تنیس فا

فینال تور جهانی تنیس ۲۰۲۰؛ نادال با شکست سیتسیپاس حریف مدودف در نیمه‌نهایی شد

0

رافائل نادال با حذف مدافع عنوان قهرمانی حریف دنیل مدودف در نیمه‌نهایی مسابقات فینال تور جهانی شد.

تنیسفا – شب گذشته در آخرین بازی از گروه دوم مسابقات فینال تور جهانی، رافائل نادال و استفانوس سیتسیپاس مردان شماره ۲ و ۶ تنیس جهان به مصاف یک‌دیگر رفتند و در پایان نادال اسپانیایی با نتیجه ۲ بر یک از سد حریف یونانی خود عبور کرد و برای ششمین بار به مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها راه یافت.

مرد شماره دو تنیس جهان که تابحال در این رقابت‌ها قهرمان نشده، ست اول را ۶ بر ۴ به سود خود خاتمه داد، اما در ست دوم با همین نتیجه مغلوب شد تا ست سوم تکلیف برنده این دیدار را مشخص کند. در ست سوم نادال کم‌اشتباه ظاهر شد و در نهایت ۶ بر ۲ مقابل مدافع عنوان قهرمانی به پیروزی رسید و حریف دنیل مدودف در نیمه‌نهایی شد.

آنچه در بازی گذشت

در ست اول دو بازیکن تا گیم پنجم در حفظ سرویس خود موفق عمل کردند و هیچ یک در موقعیت شکستن سرویس دیگری قرار نگرفتند‌‌. در گیم هفتم اولین تهدید را نادال در گیم سیتسیپاس ایجاد کرد و دو موقعیت برای شکستن سرویس او بدست آورد. اما مدافع عنوان قهرمانی اجازه این کار را نداد تا نتیجه ۴-۳ به سود او دنبال شود‌. در گیم نهم، تلاش‌های مرد دوم تنیس جهان بالاخره نتیجه داد و او توانست سیتسیپاس را بریک کند و ۵-۴ پیش بیفتد. نادال در گیم بعدی هم پیروز شد تا ست اول با نتیجه ۶ بر ۴ به سود تنیس‌باز اسپانیایی به پایان برسد.

در ست دوم نادال به بازی خوب خود ادامه داد و در همان گیم اول موقعیت پیدا کرد تا سرویس سیتسیپاس را بریک کند. اما بازیکن یونانی مانع او شد و با یک بکهند پرشی زیبا گیم خود را حفظ کرد. بعد از آن دو بازیکن به راحتی در گیم‌های سرویس خود پیروز شدند تا اینکه در گیم دهم، سیتسیپاس که ۵-۴ جلو بود نادال را در سر بزنگاه بریک کرد و با برد ۶-۴ در ست دوم، بازی را به تساوی کشاند. نادال این ست را با خطای سرویس تقدیم سیتسیپاس کرد.

ست سوم با ۳ بریک متوالی آغاز شد؛ ابتدا نادال بریک‌ کرد، سپس سیتسیپاس بریک‌ را پس گرفت و در ادامه نادال برای بار دوم حریف یونانی‌اش را بریک کرد و با حفظ گیم‌ خودش ۳-۱ پیش افتاد. نادال یک بار دیگر هم در گیم هفتم حریفش را بریک کرد و در نهایت ست سوم را با نتیجه ۶ بر ۲ به سود خود پایان داد و راهی نیمه‌نهایی شد.

نادال در این مسابقه در مجموع عملکرد خوبی در بخش سرویس داشت و به غیر از همان دو‌ گیمی که بریک شد، بقیه گیم‌های خود را نسبتاً راحت حفظ کرد. او در رالی‌های طولانی هم بهتر از حریف یونانی‌اش ظاهر شد.

دارنده ۲۰ عنوان گرند اسلم که سال گذشته با وجود کسب ۲ پیروزی در مرحله گروهی نتوانست از گروه خود صعود کند، درباره بازگشت به جمع ۴ نفر برتر این رقابت‌ها گفت: «رسیدن به دور نیمه‌پایانی در آخرین تورنمنت فصل با اهمیت است. بسیار خوشحالم و مشتاق بازی با دنیل [مدودف] در نیمه‌نهایی هستم… امسال هم مانند پارسال دو مسابقه را در دور گروهی با برد پشت سر گذاشتم اما با بدشانسی نتوانستم به نیمه‌نهایی صعود کنم. دو سال قبل مجبور به انصراف از مسابقات شدم. در این مسابقات باید هر روز با یکی از بهترین بازیکنان جهان رقابت کنید که کار دشواری است.. بیشتر اوقات کمی خسته به این مسابقات می‌رسیدم اما امسال اندکی متفاوت است. از حضور در نیمه‌نهایی هیجان‌زده هستم و امیدوارم بتوانم نهایت تلاش خود را به کار گیرم.»

اما پیش از دیدار نادال و سیتسیپاس، دومینیک تیم که پیش‌تر صعودش به مرحله نیمه‌نهایی را به عنوان صدرنشین گروه دوم مسجل کرده بود، در مسابقه‌ای تشریفاتی مقابل آندری روبلف شکست خورد.

روبلف روس که با شکست در مسابقه نخست خود شانسی برای صعود نداشت در این دیدار مرد شماره ۳ جهان را با نتایج ۶ بر ۲ و ۷ بر ۵ از پیش رو برداشت تا دست خالی لندن را ترک نکند. او با این پیروزی  ۱۵۳/۰۰۰ دلار جایزه نقدی و ۲۰۰ امتیاز در جدول رنکینگ دریافت کرد.

این بازیکن ۲۳ ساله در سال ۲۰۲۰ پیشرفت چشم‌گیری داشت و با پنج عنوان قهرمانی توانست برای اولین بار در جمع هشت بازیکن برتر سال قرار بگیرد.

به این ترتیب در پایان رقابت‌های گروه دوم، تیم و نادال که هر کدام ۲ پیروزی و یک شکست را در مرحله گروهی تجربه کردند، به ترتیب به عنوان نفرات اول و دوم راهی مرحله حذفی شدند. تیم به علت پیروزی در دیدار مستقیم با نادال صدرنشین شد. سیتسیپاس و روبلف هم با ۲ شکست و یک پیروزی از راه‌یابی به نیمه‌نهایی بازماندند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید