تنیس فا

ویمبلدون ۲۰۱۹؛ “دوشنبه دیوانه” یک‌طرفه در بخش مردان، پرحادثه در بخش زنان

0

در نخستین روز از هفتۀ دوم مسابقات ویمبلدون که به “دوشنبه دیوانه” شهرت دارد، نواک جوکوویچ، راجر فدرر و رافائل نادال، سه بخت اول قهرمانی به راحتی رقبای خود را کنار زدند و به دور یک‌چهارم نهایی راه یافتند. در بخش زنان اما اشلی بارتی زن شمارۀ یک تنیس جهان با یک شگفتی از مسابقات حذف شد. از آنجاکه تمامی بازی‌های مرحله یک‌هشتم نهایی در بخش انفرادی مردان و زنان طی این روز انجام می‌شود، از آن با عنوان دوشنبه دیوانه یاد می‌شود.

تنیسفا – پس از یک روز استراحت، رقابت‌های گرند اسلم ویمبلدون روز دوشنبه با برگزاری بازی‌های مرحله یک‌هشتم پایانی از سر گرفته شد و نواک جوکوویچ بخت اول قهرمانی توانست با غلبه بر اوگو اومبر، تنیس‌باز فرانسوی و نفر ۶۶ جهان برای یازدهمین مرتبه به جمع ۸ نفر برتر این رقابت‌ها صعود کند.

در این دیدار که در زمین شماره یک و به قضاوت علی نیلی داور نشان طلای کشورمان برگزار گردید، مرد شماره یک تنیس جهان کار آسانی در پیش داشت و در سه ست متوالی (۳-۶ ۲-۶ ۳-۶) حریف فرانسوی خود را شکست داد.

«نوله» با پیروزی در مسابقۀ روز گذشته برای ۴۵ـمین بار به دور ۱/۴ نهایی یک تورنمنت گرند اسلم راه یافت. تنها راجر فدرر با ۵۵ حضور در یک‌چهارم پایانی بالاتر از جوکوویچ قرار دارد.

دارندۀ ۱۵ عنوان گرند اسلم در مرحلۀ یک‌چهارم پایانی با داوید گوفن بلژیکی روبه‌رو خواهد شد. گوفن روز گذشته موفق شد در ۴ ست فرناندو ورداسکوی اسپانیایی را از پیش رو بردارد. (نتیجه: ۴-۶ ۳-۶ ۶-۲ ۶-۷)

جوکوویچ در دیدارهای رودررو با گوفن با ۵ پیروزی و یک شکست دست بالا را دارد.

برای دنبال کردن اخبار لحظه‌ای رقابت‌های ویمبلدون و تماشای خلاصه مسابقات و هم‌چنین اطلاع از کانال‌های پخش‌کننده گرند اسلم ویمبلدون در کانال تنیسفا عضو شوید

در مسابقۀ مهم دیگر، راجر فدرر قهرمان ۸ دورۀ ویمبلدون نیز با ارائه نمایشی درخشان توانست در دیداری یک‌طرفه مقابل متئو برتینی ایتالیایی به برتری برسد و برای هفدهمین بار به دور یک‌چهارم نهایی صعود کند. این مسابقه تنها ۱ ساعت و ۱۴ دقیقه به طول انجامید. (نتیجه: ۲-۶ ۲-۶ ۱-۶)

استاد سوئیسی با شکست برتینی به ۹۹ـمین پیروزی خود در رقابت‌های ویمبلدون رسید و حالا تنها یک برد تا سه رقمی‌ شدن تعداد پیروزی‌هایش در یکی از گرند اسلم‌های ۴گانه فاصله دارد؛ دستاوردی که از زمان حرفه‌ای شدن تنیس هیچ بازیکنی موفق به انجام آن نشده است.

فدرر برای کسب ۱۰۰ـمین پیروزی خود در سومین گرند اسلم سال و حضور در نیمه‌نهایی باید از سد کی نیشیکوری عبور کند؛ تنیس‌باز ژاپنی روز گذشته با پشت سر گذاشتن میخائیل کوکوشکین قزاق، برای دوازدهمین بار به جمع ۸ نفر برتر یک تورنمنت گرند اسلم پیوست. (نتیجه: ۴-۶ ۳-۶ ۶-۳ ۳-۶)

رافائل نادال نیز همانند دو رقیب دیرینش، بازی کم‌نقصی را در مرحله یک‌هشتم پایانی از خود به نمایش گذاشت و در سه ست پیاپی ژوائو سوزای پرتغالی را درهم کوبید تا برای ۸ـمین بار متوالی به ۱/۴ نهایی یک گرند اسلم برسد. (نتیجه: ۲-۶ ۲-۶ ۲-۶)

ماتادور حالا تنها یک پیروزی با کسب جواز حضور در رقابت‌های آخر سال در لندن فاصله دارد؛ کاری که ۱۴ سال متوالی موفق به انجام آن شده است. او برای رسیدن به این مهم، روز چهارشنبه باید سم کوئری آمریکایی را کنار بزند.

کوئری روز گذشته با غلبه بر هم‌وطنش تنیس سندگرن در ۴ ست به مرحلۀ یک‌چهارم پایانی راه یافت.

گیدو پلا و روبرتو باتیستا آخوت نیز به ترتیب با شکست میلوس رائونیچ و بنوآ پر، حریف یک‌دیگر در دور بعد شدند. گفتنی است پلا در حالی که ۲ ست نخست را به رائونیچ بلندقامت واگذار کرده بود، به بازی برگشت و در یک ماراتن ۵ سته که ۳ ساعت و ۴۲ دقیقه‌ به طول انجامید، سید شمارۀ ۱۵ را مغلوب کرد.

اما برخلاف دیدارهای بخش مردان که غالباً یک‌طرفه و مطابق انتظار پیش رفت، رقابت‌های بخش زنان با سه شگفتی بزرگ همراه بود و در مهم‌ترین اتفاق، اشلی بارتی نفر اول تنیس زنان با قبول شکست مقابل الیسون ریسک نفر ۵۵ جهان با مسابقات وداع کرد. (نتیجه: ۳-۶ ۲-۶ ۶-۳)

به این ترتیب نوار پیروزی‌های تنیس‌باز استرالیایی پس از ۱۵ مسابقه قطع شد.

ریسک در نخستین تجربهٔ خود در دور یک‌چهارم نهایی یک تورنمنت گرند اسلم، با سرینا ویلیامز دیدار خواهد کرد.

کارولینا پلیشکووا، بخت سوم قهرمان نیز از دور مسابقات کنار رفت. تنیس‌باز اهل چک که مقابل هم‌وطنش کارولینا موکووا، نفر ۶۸ جهان قرار گرفته بود، در ماراتنی نفس‌گیر که ۳ ساعت و ۱۷ دقیقه به طول انجامید، تن به شکست داد و حذف شد. (۱۱-۱۳ ۵-۷ ۶-۴)

پترا کویتووا قهرمان دو دورۀ ویمبلدون نیز از قربانیان دوشنبۀ دیوانه بود. شمارۀ ۲ سابق جهان نتوانست برابر یوهانا کونتا از کشور میزبان کاری از پیش ببرد و در پایان در ۳ ست مغلوب شد. (۴-۶ ۲-۶ ۶-۴)

سرینا ویلیامز و الینا اسویتولینا اما این روز پرحادثه را با پیروزی پشت سر گذاشتند؛ ویلیامز با غلبه بر کارلا سوارز ناوارو و اسویتولینا با برتری مقابل پترا مارتیچ راهی یک‌چهارم پایانی شدند.

اما در دیگر دیدار مهم روز هفتم، سیمونا هالپ به ماجراجویی‌های کوری گاف ۱۵ ساله خاتمه داد. بازیکن رومانیایی با پیروزی ۰-۲ برابر این تنیس‌باز اهل آمریکا، راهی دور یک‌چهارم پایانی شد. (۳-۶ ۳-۶)

گاف پیش از این توانسته بود پولونا هرتسوگ، ماگدالنا ریباریکووا و وینس ویلیامز را شکست دهد.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید