تنیس فا

۲۰ نکته آماری در مورد ۲۰ـمین قهرمانی جوکوویچ در گرند اسلم‌ها

0

تنیسفا – نواک جوکوویچ چند روز پیش با فتح ویمبلدون به بیستمین گرند اسلم خود رسید تا برگی دیگر از تاریخ تنیس به دست اسطوره صرب ورق بخورد. در مطلب زیر این دستاورد تاریخی را از دریچه آمار مرور می‌کنیم.

۱- جوکوویچ با فتح ششمین ویمبلدون به بیستمین قهرمانی خود در گرند اسلم‌ها رسید و با رکورد رافائل نادال و راجر فدرر برابری کرد. این سه ابرستاره تنیس جهان حالا هر کدام ۲۰ عنوان گرند اسلم در کارنامه دارند.

۲- جوکوویچ در ۱۹ گرند اسلم از ۴۲ گرند اسلم اخیر قهرمان شده است. از سال ۲۰۱۱ به این سو، او در ۴۵ درصد از گرند اسلم‌های برگزار شده به قهرمانی رسیده است. سهم نادال از این ۴۲ گرند اسلم، ۱۱ عنوان (۲۶ درصد) و سهم فدرر ۴ عنوان (۱۰ درصد) بوده است.

۳- جوکوویچ با فتح ویمبلدون به نخستین بازیکن از سال ۱۹۶۹ به این سو تبدیل شد که ۳ گرند اسلم اول فصل را تصاحب می‌کند. آخرین بار ۵۲ سال پیش راد لیور افسانه‌ای توانسته بود این کار را انجام دهد.

۴- جوکوویچ در ۹ فینال قبلی خود در گرند‌اسلم‌ها ۸ بار پیروز شده و در ۱۴ فینال اخیر ۱۲ بار پیروز شده است. آمار کلی او در فینال‌های گرند اسلم ۲۰-۱۰ است.

۵- قهرمانی در ویمبلدون، مبلغ ‌۲ میلیون ۴۰۰ هزار دلار جایزه نقدی برای جوکوویچ به ارمغان آورد و به این ترتیب او به اولین بازیکن تاریخ تنیس تبدیل شد که مجموع جوایز نقدی خود را به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار می‌رساند‌. فدرر با ۱۳۰ و نادال با ۱۲۵ میلیون دلار در رده‌های دوم و سوم قرار دارند‌.

۶- جوکوویچ در ۱۴ گرند اسلم از ۲۷ گرند اسلمی که به عنوان بخت اول قهرمانی در آن‌ها حضور یافته یعنی بیش از ۵۰ درصد موارد به قهرمانی رسیده است.

۷- قهرمانی جوکوویچ در ویمبلدون موجب شد تا بازیکن صرب جواز حضور در مسابقات فینال تور جهانی را به دست آورد. جوکوویچ ۱۳ بار در این مسابقات شرکت کرده و ۵ عنوان (۲۰۰۸، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵) به دست آورده است.

۸- جوکوویچ تاکنون در ۶۵ گرند اسلم شرکت کرده و ۲۰ قهرمانی به دست آورده است، یعنی تقریباً از هر ۳ گرند اسلم یکی را از آن خود کرده است.

۹- جوکوویچ در ۳۰ گرند اسلم از این ۶۵ گرند اسلم نیز به فینال رسیده است که یعنی تقریباً در نیمی از موارد. تنها راجر فدرر با ۳۱ حضور در فینال از این حیث بالاتر از جوکوویچ قرار دارد.

۱۰- جوکوویچ نه تنها در فینال‌ها که در نیمه‌نهایی‌‌ گرند اسلم‌ها نیز عملکرد چشم‌گیری داشته است: ۱۶ پیروزی در ۱۷ نیمه‌نهایی اخیر گرند اسلم‌ها. او در شش سال اخیر نیز آمار شگفت‌انگیز ۲۶-۳ را در نیمه‌نهایی و فینال گرند اسلم‌ها بر جای گذاشته است.

۱۱- در دو گرند اسلم اخیر جایگاه جوکوویچ در صدر رده‌بندی جهانی مورد تهدید بود؛ مدودف هم در رولان گاروس و هم ویمبلدون این شانس را داشت تا مرد شماره یک تنیس جهان را به زیر بکشد و برای نخستین بار به صدر جدول برسد اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه هر دو بار جوکوویچ قهرمان شد و مقتدرانه جایگاه خود را حفظ کرد.

۱۲- با قهرمانی در ویمبلدون، جوکوویچ به اولین بازیکنی تبدیل شد که چهار قهرمانی در فصل ۲۰۲۱ کسب می‌کند.

۱۳- جوکوویچ از ۲۲ ماه مه ۲۰۲۱ یعنی زمانی‌که ۳۴ ساله شد متحمل هیچ شکستی نشده و ۱۸ پیروزی پیاپی را تجربه کرده است. این ۱۸ پیروزی شامل قهرمانی در مسابقات بلگراد، رولان گاروس و ویمبلدون می‌شود. اما او در واقع ۲۱ برد متوالی کسب کرده چراکه پیش از آغاز ویمبلدون در بخش دونفره رقابت‌های مایورکا هم حضور یافت و ۳ پیروزی به دست آورد.

۱۴- فتح ویمبلدون به معنای ۲۱ـمین برد متوالی جوکوویچ در مسابقات چمن بود. او حالا فاتح ۳ دوره آخر ویمبلدون (۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱) شده و ششمین بازیکن در دوران جدید تنیس به حساب می‌آید که توانسته ۲۱ پیروزی متوالی در چمن دشت کند. راجر فدرر با ۶۵ پیروزی متوالی در این زمینه رکورددار است.

۱۵- پیش از قهرمانی جوکوویچ در ویمبلدون، هیچ بازیکنی در دوران جدید تنیس نتوانسته بود بعد از رسیدن به ۳۰ سالگی ۸ عنوان گرند اسلم کسب کند اما حالا جوکوویچ به این مهم دست یافته است.

۱۶- فتح دو‌گانه رولند گاروس-ویمبلدون از سوی بسیاری به عنوان سخت‌ترین دوگانه‌ تاریخ تنیس شناخته می‌شود. پیش از ویمبلدون امسال تنها راد لیور، بیورن بورگ، رافائل نادال و راجر فدرر موفق به کسب این دوگانه شده بودند اما حالا جوکوویچ نیز به جمع آن‌ها اضافه شد.

۱۷- جوکوویچ با فتح سومین گرند اسلم سال به ۸۵ـمین قهرمانی حرفه‌ای خود دست یافت. او از حیث تعداد عناوین در جایگاه پنجم تاریخ قرار دارد. جیمی کانرز، راجر فدرر، ایوان لندل و رافائل نادال به ترتیب با ۱۰۹، ۱۰۳، ۹۴ و ۸۸ عنوان بالاتر از بازیکن صرب ایستاده‌اند.

۱۸- جوکوویچ با ۷ بردی که در ویمبلدون ۲۰۲۱ به دست آورد، رکورد خود در زمین‌های چمن را به ۱۰۲ پیروزی و ۱۸ شکست بهبود بخشید. از میان بازیکنان فعال مرد تنها راجر فدرر و اندی ماری بیش از ۱۰۰ پیروزی در مسابقات چمن کسب کرده‌اند.

۱۹- جوکوویچ اولین بازیکنی در ۲۸ دوره اخیر ویمبلدون است که بعد از واگذاری ست نخست در مرحله اول توانست به مقام قهرمانی برسد. او در مرحله اول رقابت‌ها ست اول را ۶-۴ به جک دریپر انگلیسی واگذار کرد اما در ۲۱ ست از ۲۲ ست بعدی به پیروزی رسید و قهرمان رقابت‌ها لقب گرفت. آخرین بار پیت سمپراس الگوی دوران کودکی جوکوویچ در سال ۱۹۹۳ توانسته بود بعد از شکست در ست نخست به مقام قهرمانی ویمبلدون برسد.

۲۰- جوکوویچ اکنون ۷ پیروزی با “کلندر اسلم” یا فتح هر ۴ گرند اسلم در طول یک فصل فاصله دارد. تنها پنج بازیکن در تاریخ تنیس توانسته‌اند به این مهم دست یابند. حال باید دید او در یو اس اوپن چه عملکردی خواهد داشت؟

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید