تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۲۰: آندره آغاسی-پیت سمپراس

0

تنیس‌فا: در آستانه شروع نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم.
انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۲۰: آندره آغاسی-پیت سمپراس؛ سال ۲۰۰۰، دور نیمه‌پایانی

دلیل انتخاب:

 تقابل پیت سمپراس در برابر آندره آغاسی را به دلیل جایگاه والای این دو تنیس‌باز در تاریخ تنیس، تعداد بازی‌های رودرروی آن‌ها، رقابت دیدنی و پرحاشیه‌شان در دهه ۹۰ و تفاوت سبک بازی‌شان، یکی از بزرگترین و مهم‌ترین رقابت‌ها در تاریخ ورزش برمی‌شمرند. دیدار آن‌ها در سال ۲۰۰۰، یکی از باکیفیت‌ترین بازی‌هایشان بود و اگر این مطالب منحصر به قرن بیست‌ویکم نبود، مصاف این دو در رتبه‌بندی ما بسیار بالاتر قرار می‌گرفت.

پیش از بازی:

آغاسی که به دلیل عملکرد فوق‌العاده‌اش در سال ۱۹۹۹، مرد شماره ۱ تنیس جهان بود، با شکست تنیس‌بازانی چون ماریانو پوئرتا، مارک فیلیپوسیس و هشام اراضی و از دست دادن تنها ۱ ست، به مرحله نیمه‌نهایی رسید. در آن سو هم‌وطنش سمپراس که سید سوم مسابقات بود، صعود لرزان‌تری به جمع ۴ نفر برتر داشت. او در دور سوم مقابل وین بلک از زیمبابوه، ۲-۰ عقب افتاد؛ اما به بازی برگشت و از حذفی زودهنگام گریخت.
به علت فرم بهتر آغاسی و کندتر بودن سرعت زمین‌ها نسبت به مسابقات یواس اپن در آن سال‌ها، کارشناسان شانس آندره آغاسی را برای صعود به فینال، بیشتر از رقیب نامدارش می‌دانستند. این دیدار، نبردی بود میان قهرمان ۱۲ دوره و ۵ دوره مسابقات گرنداسلم.

بازی:

ست اول: آغاسی در گیم پنجم سرویس سمپراس را شکست و این برتری را تا پایان حفظ کرد تا ست نخست را از آن خود کند. او در این ست آمار ۷۳ درصد سرویس اول را ثبت کرد و تنها ۴ خطای غیر ضروری داشت. در مقابل، سمپراس ۱۴ خطا داشت و هر ۴ فرصت خود را برای شکستن سرویس حریف از دست داد.
ست دوم: این ست با برتری سمپراس آغاز شد و او توانست در گیم سوم حریف را بریک کند. پیت در ادامه ۵ بار در آستانه از دست دادن گیم سرویسش قرار گرفت، اما به مدد سرویس‌های رعدآسایش از مهلکه گریخت و در نهایت این ست را به سود خود خاتمه داد. سمپراس در این ست آمار ۱۸ ضربه برنده (در برابر ۸ تای آغاسی) را ثبت کرد.
ست سوم: بازی تا انتهای این ست برابر بود؛ تا اینکه آغاسی در حالی که ۶-۵ از سمپراس جلو بود، فرصت شکستن سرویس او را از دست داد و کار به تایبرک رسید. عملکرد بی‌نقص سمپراس در این گیم، اجازه هیچ هنرنمایی به حریف نداد و او ۷-۰ بر آغاسی غلبه کرد تا در آستانه صعود به فینال قرار بگیرد.
ست چهارم: در این ست که بهترین ست بازی و یکی از باکیفیت‌ترین ست‌های تقابل سمپراس-آغاسی بود، نتیجه همانند ست قبل پیش رفت و دو تنیس‌باز موفق به شکستن سرویس یکدیگر نشدند. در تایبرک اما این بار آغاسی بود که بهتر عمل کرد و در حالی که ۵-۴ از حریف عقب بود، ۷-۵ پیروز شد تا کار به ست سرنوشت‌ساز برسد. آمار ضربات برنده در این ست ۳۱-۲۰ به سود سمپراس و تعداد خطاهای غیرضروری ۸-۵ به سود آغاسی بود. ۱۷ سرویس بدون بازگشت «پیستول پیت» در این ست به دادش نرسید و سرویس‌های موثر آغاسی و ریترن او در امتیاز آخر به کلید بردش تبدیل شد.
ست پنجم: آغاسی که از روحیه بالاتری برخوردار بود، در همان ابتدا سرویس حریف نامدارش را شکست و با حفظ سرویس خود، ۴-۱ پیش افتاد. او که در سراسر این دیدار حساس، یکی از بهترین نمایش‌های دوران ورزشی‌اش در زمینه بازگشت سرویس را ثبت کرده بود، به لطف ریترن‌های کم‌نظیرش در گیم بعدی، بار دیگر سمپراس را بریک کرد تا تنها یک گیم با برد فاصله داشته باشد. در گیم پایانی، سمپراس فرصت شکستن سرویس حریف را از دست داد تا این نبرد کلاسیک به سود آندره آغاسی به پایان برسد.

پس از بازی:

آغاسی در دیدار پایانی پس از آنکه ست نخست را به یوگنی کافلنیکوف واگذار کرد، به بازی برگشت و حریف روس را در ۴ ست مغلوب کرد تا پس از سال ۹۵ (که با شکست سمپراس در فینال، قهرمان شده بود)، دومین عنوان خود در تنیس آزاد استرالیا را بدست آورد. این قهرمانی آغازی بود بر سلطنت او در ملبورن؛ آغاسی ۴ سال در استرالیا شکست نخورد تا اینکه نوار ۲۶ برد پیاپی‌اش در سال ۲۰۰۴ توسط مارات سفین پاره شد.
این دیدار، آخرین حضور سمپراس در نیمه‌نهایی آزاد استرالیا بود. وی در ادامه سال هفتمین و آخرین عنوان خود در ویمبلدون را کسب کرد و رکورد روی امرسون در تعداد قهرمانی مسابقات گرنداسلم‌ را شکست.

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

دیدار فوق، اولین و آخرین رویارویی این دو تنیس‌باز بزرگ امریکایی در استرالیا در قرن حاضر بود؛ اما آنها ۵ سال قبل‌تر نیز در فینال نخستین گرنداسلم سال باهم روبرو شدند که آندره آغاسی در آن بازی نیز پیروز شد (۴-۶ ۶-۷ ۱-۶ ۶-۴).

گزیده دیدار آندره آغاسی و پیت سمپراس در نیمه‌نهایی آزاد استرالیا ۲۰۰۰

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۲۰-۱۴ سمپراس
گرنداسلم‌ها: ۶-۳ سمپراس
فینال گرنداسلم: ۴-۱ سمپراس
آزاد استرالیا: ۲-۰ آغاسی
فینال تور: ۴-۲ سمپراس
در هارد: ۱۱-۹ سمپراس
در چمن: ۲-۰ سمپراس
در خاک: ۳-۲ آغاسی
در کارپت: ۵-۲ سمپراس

3.6/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید