تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۱۶: مارات سافین-آندره آغاسی

0

تنیس‌فا: در آستانه شروع نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۱۶: مارات سافین-آندره آغاسی؛ سال ۲۰۰۴، دور نیمه‌پایانی

دلیل انتخاب:

این دیدار یکی از مهم‌ترین بازی‌های تاریخ تنیس آزاد استرالیا به‌شمار می‌رود. آندره آغاسی پس از کسب عنوان قهرمانی در سال‌های ۲۰۰۰، ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ (در سال ۲۰۰۲ به دلیل مصدومیت حضور نداشت)، برای کسب یک قهرمانی دیگر به ملبورن آمده بود. او که در ۲۶ بازی متوالی در نخستین گرنداسلم سال شکست نخورده بود، مغلوب مارات سافین شد تا سلطنتش در کشور کانگوروها به پایان برسد.

پیش از بازی:

سافین که با حذف تاد مارتین (در ۵ ست)، جیمز بلیک (در ۴ ست) و اندی رادیک (در ۵ ست) در ۳ بازی پیاپی، قاتل امریکایی‌ها لقب گرفته بود، علی‌رغم انجام بازی‌هایی سخت و طولانی، انگیزه‌های زیادی برای راه‌یابی به فینال استرالیا داشت. در آن سو آغاسی مسیر آسانی برای رسیدن به جمع ۴ تنیس‌باز برتر داشت. مدافع عنوان قهرمانی با غلبه بر تنیس‌بازانی چون توماس بردیک، توماس اینکویست، پارادن سریچافان و سباستین گروژان، به این مرحله رسید. او هیچ ستی را تا نیمه‌نهایی از دست نداد و نسبت به حریف روس خود شانس بیشتری برای صعود به فینال داشت.

بازی:

بازی در دو ست نخست برابر دنبال می‌شد و کار به تایبرک رسید؛ جایی که مارات سافین عملکرد بهتری داشت و با نتیجه ۸-۶ (در هر دو ست) حریف نامدار خود را شکست داد تا در آستانه صعود به فینال قرار بگیرد. اما این پایان نبود و آندره آغاسی توانست در انتهای ست سوم سرویس سافین را بشکند و ۷-۵ پیروز شود. در حالی که در ۳ ست اول، بازی بسیار زیبا و نزدیک بود، ست چهارم به نبردی یک‌طرفه تبدیل شد و مدافع عنوان قهرمانی با برتری ۶-۱، کار را به ست نهایی کشاند. در این ست مارات سافین روحیه جنگندگی خود را بازیافت و با نتیجه ۶-۳ بر آغاسی غلبه کرد تا پیروزی‌های پیاپی وی در ملبورن به پایان برسد.
در پایان بازی، سافین این برد را یکی از شیرین‌ترین پیروزی‌های دوران ورزشی‌اش خواند و آغاسی ضمن تقدیر از سطح بالای بازی حریف، تفاوت در ست پنجم را “تنها یک بریک” عنوان کرد و گفت حسرت فرصت‌های از دست رفته در این بازی را خواهد خورد.

مارات سافین و آندره آغاسی در پایان بازی

پس از بازی:

مارات سافین در فینال مقابل راجر فدرر قرار گرفت و در ۳ ست متوالی شکست خورد تا باز هم به عنوان نایب‌قهرمانی رضایت دهد. وی در ادامه سال عملکرد ضعیفی داشت؛ اما با فتح مسترزهای مادرید و پاریس در انتهای سال، به رده پنجم تنیس مردان صعود کرد. عملکرد درخشان سافین در استرالیا ۲۰۰۴، مقدمه‌ای بود بر درخشش او در سال آینده و کسب دومین عنوان گرنداسلم‌ش.
برای آغاسی نیز این بازی پایان یک دوران بود. او در انتهای سال در رده هشتم جدول رده‌بندی ATP قرار گرفت.

گزیده دیدار مارات سافین و آندره آغاسی در دور نیمه‌پایانی آزاد استرالیا ۲۰۰۴

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۳-۳ برابر
گرنداسلم‌ها: ۲-۰ سافین
آزاد استرالیا: ۱-۰ سافین
فینال تور: ۱-۰ آغاسی
جام دیویس: ۱-۰ آغاسی
در هارد: ۲-۲ برابر
در کارپت: ۱-۰ آغاسی
در خاک: ۱-۰ سافین

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید