تنیس فا

ویمبلدون ۲۰۲۲؛ صعود مقتدرانه جوکوویچ، آلکاراس و جابر به ۱/۸ نهایی

0

مدعیان قهرمانی صعود بی‌دردسری را در پنجمین روز رقابت‌های ویمبلدون تجربه کردند.

تنیسفا – مسابقات گرند اسلم ویمبلدون در روز جمعه با برگزاری نیمی از دیدارهای مرحله سوم ادامه پیدا کرد و نواک جوکوویچ صرب با پیروزی ۳-۰ مقابل میومیر کیتسمانوویچ به مرحله ۱/۸ نهایی راه یافت.

قهرمان شش دوره ویمبلدون در این دیدار به هم‌وطن خود اجازه خودنمایی نداد و در ۳ ست متوالی با نتایج ۶-۰، ۶-۳ و ۶-۴ به پیروزی رسید تا برای چهاردهمین بار در جمع ۱۶ بازیکن برتر این گرند اسلم قرار بگیرد.

صربیناتور با شکست کیتسمانوویچ به ۲۴ـمین برد متوالی خود در ویمبلدون رسید. او هم‌چنین روند شکست‌ناپذیری خود در زمین مرکزی این مسابقات را به ۳۵ مسابقه رساند. آخرین باخت نوله در زمین چمن به فینال مسابقات کوئینز کلاب در سال ۲۰۱۸ بازمی‌گردد که مغلوب مارین چیلیچ شد.

جوکوویچ بعد از بازی درباره عملکرد خود در این دوره از رقابت‌ها گفت: «به نظرم هر چه از تورنمنت می‌گذرد سطح بازی من هم بالاتر می‌رود. این همان چیزی است که شما بعنوان یک بازیکن دوست دارید اتفاق بیفتد. اینکه بعد از هر بازی حداقل کمی از دیدار قبلی خود بهتر شوید، و به نظرم برای من تاکنون این‌گونه بوده است. می‌دانم که همواره جای پیشرفت وجود دارد و من همیشه بالاترین انتظار را از خودم دارم. تاکنون که اوضاع خوب پیش رفته و مشتاق چالش بعدی هستم.»

مرد سوم تنیس جهان در دور بعد باید به مصاف تیم فان رایتوون برود، پدیده فصل چمن که در هشت مسابقه اخیر خود بدون شکست بوده و می‌تواند محک خوبی برای جوکوویچ باشد. رایتوون هلندی که سه هفته پیش با شکست دنیل مدودف در فینال مسابقات سرتوخن‌بوس شگفتی‌ساز شد، در ادامه عملکرد خوب خود در فصل چمن نیکولوز باسیلاشویلی را از پیش رو برداشت و به دور چهارم ویمبلدون رسید. این بازیکن ۲۵ ساله که تا کمتر از یک ماه پیش نامش حتی در بین ۲۰۰ بازیکن برتر جهان هم نبود، در این مسابقه حریف گرجی خود را در سه ست متوالی ۶-۴ ۶-۳ و ۶-۴ مغلوب کرد تا برای اولین بار در جمع ۱۶ نفر نهایی یک گرند اسلم قرار بگیرد. 

آخرین اخبار دنیای تنیس در اینستاگرام تنیسفا؛ کلیک کنید

اما حریف احتمالی جوکوویچ در ۱/۴ نهایی یعنی کارلوس آلکاراس هم با ارائه نمایشی هجومی و تماشاگر‌پسند اسکار اوته را در مدت زمان یک ساعت و ۳۸ دقیقه مغلوب کرد و راهی دور چهارم شد. ستاره ۱۹ ساله اسپانیایی در این مسابقه حریف آلمانی خود را در ۳ ست متوالی و با نتایج ۶-۳، ۶-۱ و ۶-۲ شکست داد تا در دومین حضورش در ویمبلدون به جمع ۱۶ بازیکن برتر این رقابت‌ها برسد. کارلیتوس که در مرحله اول به زحمت از سد اشتروف آلمانی عبور کرد، با عملکرد چشم‌گیر خود در مراحل دوم و سوم نشان داد که روی زمین چمن نیز بازیکن قابلی است و نباید او را دست کم گرفت. او برای صعود به یک‌چهارم پایانی روز یکشنبه در نبرد ستاره‌های نسل جدید با یانیک سینر ایتالیایی دیدار خواهد کرد.

سینر ۲۰ ساله نیز با شکست جان ایزنر در سه ست پیاپی (۶-۴ ۷-۶ ۶-۳) توانست برای اولین بار به یک هشتم نهایی ویمبلدون برسد. گفتنی است ایزنر آمریکایی در جریان این دیدار با ثبت ۱۳,۷۲۹ـمین ضربه «ایس» خود رکورد ضربات ایس در تاریخ تنیس مردان را شکست و با عبور از ایو کارلوویچ به تنهایی در این زمینه رکورد‌دار شد.

در آخرین دیدار زمین مرکزی رقابت‌ها در روز جمعه کمرون نوری بریتانیایی به استیو جانسون آمریکایی امان نداد و در سه ست پیاپی با نتایج قاطع ۶-۴، ۶-۱ و ۶-۰ به پیروزی رسید تا برای نخستین بار به مرحله ۱/۸ نهایی ویمبلدون راه یابد.

فرانسیس تیافو، جک ساک، تامی پاول، داوید گوفن و جیسن کابلر نیز با شکست حریفانشان به جمع ۱۶ بازیکن برتر مسابقات رسیدند.

در رقابت‌های زنان، انس جابر زن شماره دو تنیس جهان در ادامه نمایش خوبش در مسابقات چمن دایان پری فرانسوی را به‌راحتی و با نتایج ۶-۲ و ۶-۳ شکست داد تا برای دومین سال متوالی به ۱/۸ نهایی ویمبلدون صعود کند. تنیس‌باز تونسی که هشتمین پیروزی پیاپی خود در زمین چمن را به دست آورد، در مرحله بعد با الیس مرتنس دیدار خواهد کرد. مرتنس بلژیکی نیز با عبور از سد قهرمان پیشین رقابت‌ها یعنی انجلیک کربر آلمانی به ۱/۸ نهایی رسید. مرتنس و جابر سال گذشته در اوپن آمریکا با یک‌دیگر روبه‌رو شدند که این دیدار با برتری مرتنس به پایان رسید.

اما مسابقات روز جمعه بدون حادثه هم نبود و ماریا ساکاری زن شماره پنج تنیس جهان با شکست مقابل تاتیانا ماریا از گردونه بازی‌ها کنار رفت. ماریا آلمانی نفر ۱۰۳ جهان در این دیدار در دو ست متوالی و با نتایج ۶-۳ و ۷-۵ حریف یونانی خود را پشت سر گذاشت تا برای دومین بار به مرحله ۱/۸ نهایی ویمبلدون برسد.

هدر واتسون، تنیس‌باز ۳۰ ساله بریتانیایی هم در ادامه درخشش غیرمنتظره‌ خود در ویمبلدون موفق شد با شکست کایا یوآن از اسلونی برای اولین بار به جمع ۱۶ بازیکن برتر این مسابقات برسد. واتسون که ۴۲ـمین حضور خود در یک گرند اسلم را تجربه می‌کند تا پیش از این هرگز نتوانسته بود از دور سوم هیچ گرند اسلمی فراتر برود. او برای قرار گرفتن در جمع هشت بازیکن برتر مسابقات در مرحله بعد باید به مصاف یوله نیمایر آلمانی برود.

در دیدار دیگر کارولین گارسیا فرانسوی به قدرت‌نمایی خود در زمین چمن ادامه داد و در دو تایبریک شوآیی جانگ چینی را مغلوب کرد تا به ۱/۸ نهایی برسد. نفر ۵۵ جهان که مانند انس جابر هشتمین پیروزی‌اش در مسابقات چمن را کسب کرد در دور بعد مقابل ماری بوزکووا قرار خواهد گرفت.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید