تنیس فا

تاریخ‌سازی اعجوبه ۱۸ ساله بریتانیایی؛ اما رادوکانو قهرمان اوپن آمریکا شد

0

اِما رادوکانو عملکرد خیره‌کننده خود در اوپن آمریکا را با قهرمانی تکمیل کرد.

تنیسفا – دیدار پایانی رقابت‌های تنیس آزاد آمریکا در بخش زنان بامداد امروز به وقت ایران میان اما رادوکانو و لیلا فرناندز دو پدیده جوان این دوره از رقابت‌ها برگزار شد و در پایان رادوکانو ۱۸ ساله توانست با پیروزی ۲-۰ برابر حریف ۱۹ ساله کانادایی جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

این دو بازیکن جوان که با نتایج شگفت‌انگیز خود در طول مسابقات دنیای تنیس را شوکه کردند در دیدار پایانی نیز درخشان ظاهر شدند و به رغم اینکه برای اولین بار چنین میدان بزرگی را تجربه می‌کردند توانستند نبردی تماشایی و هیجان‌انگیز را به نمایش بگذارند. در ست اول رادوکانو بازی را بهتر شروع کرد و توانست در همان گیم دوم حریف کانادایی را بریک کند، با این حال برتری او دیری نپایید و فرناندز بلافاصله بریک را جبران کرد تا بازی برابر دنبال شود. در ادامه جدالی جذاب و پایاپای را بین این دو ستاره نوظهور شاهد بودیم و هیچ یک موفق به بریک دیگری نشدند تا اینکه در گیم دهم و آخر این رادوکانو بود که فرناندز را بریک کرد و ۶ بر ۴ پیروز شد. در ست دوم فرناندز بعد از اینکه در گیم دوم سه بار از بریک شدن گریخت در گیم بعدی حریفش را بریک کرد اما با پاسخ سریع حریف بریتانیایی بازی خیلی زود به تساوی کشیده شد. رادوکانو که کم‌اشتباه‌تر از حریفش بود در گیم ششم برای بار دوم فرناندز را بریک کرد و ۵ بر ۲ پیش افتاد. فرناندز که در مراحل قبلی مقابل بازیکنان نامداری چون اوساکا و کربر موفق به بازگشت شده بود، در ادامه تلاش زیادی کرد تا به بازی برگردد اما تلاش‌های او راه به جایی نبرد و در نهایت رادوکانو ست دوم را هم ۶ بر ۳ به سود خود خاتمه داد تا بدون واگذار کردن حتی یک ست از شروع رقابت‌ها به عنوان قهرمانی برسد.

رادوکانو که پیش از شروع مسابقات نفر ۱۵۰ تنیس جهان بود و به همین خاطر باید کارش را از مسابقات مقدماتی آغاز می‌کرد، در ۱۰ مسابقه خود در اوپن آمریکا هیچ ستی را به رقبا واگذار نکرد و در ۲۰ ست متوالی پیروز شد تا یکی از حیرت‌آورترین و در عین حال استثنایی‌ترین قهرمانی‌های یک بازیکن در تاریخ تنیس رقم بخورد. بزرگی کار رادوکانو که تنها دومین گرند اسلم خود را تجربه می‌کرد زمانی بهتر مشخص می‌شود که بدانیم پیش از او هیچ بازیکن دیگری در تاریخ تنیس نتوانسته بود از مسابقات مقدماتی یک گرند اسلم تا قهرمانی پیش برود. رادوکانو که در راه قهرمانی بازیکنانی چون بلیندا بنچیچ قهرمان المپیک توکیو و ماریا ساکاری را از سر راه کنار زد، ‌جوان‌ترین بازیکنی است که بعد از ماریا شاراپووا در سال ۲۰۰۴ قهرمان یک گرند اسلم می‌شود.

این بازیکن ۱۸ ساله که مادری چینی و پدری اهل رومانی دارد، پس از قهرمانی گفت: «این به معنای واقعی یک رویا است. همیشه خودم را در حال بالا رفتن از پله‌های ورزشگاه و در آغوش کشیدن اعضای تیم و خانواده‌ام و جشن گرفتن با آن‌ها تصور می‌کردم. این چیزی است که همواره به آن فکر می‌کردم و برایش تلاش می‌کردم… اعتماد به نفسم با هر تورنمنت و هر مسابقه به تدریج بیشتر و بیشتر شد. امروز همه این‌ها دست به دست هم داد. ضرباتی که در لحظات مهم بازی زدم حاصل تمام چیزهایی بود که در طی پنج هفته گذشته فرا گرفتم.»

پس از قهرمانی رادوکانو ملکه انگلستان با انتشار پیامی موفقیت بزرگ او را تبریک گفت: «قهرمانی در مسابقات تنیس آزاد آمریکا را به تو تبریک می‌گویم. این موفقیتی استثنایی برای یک جوان کم سن و سال است که نشان از سخت‌کوشی و پشتکار تو دارد. تردیدی ندارم که عملکرد فوق‌العاده تو و حریف‌ات لیلا فرناندز الهام‌بخش نسل‌های بعدی تنیس‌بازان خواهد بود. برای تو و طرفداران پرشمارت بهترین‌ها را آرزو می‌کنم.»

رادوکانو پیش از اوپن آمریکا، در مسابقات ویمبلدون نیز خوش درخشیده بود. او در ویمبلدون تا مرحله ۱/۸ نهایی پیش رفت اما در این مرحله مصدوم شد و نتوانست دیدار خود برابر آیلیا تاملیانوویچ را به پایان برسد. او که پیش از شروع اوپن آمریکا نفر ۱۵۰ جهان بود، در رده‌بندی جدید با ۱۲۷ پله صعود در رده ۲۳ جدول خواهد ایستاد.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید