تنیس فا

دشمنان دیروز دوستان امروز؛ نبرد نواک جوکوویچ و نیک کیریوس در فینال ویمبلدون

0

نواک جوکوویچ تنها یک گام با هفتمین جام ویمبلدون و بیست‌ویکمین قهرمانی در رقابت‌های گرند اسلم فاصله دارد.

تنیسفا – رقابت‌های تنیس ویمبلدون به ایستگاه پایانی خود رسیده و عصر امروز در دیدار فینال بخش مردان نواک جوکوویچ و نیک کیریوس رو در روی هم قرار می‌گیرند تا چهره قهرمان سومین گرند اسلم فصل مشخص شود.

همانطور که انتظار می‌رفت نواک جوکوویچ قهرمان شش دوره ویمبلدون برای چهارمین سال پیاپی خود را به دیدار پایانی این مسابقات رساند، اما هیچ کس حتی فکرش را هم نمی‌کرد که روزی پسر بد تنیس را در فینال یک گرند اسلم ببیند؛ بازیکن جنجالی و پرحاشیه‌ای که با وجود استعداد و توانایی بالایش تا پیش از این هرگز نتواسنته بود از دور یک چهارم پایانی هیچ گرند اسلمی فراتر برود.

مسابقات تنیس ویمبلدون سومین گرند اسلم از گرند‌اسلم‌های چهارگانه یک فصل تنیس است که به علت قدمت بالا و تاریخچه با شکوه و عظتمش بسیاری آن را به عنوان معتبرترین رویداد تنیس جهان می‌شناسند. اما بروز برخی اتفاقات باعث شد تا این دوره از مسابقات ویمبلدون مثل همیشه نباشد. اتفاقاتی که اگر نگوییم وجهه ویمبلدون را تا حدودی زیر سوال برد اما قطعاً اعتبار آن را خدشه‌دار کرد و باعث افت سطح کیفی بازی‌ها شد. پیش از شروع مسابقات مسئولین تنیس بریتانیا در تصمیمی بحث‌برانگیز اعلام کردند که به دلیل حمله روسیه به اوکراین به بازیکنان روس و بلاروس اجازه شرکت در این دوره از رقابت‌ها را نمی‌دهند. تصمیمی که موجب محرومیت دنیل مدودف مرد شماره یک تنیس جهان و تعدادی دیگر از چهره‌های شاخص مثل روبلف و سابالنکا از حضور در این گرند اسلم گردید. بعد از قرعه کشی مسابقات نیز هنوز بازی‌ها شروع نشده بود که متئو برتینی نایب‌قهرمان دوره قبل و همین‌طور مارین چیلیچ نایب‌قهرمان سال ۲۰۱۷ به دلیل به ابتلا به کرونا مجبور به کناره‌گیری شدند تا دو بازیکن دیگری که امید زیادی به حضور آن‌ها در مراحلی پایانی می‌رفت از بازی‌ها کنار بروند. البته به همه این‌ها باید غیبت راجر فدرر پرافتخارترین مرد تاریخ این رقابت‌ها را هم اضافه کرد که برای اولین بار از سال ۱۹۹۸ در مسابقات حاضر نبود تا ویمبلدون امسال حال و هوای همیشگی خود را نداشته باشد.

به هر ترتیب مسابقات ویمبلدون از دو هفته پیش کار خود را آغاز کرد و حضور جوکوویچ و نادال به عنوان دو بخت اصلی قهرمانی خیلی‌ها را به تماشای یک فینال دیدنی بین این دو اسطوره امیدوار نگه داشته بود. همه چیز هم داشت خوب پیش می‌رفت و جوکوویچ قهرمان سه دوره اخیر مطابق انتظار به فینال رسید، اما انصراف نادال از دیدار نیمه‌نهایی هواداران را شوکه کرد تا نیک کیریوس استرالیایی نفر چهلم تنیس جهان که هیچ‌وقت در زندگی خود تنیس را آنطور که باید جدی نگرفته در عین ناباوری راهی فینال شود، آن هم در ویمبلدون که آرزوی هر تنیس‌بازی است.

از سال ۲۰۰۶ که مارکوس باقداتیس با رتبه ۵۴ به فینال اوپن استرالیا رسید، کیریوس پایین‌ترین رتبه یک فینالیست گرند اسلم را دارد. او هم‌چنین بعد از مارک فیلیپوسیس که در سال ۲۰۰۳ با رتبه ۴۸ به دیدار پایانی ویمبلدون راه یافت، پایین‌‌ترین رتبه را در میان فینالیست‌های ۱۹ دوره اخیر ویمبلدون در اختیار دارد.

جوکوویچ و کیریوس چگونه به فینال رسیدند؟

نواک جوکوویچ مدافع قهرمانی سه دوره اخیر که به دنبال هفتمین جام خود در ویمبلدون و ۲۱ـمین قهرمانی گرند اسلم است، در چهار مرحله اول رقابت‌ها با مشکل خاصی روبرو نشد، اما در یک‌چهارم پایانی و در برابر یانیک سینر حسابی به دردسر افتاد و در حالی که دو‌ ست اول را باخته بود، بازگشتی مقتدرانه را رقم زد و راهی نیمه‌نهایی شد. تنیس‌باز صرب در نیمه‌نهایی نیز به رغم آنکه ست اول را به کمرون نوری بریتانیایی واگذار کرد، در سه ست بعدی به آسانی او را شکست داد تا با کسب ۲۷ـمین پیروزی پیاپی خود در ویمبلدون راهی هشتمین فینالش در این گرند اسلم شود.

نیک کیریوس استرالیایی هم کارش را با یک بازی پنج سته در برابر پال جاب از کشور میزبان آغاز کرد. او در مرحله سوم استفانوس سیتسیپاس را در یکی از جنجالی‌ترین مسابقه‌های چند سال اخیر ۳ بر یک شکست داد و در ادامه به ترتیب برندون ناکاشیما و کریستین گارین را مغلوب کرد تا حریف نادال در نیمه‌نهایی شود. اما با انصراف ماتادور به علت پارگی عضله شکم دیدار نیمه‌نهایی برگزار نشد و کیریوس ۲۷ ساله بدون انجام بازی به فینال راه یافت.

سابقه تقابل‌ دو بازیکن

نواک جوکوویچ و نیک کیریوس پیش از این تنها دو مرتبه با هم بازی کرده‌اند که هر دو بازی به سال ۲۰۱۷ بر می‌گردد و کیریوس توانست در فاصله کوتاهی در دو تورنمنت آکاپولوکو و ایندین ولز حریف نامدار خود را بدون واگذاری هیچ ستی شکست دهد. البته در آن زمان جوکوویچ به تازگی آرنج خود را جراحی کرده بود و در دوران افول به سر می‌برد که این موضوع احتمالاً در نتیجه این دو دیدار بی‌تاثیر نبوده است.

در پنج سال اخیر و به‌ویژه بعد از مصاحبه‌های جنجالی کیریوس علیه جوکوویچ خیلی‌ها منتظر رویارویی دوباره آن‌ها در زمین مسابقه بودند که هیچ‌گاه این اتفاق نیفتاد و حالا این دو بازیکن درحالی با هم روبرو می‌شوند که بر خلاف گذشته رابطه خوب و دوستانه‌ای با هم دارند.

کیریوس در همین‌باره گفت: «ما الان رابطه نسبتاً صمیمانه‌ای با هم داریم که کمی عجیب است. فکر کنم همه می‌دانند که ما هیچ علاقه‌ای به یک‌دیگر نداشتیم. البته این برای ورزش خوب و مثبت بود چراکه باعث می‌شد دیدارهای ما سر و صدای زیادی ایجاد کند و این موضوع هم برای رسانه‌ها و هم برای هواداران جالب بود… اما بعد از اتفاقات اوپن استرالیا فکر می‌کنم من تقریباً تنها بازیکنی بودم که از او دفاع کردم. به نظر من در بحران‌های واقعی زندگی است که شما احترام یکدیگر را به دست می‌آورید و نه در زمین تنیس. راستش ما حالا در اینستاگرام به هم پیغام می‌دهیم که عجیب است. نواک اوایل هفته به من گفت که امیدوار است یکشنبه مرا در فینال ببیند.»

جوکوویچ نیز در رابطه با این مسئله اظهار داشت: «نمی‌توانم بگویم با کیریوس رابطه خیلی نزدیکی دارم اما رابطه‌مان نسبت به قبل خیلی بهتر شده است. بخاطر حمایتی که از من در استرالیا کرد احترام زیادی برای او قائل هستم.»

صربیناتور امروز برای ۳۲ـمین مرتبه پا در فینال یک گرند اسلم می‌گذارد که در تنیس مردان یک رکورد محسوب می‌شود. در مقابل او اما بازیکنی قرار دارد که اولین حضورش در چنین میدانی را تجربه می‌کند و این مسئله‌ای است که نباید از نظر دور داشت. در عین حال نباید هم فراموش کرد که کیریوس در برابر بازیکنان بزرگ با انگیزه مضاعفی ظاهر می‌شود و معمولا بهترین عملکرد خود در مسابقات این چنینی دارد. جوکوویچ هم با اشاره به توانایی ذهنی رقیب خود گفت: «نیک بازیکنی نیست که چندان از نظر ذهنی تحت فشار قرار بگیرد، او هر بار که وارد زمین می‌شود نمایش چشم‌گیری ارائه می‌دهد. درست است که کیریوس پیش از این هرگز به فینال گرند اسلم نرسیده، اما ما بازیکنان بین خودمان همیشه می‌دانستیم که او چه بازیکن خطرناکی است، به خصوص در چمن. کیریوس اعتماد به نفس بالایی دارد و به نظر می‌رسد از نظر روحی در وضعیت بسیار بهتری نسبت به چند سال پیش قرار دارد. به عنوان یک طرفدار تنیس، خوشحالم که او به فینال رسیده است.»

هر یک به دنبال چه چیزی هستند؟

جوکوویچ با پیروزی در مسابقه امروز به هفتیمن قهرمانی خود در ویمبلدون می‌رسد و ضمن برابر شدن با رکورد الگوی دوران کودکی‌اش پیت سمپراس در یک قدمی راجر فدرر قرار خواهد گرفت که با ۸ عنوان رکوردار قهرمانی در تاریخ ویمبلدون است. او هم‌چنین با قهرمانی در ویمبلدون تعداد گرند اسلم‌های خود را به عدد ۲۱ می‌رساند و فاصله‌اش با رقیب دیرینه‌ خود رافائل نادال به یک عنوان کاهش خواهد داد.

از آن طرف کیریوس که عملکرد بسیار خوبی در رقابت‌های چمن این فصل داشته با آمار ۱۲ پیروزی و ۲ شکست پا به دیدار فینال می‌گذارد و به دنبال مهم‌ترین افتخار دوران حرفه‌ای خود است. او هم‌چنین تلاش می‌کند تا بعد از لیتون هیوییت در ویمبلدون ۲۰۰۲ به اولین بازیکن استرالیایی تبدیل شود که قهرمان یک گرند اسلم می‌شود.

کیریوس همانطور که قبلا هم نشان داده ابزارهای لازم برای شکست جوکوویچ را دارد؛ مهم‌ترین سلاح او ضربه سرویس‌اش است که در زمین چمن مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین ضربه محسوب می‌شود. او در شش دیدار قبلی خود مجموعا ۱۲۰ ضربه “ایس” به ثمر رساند که آمار قابل توجهی به شمار می‌رود. اما از طرف دیگر جوکوویچ هم بهترین برگشت‌دهنده سرویس در تاریخ است و عملکرد خوبی در برابر بازیکنان اصطلاحاً “بیگ سرو” دارد. حال باید دید برنده این تقابل چه کسی خواهد بود؛ آیا جوکوویچ می‌تواند به روند شکست‌ناپذیری خود در ویمبلدون ادامه دهد یا کیریوس جنجالی با قهرمانی خود یکی از بزرگترین شگفتی‌های تاریخ تنیس را رقم خواهد زد.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید