین دل‌پوترو و فلیکس اوژه الیاسیم توانسته ۳ عنوان چلنجر پیش از رسیدن به ۱۸ سالگی کسب نماید. بدون شک با نمایش خوب آلکاراز در فصل ۲۰۲۰ طی سال‌های آینده بیشتر از این جوان ۱۷ ساله خواهیم شنید.

جایزه اخلاق استفان ادبرگ

جایزه اخلاق برای سومین سال متوالی به رافائل نادال اسپانیایی رسید. این برای چهارمین بار است که ماتادور موفق به دریافت این جایزه می‌شود. جایزه اخلاق که به افتخار استفان ادبرگ، اسطوره‌ سوئدی دنیای تنیس نام‌گذاری شده، با رأی مستقیم بازیکنان انتخاب می‌گردد.

جایزه فعالیت‌های بشردوستانه آرتور اش

فرانسیس تیافو تنیس‌باز اهل آمریکا این جایزه را به خود اختصاص داد. تیافو در پنج ماهی که مسابقات به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل بود در خارج از زمین مسابقه به فعالیت‌های انسان‌دوستانه مشغول بود. از جمله او کوشید تا از طرق مختلف برای مقابله با بیماری کوید-۱۹ کمک‌های نقدی جمع‌آوری کند. تیافو هم‌چنین با راه‌اندازی کارزار «راکت‌ها را زمین بگذارید و دست‌ها را بالا ببرید» نقش موثری در حمایت از جنبش سیاه‌پوستان ایفا کرد‌.

بازیکن محبوب هواداران

این جایزه برای ۱۸ـمین سال متوالی به راجر فدرر، اسطوره سوئیسی رسید. فدرر ۳۹ ساله از سال ۲۰۰۳ این جایزه را از آن خود کرده است. او امسال اگرچه تنها در مسابقات آزاد استرالیا حضور پیدا کرد اما باز هم موفق شد رأی هواداران را به خود اختصاص دهد.

بهترین مربی سال

فرناندو ویسنته مربی آندری روبلف توانست عنوان بهترین مربی سال را به دست آورد. روبلف با مربی‌گری ویسنته امسال موفقیت‌های زیادی کسب کرد. ۵ عنوان قهرمانی شامل سه قهرمانی در مسابقات ۵۰۰ امتیازی و هم‌چنین ۴۱ پیروزی در طول فصل، ماحصل کار روبلف تحت هدایت ویسنته بود.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید