تنیس فا

بازخوانی ویمبلدون ۲۰۱۷؛ بازگشت شکوهمندانه پادشاه به SW19 – بخش دوم

0

تنیس‌فا: تنها چند ساعت دیگر به آغاز مسابقات گرنداسلم ویمبلدون باقی مانده است. نگاهی داریم به اتفاقاتی که سال گذشته در SW19 رخ داد و هشتمین عنوان قهرمانی راجر فدرر را رقم زد. بخش دوم این نوشته، مروری است بر بازی‌های هفته دوم ویمبلدون ۲۰۱۷.

دوشنبه‌ی دیوانه

دومین دوشنبه ویمبلدون ۲۰۱۷، روزی هیجان‌انگیز و جذاب بود و چندین دیدار به‌یادماندنی در آن رقم خورد.

در مهم‌ترین بازی، راجر فدرر که به نظر می‌رسید دیدار سختی را در برابر گریگور دیمیتروف آماده دارد، موفق شد در سه ست متوالی مقلد خود را مغلوب کند و برای سایر بازیکنان خط و نشان بکشد. در همین بخش، ساشا زورف در حالی‌که بازی را بهتر آغاز کرده بود، در نهایت در ۵ ست مغلوب تجربه بیشتر میلوش رائونیچ کانادایی شد. در دیگر بازی‌های پایین جدول، نواک جوکوویچ در سه ست پیاپی ادرین مانارینو را از پیش رو برداشت (این بازی روز سه‌شنبه برگزار شد) و توماس بردیک در مسابقه‌ای زیبا و نزدیک، موفق به شکست دومینیک تیم جوان در ست نهایی شد.

در بالای جدول، مدافع عنوان قهرمانی یعنی اندی ماری، کار سختی برابر بنوا پر نداشت و سه بر صفر پیروز شد. در همین قسمت سم کوئری از امریکا، در یک بازی ۵ سته دیگر بر کوین اندرسون غلبه کرد و راهی دور یک‌چهارم پایانی شد. مارین چیلیچ کروات نیز در یک‌طرفه ترین بازی این دور با از دست دادن تنها ۶ گیم، روبرتو بائوتیستا آخوت را در هم کوبید و خود را به عنوان یکی از مدعیان معرفی کرد. اما در آخرین و هیجان‌انگیزترین بازی دوشنبه‌ی دیوانه، رافائل نادال در برابر ژیل مولر قرار گرفت. سلطان خاک که بازی ۲-۰ باخته را ۲-۲ کرده بود، در ست سرنوشت‌ساز پاسخی برای سرویس‌های مرد ۳۴ ساله لوگزامبورگی نداشت و نهایتا ۱۵-۱۳ مغلوب شد تا ناکامی‌هایش در ویمبلدون ادامه داشته باشد. این ششمین بار پیاپی بود که قهرمان دو دوره مسابقات، نتوانست به جمع ۸ نفر برتر راه یابد.

مرحله یک‌چهارم نهایی

در بالای جدول، سم کوئری که سال گذشته با حذف جوکوویچ شگفتی‌ساز شده بود، در ۵ ست اندی ماری را که با مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کرد، مغلوب کرد و به دور نیمه‌نهایی رسید. در دیگر بازی از بالای جدول، مارین چیلیچ نیز برای حذف ژیل مولر به سختی افتاد و نهایتا در ست سرنوشت‌ساز از سد حریف مسن اما باانگیزه خود گذشت تا حریف کوئری شود.

در پایین جدول راجر فدرر موفق شد در یک بازی برتر رائونیچ را مغلوب کند و انتقام شکست سال قبلش را از این بازیکن بلندقامت کانادایی بگیرد. این دوازدهمین صعود استاد سوییسی به دور نیمه‌پایانی در SW19 بود. در دیگر دیدار این قسمت نیز نواک جوکوویچ در حالی‌که یک ست از توماس بردیک عقب بود، به علت مصدومیت از ناحیه آرنج از ادامه بازی انصراف داد و حکم صعود تنیس‌باز چک را امضا کرد. این اولین بار در ۷ سال گذشته بود که قصاب بلگراد در ۳ گرنداسلم متوالی از راه‌یابی به فینال باز می‌ماند.

دور نیمه‌پایانی

در این مرحله ابتدا مارین چیلیچ در ۴ ست از سد سم کوئری گذشت و رویای این تنیس‌باز امریکایی را برای رسیدن به فینال ویمبلدون خاتمه داد. این دومین حضور تنیس‌باز کروات پس از یواس اوپن ۲۰۱۴ در دیدار نهایی یک گرنداسلم بود.
در بازی دوم که باکیفیت‌ترین دیدار تورنمنت و از قضا سخت‌ترین بازی قطار سریع‌السیر سوییسی بود، راجر فدرر در دیداری ۳ سته اما نزدیک، توماس بردیک را از پیش رو برداشت تا یازدهمین حضور خود را در فینال معتبرترین گرنداسلم سال تجربه کند. بازی عالی استاد سوییسی در دو تایبرک نخست، کلید برد او در این دیدار پیچیده بود.

دیدار فینال

در بازی نهایی مسابقات گرنداسلم ویمبلدون ۲۰۱۷، راجر فدرر سوییسی در برابر مارین چیلیچ، نفر ششم جهان قرار گرفت و توانست با ارائه یک بازی برتر، حریف کروات خود را شکست دهد و پس از ۵ سال مجددا جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر ببرد. این دیدار ۱۰۰ دقیقه به طول انجامید و استاد سوییسی با نتایج ۶-۳، ۶-۱ و ۶-۴ به برتری رسید. فدرر که در فینال سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ این رقابت‌ها دستش از جام کوتاه مانده بود، در یازدهمین فینال خود در SW19 به پیروزی رسید تا برای هشتمین بار قهرمانی در باشکوه‌ترین رویداد تنیس جهان را جشن بگیرد و با عبور از رکورد مشترکش با پیت سمپراس (۷ قهرمانی)، به تنهایی عنوان پرافتخارترین بازیکن مرد تاریخ ویمبلدون را از آن خود کند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید