تنیس فا

ماجرای فینال پر حاشیه آزاد آمریکا؛ فینالی که به کام قهرمان آن تلخ شد

0

تنیسفا: شنبه شب در فینال بخش زنان مسابقات اوپن آمریکا، سرینا ویلیامز، قهرمان ۳۷ ساله آمریکایی به مصاف نائومی اوساکا ستاره نوظهور ژاپنی رفت. این مسابقه که امید می‌رفت نمایشی جذاب از تقابل دو نسل مختلف باشد، به دلیل درگیری لفظی ویلیامز با داور به یکی از جنجالی‌ترین و پرحاشیه‌ترین مسابقه‌های تاریخ تنیس بدل شد. دیداری که نه برای درخشش و تاریخ‌سازی قهرمان ژاپنی‌اش که برای حواشی بوجود آمده در آن تا سال‌ها در ذهن هواداران باقی خواهد ماند.

در ست نخست نائومی اوساکا تنیس‌باز ۲۰ ساله اهل ژاپن یک بازی کم‌اشتباه را از خود ارائه داد و با نتیجه ۲-۶ به پیروزی رسید. اوساکای جوان که اولین حضور خود در فینال یک گرند اسلم را تجربه می‌کرد، در این ست عملکرد تحسین‌برانگیزی داشت و یک سر و گردن بالاتر از حریف باتجربه‌اش ظاهر شد.

اما جرقه اتفاقات بازی در ست دوم زده شد؛ وقتی‌که پاتریک موراتوغلو، مربی ویلیامز سعی کرد از روی سکو‌ها و با حرکات دست شاگردش را راهنمایی کند. این اقدام مربی ویلیامز که در مسابقات گرند اسلم تخلف محسوب می‌شود، از چشم داور پنهان نماند و باعث شد تنیس‌باز آمریکایی اخطار اول را از سوی داور بگیرد. اخطاری که خشم او را برانگیخت و آغازگر جنجال‌های مسابقه شد.

ویلیامز که مدعی بود با مربی‌اش ارتباط برقرار نکرده، به داور گفت: «ترجیح می‌دهم ببازم تا با تقلب پیروز شوم.»

در ادامه ویلیامز پس از واگذار کردن گیم پنجم راکتش را شکست و دومین اخطار را از داور گرفت. طبق مقررات، بازیکن متخلف پس از دریافت اخطار دوم، یک امتیاز جریمه می‌شود و بر همین اساس داور در آغاز گیم بعدی، یک امتیاز به اوساکا داد. ویلیامز که روند بازی به ضررش بود، دوباره به سراغ داور رفت و به او اعتراض کرد.

در زمان استراحت بعدی، ویلیامز که دیگر کنترل بازی از دستش خارج شده بود به اعتراض‌های خود ادامه داد و با عصبانیت به داور گفت: «تو‌‌ شخصیت من را زیر سوال بردی و باید از من عذرخواهی کنی. تو یک دروغگویی. تا آخر عمرت دیگر هرگز مسابقه‌ من را قضاوت نخواهی کرد. تو امتیاز من را دزدیدی و‌‌ یک دزد هستی.»

این صحبت‌های ویلیامز باعث شد داور اخطار سوم را به خاطر «توهین کلامی» به ویلیامز بدهد و او را یک گیم جریمه کند که این موضوع عصبانیت بیشتر تنیس‌‌باز آمریکایی را به همراه داشت و موجب گردید او ناظر بازی را فرا بخواند. ویلیامز در صحبت با ناظر بازی، داور را به سکسیزم متهم کرد و مدعی شد که اگر این اتفاق در مسابقه مردان رخ می‌داد، داور هرگز چنین جریمه‌ای را در نظر نمی‌گرفت.

پس از دقایقی بحث و جدل، مسابقه بالاخره ادامه یافت و با توجه به اینکه تصمیم داور غیرقابل بازگشت بود، اوساکا یک گیم گرفت و  ۵ بر ۳ پیش افتاد. ویلیامز به رغم شرایط پرتنش مسابقه گیم بعدی را برد و حساب کار را ۵ بر ۴ کرد، اما این برای بازگشت او به بازی کافی نبود و بازیکن ۲۰ ساله ژاپنی در نهایت در ست دوم با نتیجه ۴-۶ به برتری رسید و با قهرمانی در آزاد آمریکا یک افتخار تاریخی را برای کشورش به ارمغان آورد؛ اوساکا اولین بازیکن ژاپنی در تاریخ شد که قهرمان گرند اسلم شده است. هر چند این افتخار آن‌طور که او انتظارش را داشت به دست نیامد و به جای خنده با گریه همراه بود. اوساکا که ویلیامز را الگوی دوران کودکی‌اش می‌داند پیش از مسابقه از آرزویش برای بازی با سرینا در ورزشگاه آرتور اش صحبت کرده بود.

اتفاقات عجیب این بازی در مراسم اهدای جام نیز ادامه پیدا کرد و تماشاچیان تلاش کردند با هو کردن اعتراض خود را نسبت به نحوه قضاوت این دیدار نشان دهند که البته با پادرمیانی ویلیامز ماجرا فیصله پیدا کرد. هم‌چنین در اتفاقی بی‌‌سابقه، داور صندلی که معمولاً در مراسم اهدای جام از او تقدیر به عمل می‌آید، توسط سرداور مسابقات به بیرون از زمین هدایت شد و در مراسم حضور نداشت.

ویلیامز به خاطر تخلفاتی که در این مسابقه مرتکب شد مجموعا مبلغ ۱۷ هزار دلار (۴ هزار دلار برای صحبت با مربی، ۳ هزار دلار بابت شکستن راکت، ۱۰ هزار دلار بابت توهین به داور) جریمه شد.

حواشی این مسابقه موجی از واکنش‌ها را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. بسیاری ویلیامز را مقصر این حوادث دانستند و او را به خاطر به حاشیه بردن افتخارآفرینی اوساکا و تلخ کردن شیرینی قهرمانی او، به باد انتقاد گرفتند و در مقابل بعضی دیگر عملکرد داور را علت اصلی جنجال‌های این مسابقه عنوان کردند.

بیشتر بخوانید: نائومی اوساکا با شکست سرینا ویلیامز قهرمان مسابقات یو اس اپن ۲۰۱۸ شد

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید