پیش‌نگاهی به دیدار راجر فدرر و مارین چیلیچ در فینال تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۸

0

تنیسفا: راجر فدرر و مارین چیلیچ در دیدار فینال مسابقات آزاد استرالیا ۲۰۱۸ مقابل یک‌دیگر قرار خواهند گرفت.

حدودا ۶ ماه از رویارویی راجر فدرر و مارین چیلیچ در فینال رقابت‌های ویمبلدون ۲۰۱۷ می‌گذرد. حال این دو تنیس‌باز باید در فینال یک گرند اسلم دیگر به مصاف هم بروند: اوپن استرالیا ۲۰۱۸.

شرایط مسابقه‌ی امروز، شباهت‌هایی به دیدار ۶ ماه گذشته دارد؛ فدرر همانند مسابقات ویمبلدون، بدون واگذار کردن حتی ۱ ست راهی فینال شده و چیلیچ نیز با پشت سر گذاشتن دو دیدار سخت (مقابل پابلو کارنیو بوستا و رافائل نادال به ترتیب در دورهای چهارم و یک‌چهارم پایانی)، پای به دیدار پایانی گذاشته است.

فدرر ۳۶ ساله قصد دارد با قهرمانی در ملبورن بار دیگر تاریخ‌سازی کند؛ او که رکورددار بیشترین قهرمانی در مسابقات گرند اسلم است، به دنبال کسب ۲۰ـمین جام گرند اسلم و دست‌نیافتنی‌تر کردن رکورد خود است. فدرر در صورت پیروزی در دیدار امروز، ۶ـمین قهرمانی خود در استرالیا را به دست خواهد آورد و با رکورد بیشترین قهرمانی در این رقابت‌ها که در اختبار نواک جوکوویچ و روی امرسون است، برابری خواهد کرد. در سوی مقابل، مارین چیلیچ که بخت ششم قهرمانی رقابت‌ها محسوب می‌شود، در سومین حضورش در فینال یک گرند اسلم، برای کسب دومین عنوان گرند اسلم خود خواهد جنگید.

پخش زنده مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا (اوپن استرالیا)

فدرر از مجموع ۹ مسابقه‌ای که مقابل چیلیچ انجام داده، در ۸ دیدار به برتری رسیده است. اما حریف کرواتش یک پیروزی ارزشمند در برابر او به دست آورده که به مسابقات آزاد آمریکا در سال ۲۰۱۴ بازمی‌گردد. چیلیچ در آن مسابقه فوق‌العاده عمل کرد و حریف پرآوازه‌اش را سه بر صفر برد و در نهایت با پیروزی مقابل نیشیکوری در فینال، اولین و تنها عنوان گرند اسلم دوران ورزشی‌‌اش را به دست آورد. در مسابقات گرند اسلم نیز فدرر با ۴ پیروزی و یک شکست از چیلیچ پیش است. با این وجود، این دو تنیس‌باز تاکنون در ملبورن مقابل هم قرار نگرفته‌اند. آخرین دیدار فدرر و چیلیچ به رقابت‌های فینال تور جهانی سال گذشته باز می‌گردد که فدرر در مرحله‌ی گروهی دو بر یک پیروز شد.

 چیلیچ در طول دو هفته‌ی مسابقات اوپن استرالیا نزدیک به ۶ ساعت بیشتر از رقیب کهنه‌کارش در زمین بوده است. اما از سوی دیگر، او دیدار نیمه‌نهایی خود را روز پنج‌شنبه انجام داد و یک روز بیشتر از فدرر استراحت کرده است. البته فدرر نیز به لطف انصراف چونگ در میانه‌ی مسابقه‌ی نیمه‌نهایی، زمان زیادی را در زمین سپری نکرد و فرصت کافی برای استراحت و آمادگی در اختیار داشته است.

هر دو تنیس‌باز ابزار لازم برای شکست یک‌دیگر را در اختیار دارند و سطح سریع زمین مسابقات نیز برای هر دو که تنیس هجومی بازی می‌کنند کاملا مناسب است. ضربات سهمگین چیلیچ از انتهای زمین، می‌تواند هر بازیکنی را به دردسر بیاندازد. وی در مسابقات امسال نشان داد که ضربات والی خود را نیز بهبود بخشیده و عملکرد خوبی را در این بخش از خود به جای گذاشته است. از آن‌طرف فدرر نیز در طول رقابت‌ها عملکرد کم‌نقصی داشته و در تمامی بخش‌ها، از سرویس و برگشت سرویس گرفته تا بک‌هند، ضعفی از خود نشان نداده است. چیلیچ امروز این فرصت را دارد تا انتقام شکست تلخ ویمبلدون پارسال را از فدرر بگیرد، او سابقه‌ی پیروزی مقتدرانه در نیمه‌نهایی اوپن آمریکا ۲۰۱۴ را دارد که این می‌تواند آمادگی روانی لازم را برای این بازیکن ۲۹ ساله ایجاد نماید. استاد سوییسی نیز به پشتوانه‌ی پیروزی‌های قبلی و نمایش خوب خود در سال ۲۰۱۸، با اعتماد به نفس کافی دیدار امروز را آغاز خواهد کرد.

در مسابقه‌ی فینال، شاهد بازی هجومی از سوی هر دو بازیکن خواهیم بود. اگر چیلیچ نمایش ۴ سال پیش خود در یو اس اوپن ۲۰۱۴ را تکرار کند، ملبورن یک دیدار حماسی دیگر را به خود خواهد دید.

فینال مسابقات تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۸ از ساعت ۱۲ ظهر روز (به وقت ایران) یک‌شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ آغاز خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید