تنیس فا

دنیل مدودف با شکست دومینیک تیم برای اولین بار قهرمان مسابقات فینال تور جهانی شد

0

بازیکن روس با قهرمانی در مسابقات فینال تور جهانی، سال ۲۰۲۰ را در اوج به پایان رساند.

تنیسفا – دنیل مدودف روس در دیداری جذاب و تماشایی از سد دومینیک اتریشی عبور کرد و به عنوان قهرمانی رقابت‌های فینال تور جهانی دست یافت. 

در دیدار پایانی این رقابت‌ها، مرد شماره ۴ تنیس جهان درحالیکه ست اول را ۶ بر ۴ به تیم واگذار کرده بود، در دو ست بعدی با نتایج ۷ بر ۶ و ۶ بر ۴ برابر قهرمان آزاد آمریکا به برتری رسید و جام قهرمانی را بالای سر برد. این مسابقه ۲ ساعت و ۴۲ دقیقه به طول انجامید.

دنیل مدودف که سال قبل هر سه مسابقه خود در مرحله گروهی را واگذار کرده بود، امسال در دومین حضورش در این رقابت‌ها با ۵ پیروزی متوالی مقتدرانه به قهرمانی رسید و نهمین عنوان حرفه‌ای خود را کسب کرد. او اولین بازیکنی است که با شکست سه مرد اول جهان (جوکوویچ، نادال و تیم) عنوان قهرمانی رقابت‌های پایانی فصل را به خود اختصاص می‌دهد. او هم‌چنین اولین بازیکنی است که در ۱۳ سال اخیر موفق می‌شود سه ‌تنیس‌باز اول جهان را در یک تورنمنت و طی یک هفته شکست دهد.

این مهم‌ترین عنوان مدودف ۲۴ ساله به حساب می‌آید. او بعد از داویدنکو در سال ۲۰۰۹، اولین بازیکن اهل روسیه است که در مسابقات فینال تور جهانی قهرمان می‌شود. او در مراسم اهدای جام گفت: «چه مسابقه‌ای بود. یکی از بهترین پیروزی‌هایم در برابر یک بازیکن بی‌نظیر. قبل از مسابقات گفته بودم که داستان جالبی خواهد شد اگر قهرمان دوره اول و آخر این مسابقات در لندن اهل روسیه باشد. از داویدنکو ممنونم که با قهرمانی در این مسابقات برای خیلی از کودکان از جمله خود من الهام‌بخش بود. امیدوارم که بتوانم راه او را ادامه دهم.»

عملکرد تنیس‌باز اهل مسکو در سال ۲۰۲۰ همزمان با رسیدن قطار مسابقات به ایستگاه‌های پایانی اوج گرفت؛ او تا رقابت‌های یو اس اپن فروغ چندانی نداشت و نتوانست در هیج تورنمنتی به فینال برسد، اما در دو تورنمنت آخر سال یعنی مسترز پاریس و مسابقات فینال تور جهانی درخشید و دو قهرمانی پیاپی به دست آورد.

مدودف با قهرمانی در این مسابقات که شامل پیروزی او در تمامی بازی‌های گروهی بود، ۱ میلیون و ۵۶۴ هزار دلار جایزه نقدی و ۱۵۰۰ امتیاز دریافت کرد. این امتیاز البته تغییری در رتبه مدودف ایجاد نخواهد کرد و او سال ۲۰۲۰ را در رتبه چهارم به پایان رساند.

از سوی دیگر، تیم که پس از فتح آزاد آمریکا امید داشت تا با قهرمانی در رقابت‌های فینال تور جهانی فصل رویایی خود را تکمیل کند برای دومین سال متوالی در فینال مغلوب شد. او سال گذشته نیز با شکست برابر استفانوس سیتسیپاس دستش از جام کوتاه ماند. او پس از بازی گفت: «قطعا ناراحت هستم. اما در عین حال از عملکردم در طول هفته راضی‌ام. دنیل استحقاق پیروزی را داشت. مسابقه فوق‌العاده‌ای بود. فصل عالی دیگری داشت و به او تبریک می‌گویم. در ماه نوامبر در مسترز پاریس و حالا اینجا قهرمان شد. امیدوارم در آینده مسابقه‌های فوق‌العاده‌ای مانند این باز هم داشته باشیم. اگرچه امروز باختم ولی حضور در این بازی باعث افتخارم بود.»

با اتمام پنجاهمین دوره مسابقات فینال تور جهانی، پرونده این مسابقات در شهر لندن بسته شد. سالن باشکوه O2 به مدت ۱۲ سال (۲۰۰۹ تا ۲۰۲۰) میزبانی این رقابت‌ها را در پایتخت بریتانیا برعهده داشت. جالب این‌که قهرمان اولین و آخرین دوره این مسابقات در لندن بازیکنی از کشور روسیه بود: نیکولای داویدنکو در سال ۲۰۰۹ و دنیل مدودف در سال ۲۰۲۰. شهر تورین ایتالیا از ۲۰۲۱ به مدت ۵ سال میزبانی رقابت‌های فینال تور جهانی را بر عهده خواهد داشت.

اضافه می‌شود مسابقات فینال تور جهانی آخرین تورنمنت حرفه‌ای تنیس مردان در سال ۲۰۲۰ بود. رقابت‌های جهانی تنیس از ژانویه سال ۲۰۲۱ از سر گرفته می‌شوند.

گزارش فینال 

ست اول

در گیم دوم مدودف دو فرصت خود برای بریک کردن تیم را از دست داد. در گیم پنجم هنگامیکه مدودف ۰-۴۰ در گیم سرویسش جلو بود، تیم چند امتیاز خوب گرفت و بازیکن روس در نهایت با یک خطای سرویس این گیم را تقدیم بازیکن اتریشی کرد. پس از این بریکی اتفاق نیفتاد و ست نخست در ۵۰ دقیقه با نتیجه ۶ بر ۴ به سود تیم خاتمه یافت.

ست دوم

در ست دوم تلاش‌های دو بازیکن برای بریک کردن یک‌دیگر بی‌فرجام ماند تا تکلیف این ست در تایبریک مشخص شود. در تایبریک مدودف بهتر عمل کرد و قاطعانه با نتیجه ۷ بر ۲ پیروز شد تا ست سوم سرنوشت قهرمان مسابقات را مشخص کند.

ست سوم

در گیم سوم، تیم روی سرویس خودش ۰-۴۰ عقب افتاد، اما در ۵ امتیاز بعدی به برتری رسید تا بازی برابر دنبال شود. در گیم پنجم تلاش‌های مدودف بالاخره نتیجه داد و او موفق شد سرویس تیم را برای نخستین بار از شروع مسابقه بریک کند. گیم بعدی نیز گرچه نزدیک دنبال شد اما مدودف توانست سرویس خود را حفظ کند و ۲-۴ پیش بیفتد. در ادامه دیگر امیدهای تیم برای فتح جام رنگ باخت و بازی با نتیجه ۶ بر ۴ به نفع مدودف خاتمه یافت.

خلاصه مسابقه دومینیک تیم دنیل مدودف

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید