تنیس فا

تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰؛ راه‌یابی نادال به نیمه‌نهایی و حذف دراماتیک تیم در روز درخشش آرژانتینی‌ها

0

در دهمین روز از گرند اسلم اوپن فرانسه ۲۰۲۰، رافائل نادال همانند ۴ مسابقه قبلی خود در این رقابت‌ها بی‌دردسر از سد یانیک سینر ایتالیایی گذشت و به مرحله نیمه‌نهایی صعود کرد. اما دومینیک تیم در یکی از زیبا‌ترین مسابقات سال‌های اخیر که به یک ماراتن ۵ ساعته تبدیل شد مقابل دیه‌گو شوآرتسمن آرژانتینی تن به شکست داد و از دور رقابت‌ها کنار رفت. در بخش زنان نیز الینا اسویتولینا با شکست مقابل نادیا پودورسکا از صعود به نیمه‌نهایی بازماند.

تنیسفا – در دهمین روز از مسابقات رولان گاروس ۲۰۲۰ رافائل نادال با شکست یانیک سینر ایتالیایی در سه ست متوالی برای سیزدهمین بار به مرحله نیمه‌نهایی این گرند اسلم راه یافت.

سلطان خاک‌ که ۱۰۰ـمین مسابقه خود در اوپن فرانسه را تجربه می‌کرد موفق شد بازیکن جوان و آینده‌دار ابتالیایی را با نتایج ۷ بر ۶، ۶ بر ۴ و ۶ بر یک شکست دهد تا به ۹۸ـمین پیروزی خود در پاریس دست یابد.

این دیدار به دلیل طولانی شدن بازی تیم و شوآرتسمن دیر آغاز شد و تا پاسی از شب به طول انجامید. سینر با وجود سن و تجربه کم مسابقه را خوب شروع کرد و در ست اول نبرد پایاپایی را تا انتها در برابر سلطان خاک به نمایش گذاشت. او حتی در اواخر ست نادال را بریک کرد و می‌توانست ۷ بر ۵ پیروز شود که نادال مانع او شد.‌ سینر در ست دوم هم زودتر به بریک رسید اما قهرمان ۱۲ دوره مسابقات بلافاصله جبران کرد و پس از آن دیگر به این بازیکن جوان اجازه خودنمایی نداد تا به ۳۴ـمین نیمه‌نهایی خود در گرند اسلم‌ها برسد.

نادال روز جمعه در نیمه‌نهایی باید به مصاف دیه‌گو شوآرتسمن آرژانتینی برود. او دو هفته پیش در یک‌چهارم نهایی مسترز رم از بازیکن آرژانتینی شکست خورد.

اما در تماشایی‌ترین مسابقه روز گذشته، شوآرتسمن در ماراتنی نفس‌گیر و طولانی دومینیک تیم را از پیش رو برداشت و برای اولین بار به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم رسید. او در این مسابقه پرافت‌وخیز و جذاب که به ست پنجم کشیده شد، پس از ۵ ساعت و ۹ دقیقه، ۳ بر ۲ از سد قهرمان آزاد آمریکا ۲۰۲۰ عبور کرد تا برای اولین بار حضور در جمع ۴ بازیکن برتر یک گرند اسلم راه تجربه کند.

شوآرتسمن در این مسابقه که امتیاز‌های طولانی و فرسایشی بسیاری را در بر داشت، بعد از اینکه ست اول را ۷ بر ۶ از آن خود کرد در ۲ ست بعدی ۷ بر ۵ و ۷ بر ۶ از حریف نامدار اتریشی شکست خورد و ۲ بر یک عقب افتاد. اما این پایان کار نبود و آرژانتینیِ ریزنقش که به سخت‌کوشی معروف است ناامید نشد و ست‌ چهارم را که افت و خیز زیادی داشت در تای‌بریک برد تا کار به ست پنجم کشیده شود. در ست پنجم نیز شوآرتسمن که حالا روحیه گرفته بود به بازی خوب خود ادامه داد و نایب قهرمان دو دوره قبل را که دیگر رمقی برایش نمانده بود به راحتی و با نتیجه ۶ بر ۲ شکست داد تا به بزرگترین دستاورد زندگی ورزشی خود برسد‌.

شوآرتسمن ۱۰ـمین بازیکن مرد آرژانتینی است که به جمع ۴ نفر برتر یک گرند اسلم راه می‌یابد.

تیم که در دور قبل نیز یک ماراتن طولانی دیگر را مقابل گستون انجام داده بود و در مقابل شوآرتسمن خسته به نظر می‌رسید پس از شکست گفت: «راستش امروز بیش از حد به خودم فشار آوردم. اما اگر پیروز می‌شدم، دو روز برای استراحت کردن فرصت داشتم و احتمالا می‌توانستم برای مسابقه بعدی آماده شوم. همه تلاشم را کردم. مسابقه فوق‌العاده‌ای بود و برای اولین بار بود که یک مسابقه من بیش از ۵ ساعت طول می‌کشید. شوآرتسمن مستحق پیروزی بود. او برای اولین بار در جمع ۱۰ مرد برتر تنیس جهان نیز قرار خواهد گرفت که دستاورد بزرگی است. ما هر دو تمام تلاش خود را انجام دادیم، اما در تنیس فقط یک برنده داریم و اگرچه برای خودم ناراحتم اما برای دیه‌گو خوشحالم.»

اما پیش از شوآرتسمن یک آرژانتینی دیگر نیز با حذف بخت اول کسب جام در بخش زنان شگفتی‌ساز شد؛ نادیا پودورسکا آرژانتینی که از جدول مقدماتی به جدول اصلی راه پیدا کرده روز گذشته با ارائه نمایشی تحسین‌برانگیز موفق شد الینا اسویتولینا اوکراینی را از پیش رو بردارد تا برای اولین بار به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم برسد. اسویتولینا که با حذف هالپ و پلیشکووا شانس خوبی برای قهرمان در رولان گاروس داشت در این دیدار با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر ۴ از نفر ۱۳۱ جهان شکست خورد.

پودورسکا در نیمه‌نهایی با ایگا اشویاتک لهستانی دیدار می‌کند که شب گذشته با غلبه بر مارتینا ترویسان ایتالیایی در دو ست متوالی به نیمه‌نهایی رسید. اشویاتک ۱۹ ساله که در مرحله یک‌هشتم با حذف سیمونا هالپ شگفتی‌ساز شد برای نخستین بار است که حضور در نیمه‌نهایی یک گرند اسلم را تجربه می‌کند.

اما در مسابقه عقب افتاده از روز دوشنبه که به دلیل بارش باران به روز سه‌شنبه موکول گردید، دنیل کالینز تنیس‌باز آمریکایی در مرحله یک‌هشتم نهایی اونس جابر تونسی را ۲ بر یک شکست داد و برای نخستین بار به دور یک‌چهارم پایانی رولان گاروس رسید. کالینز در ست اول ۶ بر ۴ پیروز شد و در ست دوم نیز ۳-۰ جلو بود اما جابر این ست را ۶ بر ۴ به سود خود تمام کرد تا کار به ست سوم بکشد. در ست سوم هم کالینز یک بریک عقب افتاد اما درنهایت ۶ بر ۴ به پیروزی رسید تا حریف هم‌وطنش سونیا کنین در یک‌چهارم پایانی شود‌.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید