تنیس فا

نائومی اوساکا با شکست سرینا ویلیامز قهرمان مسابقات یو اس اپن ۲۰۱۸ شد

1

تنیسفا: نائومی اوساکا با شکست سرینا ویلیامز در فینال مسابقات یو اس اپن ۲۰۱۸، جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر برد.

دیدار فینال بخش انفرادی زنان در مسابقات گرند اسلم اپن آمریکا شب گذشته در ورزشگاه مملو از جمعیت آرتور اش برگزار شد و نائومی اوساکا، تنیس‌باز جوان ژاپنی موفق شد با شکست سرینا ویلیامز نخستین عنوان خود در رقابت‌های گرند اسلم را به‌دست آورد.

در این مسابقه که با حواشی بسیاری همراه بود، اوساکا توانست با ارائه یک نمایش درخشان و کاملا برتر الگوی دوران کودکی خود را در دو ست و با نتایج ۴-۶ ۲-۶ شکست دهد. این مسابقه به دلیل اعتراض‌های مکرر ویلیامز به داور مسابقه و جریمه شدن او توسط داور با حاشیه‌های فراوانی همراه شد.

اوساکا با قهرمانی در یو اس اپن ۲۰۱۸ به نخستین تنیس‌باز ژاپنی در تاریخ تبدیل شد که در رده انفرادی یک تورنمنت گرند اسلم به قهرمانی می‌رسد.

بازیکن ۲۰ ساله پس از این قهرمانی به خبرنگاران گفت: «احتمالا در چند روز آینده خواهم فهمید که چه کار بزرگی انجام داده‌ام. به خودم گفتم نباید بگذارم استرس بر من چیره شود و فقط باید بر روی تنیس تمرکز کنم و همین موضوع است که من را تا به اینجا رسانده است. مهم نیست خارج از زمین چه اتفاقی روی می‌دهد، اخلاقم به گونه‌ای است که وقتی وارد زمین می‌شوم، تمام فکرم متمرکز تنیس است.»

اوساکا هم‌چنین با این پیروزی، ۳ میلیون ۸۰۰ هزار دلار جایزه نقدی مسابقات را با خود به خانه برد. وی با قهرمانی در آزاد آمریکا و کسب ۲۰۰۰ امتیاز، ۱۲ پله در جدول رده‌بندی صعود کرد و به رتبه هفتم رسید.

در طرف دیگر، سرینا ویلیامز که به دنبال کسب ۲۴ـمین گرند اسلم و رسیدن به رکورد مارگارت کورت افسانه‌ای بود، با شکست در فینال از رسیدن به این مهم بازماند.

آنچه در فینال گذشت:

در ست نخست نائومی اوساکا تنیس‌باز ۲۰ ساله اهل ژاپن یک بازی کم‌اشتباه را از خود ارائه داد و با نتیجه ۲-۶ به پیروزی رسید. اوساکای جوان که اولین حضور خود در فینال یک گرند اسلم را تجربه می‌کرد، در این ست عملکرد تحسین‌برانگیزی داشت و یک سر و گردن بالاتر از حریف باتجربه‌اش ظاهر شد.

اما جرقه اتفاقات بازی در ست دوم زده شد؛ وقتی‌که پاتریک موراتوغلو، مربی ویلیامز سعی کرد از روی سکو‌ها و با حرکات دست شاگردش را راهنمایی کند. این اقدام مربی ویلیامز که در مسابقات گرند اسلم تخلف محسوب می‌شود، از چشم داور پنهان نماند و باعث شد تنیس‌باز آمریکایی اخطار اول را از سوی داور بگیرد. اخطاری که خشم او را برانگیخت و آغازگر جنجال‌های مسابقه شد.

ویلیامز که مدعی بود با مربی‌اش ارتباط برقرار نکرده، به داور گفت: «ترجیح می‌دهم ببازم تا با تقلب پیروز شوم.»

در ادامه ویلیامز پس از واگذار کردن گیم پنجم راکتش را شکست و دومین اخطار را از داور گرفت. طبق مقررات، بازیکن متخلف پس از دریافت اخطار دوم، یک امتیاز جریمه می‌شود و بر همین اساس داور در آغاز گیم بعدی، یک امتیاز به اوساکا داد. ویلیامز که روند بازی به ضررش بود، دوباره به سراغ داور رفت و به او اعتراض کرد.

در زمان استراحت بعدی، ویلیامز که دیگر کنترل بازی از دستش خارج شده بود به اعتراض‌های خود ادامه داد و با عصبانیت به داور گفت: «تو‌‌ شخصیت من را زیر سوال بردی و باید از من عذرخواهی کنی. تو یک دروغگویی. تا آخر عمرت دیگر هرگز مسابقه‌ من را قضاوت نخواهی کرد. تو امتیاز من را دزدیدی و‌‌ یک دزد هستی.»

این صحبت‌های ویلیامز باعث شد داور اخطار سوم را به خاطر «توهین کلامی» به ویلیامز بدهد و او را یک گیم جریمه کند که این موضوع عصبانیت بیشتر تنیس‌‌باز آمریکایی را به همراه داشت و موجب گردید او ناظر بازی را فرا بخواند. ویلیامز در صحبت با ناظر بازی، داور را به سکسیزم متهم کرد و مدعی شد که اگر این اتفاق در مسابقه مردان رخ می‌داد، داور هرگز چنین جریمه‌ای را در نظر نمی‌گرفت.

پس از دقایقی بحث و جدل، مسابقه بالاخره ادامه یافت و با توجه به اینکه تصمیم داور غیرقابل بازگشت بود، اوساکا یک گیم گرفت و  ۵ بر ۳ پیش افتاد. ویلیامز به رغم شرایط پرتنش مسابقه گیم بعدی را برد و حساب کار را ۵ بر ۴ کرد، اما این برای بازگشت او به بازی کافی نبود و بازیکن ۲۰ ساله ژاپنی در نهایت در ست دوم با نتیجه ۴-۶ به برتری رسید و با قهرمانی در آزاد آمریکا یک افتخار تاریخی را برای کشورش به ارمغان آورد؛ اوساکا اولین بازیکن ژاپنی در تاریخ شد که قهرمان گرند اسلم شده است. هر چند این افتخار آن‌طور که او انتظارش را داشت به دست نیامد و به جای خنده با گریه همراه بود. اوساکا که ویلیامز را الگوی دوران کودکی‌اش می‌داند پیش از مسابقه از آرزویش برای بازی با سرینا در ورزشگاه آرتور اش صحبت کرده بود.

اتفاقات عجیب این بازی در مراسم اهدای جام نیز ادامه پیدا کرد و تماشاچیان تلاش کردند با هو کردن اعتراض خود را نسبت به نحوه قضاوت این دیدار نشان دهند که البته با پادرمیانی ویلیامز ماجرا فیصله پیدا کرد. هم‌چنین در اتفاقی بی‌‌سابقه، داور صندلی که معمولاً در مراسم اهدای جام از او تقدیر به عمل می‌آید، توسط سرداور مسابقات به بیرون از زمین هدایت شد و در مراسم حضور نداشت.

ویلیامز به خاطر تخلفاتی که در این مسابقه مرتکب شد مجموعا مبلغ ۱۷ هزار دلار (۴ هزار دلار برای صحبت با مربی، ۳ هزار دلار بابت شکستن راکت، ۱۰ هزار دلار بابت توهین به داور) جریمه شد.

حواشی این مسابقه موجی از واکنش‌ها را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. بسیاری ویلیامز را مقصر این حوادث دانستند و او را به خاطر به حاشیه بردن افتخارآفرینی اوساکا و تلخ کردن شیرینی قهرمانی او، به باد انتقاد گرفتند و در مقابل بعضی دیگر عملکرد داور را علت اصلی جنجال‌های این مسابقه عنوان کردند.

ویلیامز ۳۶ ساله در کنفرانس مطبوعاتی درباره اتفاقات مسابقه توضیح داد: «هنوز نمی‌دانم که چه احساسی دارم. زمان کافی نداشتم تا همه‌ جوانب را تجزیه و تحلیل کنم. اما سعی می‌کنم که مثبت بمانم و به چیزهای خوب فکر کنم و با این طرز فکر جلو بروم.»

دارنده ۲۳ عنوان گرند اسلم هم‌چنین در مورد لحظات پرتنش در مراسم اهدای جام گفت: «در حین مراسم ناگهان احساس بدی بهم دست داد چون هم او گریه می‌کرد و هم من. می‌دانید، او در مسابقه‌ای مهم برنده شده بود. نمی‌دانم که آن‌ گریه‌ها اشک شوق بود یا از روی ناراحتی. اما به خودم گفتم وای، وقتی من اولین عنوان گرند اسلم را به‌دست آوردم، این‌گونه نبود. قطعاً نمی‌خواستم که او چنین احساسی داشته باشد.»

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

نظر بدهید