تاریخ‌سازی فدرر با کسب هشتمین قهرمانی ویمبلدون

0

تنیسفا: راجر فدرر با غلبه بر مارین چیلیچ قهرمان رقابت‌های تنیس ویمبلدون ۲۰۱۷ شد.

در دیدار پایانی رقابت‌های تنیس ویمبلدون، راجر فدرر، تنیس‌باز صاحب‌نام سوییسی در برابر مارین چیلیچ، نفر ششم جهان قرار گرفت و در پایان موفق شد با ارائه یک بازی برتر، حریف کروات خود را شکست دهد و پس از ۵ سال مجددا جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر ببرد.

این دیدار ۱۰۰ دقیقه به طول انجامید و فدرر با نتایج ۶-۳، ۶-۱ و ۶-۴ به برتری رسید. چیلیچ در این مسابقه عملکرد ضعیفی داشت و پس از آن‌که در شروع ست دوم، ۳-۰ عقب افتاد، خودش را باخت و تحت تاثیر فشار روانی بازی بغضش ترکید و گریست.

 استاد سوییسی که در فینال سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ این رقابت‌ها دستش از جام کوتاه مانده بود، امروز در یازدهمین فینال خود در SW19 به پیروزی رسید تا برای هشتمین بار قهرمانی در باشکوه‌ترین رویداد تنیس جهان را جشن بگیرد و با عبور از رکورد مشترکش با پیت سمپراس (۷ قهرمانی)، به تنهایی عنوان پرافتخارترین بازیکن مرد تاریخ ویمبلدون را از آن خود کند.

 فدرر ۳۵ ساله با فتح دومین عنوان گرند اسلم خود در فصل ۲۰۱۷، تعداد قهرمانی‌هایش در رقابت‌های گرند اسلم را به عدد ۱۹ رساند و جایگاهش به عنوان پرافتخارترین بازیکن مرد تاریخ تنیس را بیش از پیش مستحکم ساخت. پس از او، رافائل نادال با ۱۵ و پیت سمپراس با ۱۴ عنوان گرند اسلم در رتبه‌های دوم و سوم فهرست پرافتخارترین بازیکنان تاریخ تنیس مردان قرار دارند.

فدرر که هر هفت مسابقه خود در این تورنمنت را بدون واگذاری حتی یک ست پشت سر گذاشت، در مراسم اهدای جوایز گفت: «بهتر از قهرمانی و گرفتن جایزه، سلامت بودن است. امیدوار بودم و رویایم این بود که بتوانم به تنیس برگردم و دوباره بهترین تنیسم را انجام دهم. اینجا بسیار خاص است و بازی در فینال رویای هر ورزشکاری است؛ امیدوارم این آخرین بازیم در اینجا نباشد. از تیمم، خانواده‌ام و سوئیس تشکر می‌کنم. این پیروزی متعلق به شماست.»

خلاصه دیدار راجر فدرر و مارین چیلیچ در فینال رقابت‌های تنیس ویمبلدون ۲۰۱۷

این پنجمین عنوان قهرمانی تنیس‌باز اهل بازل در سال جاری میلادی به حساب می‌آید؛ او در ابتدای فصل، با شکست رقیب دیرینه‌اش نادال در فینال رقابت‌های اوپن استرالیا به ناکامی ۵ ساله خود در رقابت‌های گرند اسلم پایان داد و پس از آن در مسترزهای ایندین ولز و مایمی دو قهرمانی ارزشمند به دست آورد. در آستانه مسابقات ویمبلدون نیز فدرر توانست برای نهمین بار در تورنمنت ۵۰۰ امتیازی هاله قهرمان شود.

مصاحبه راجر فدرر پس از قهرمانی در ویمبلدون ۲۰۱۷

در سوی دیگر میدان، مارین چیلیچ که در یازدهمین دوره حضورش در ویمبلدون برای اولین بار به فینال این رقابت‌ها رسیده بود، تلاشش برای کسب دومین عنوان گرند اسلم به ثمر ننشست. قهرمان یو اس اوپن ۲۰۱۴ که سال گذشته نیز در مرحله یک‌چهارم پایانی ویمبلدون مغلوب فدرر شد، پس از این شکست گفت: «بهترین توانم را گذاشتم و این همه کاری بود که می‌توانستم انجام بدهم. تورنمنت فوق‌العاده‌ای را داشتم و بهترین تنیس عمرم را انجام دادم و از تیمم سپاسگزارم.»

فدرر با قهرمانی در ویمبلدون، ۲۰۰۰ امتیاز به دست آورد و در رده‌بندی جدید که فردا منتشر می‌شود با دو پله صعود در رتبه سوم خواهد ایستاد. نابغه سوییسی که سال قبل پس از باخت به رائونیچ در مرحله نیمه‌نهایی همین مسابقات برای درمان زانوی آسیب‌دیده‌اش به مرخصی ۶ ماهه رفت، حالا فرصت خوبی دارد تا با جمع‌آوری امتیازات در نیمه دوم سال، پس از ۵ سال به جایگاه شماره یک تنیس جهان بازگردد.

 

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید