تنیس فا

تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰؛ صعود آسان نادال و تیم به دور سوم / انصراف ویلیامز و حذف آزارنکا از مسابقات

0

در چهارمین روز از مسابقات تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰، رافائل نادال و دومینیک تیم فرصت خودنمایی به حریفان خود نداده و به راحتی راهی دور سوم رقابت‌ها شدند. الکساندر زورف اما با یک برد دشوار مقابل پیر اوگ اربر به مرحله سوم رسید. در بخش زنان سرینا ویلیامز به علت مصدومیت، پیش از شروع مسابقه‌اش مقابل سوتانا پیرونکووا، مجبور به کناره‌گیری شد. ویکتوریا آزارنکا نیز در یک شگفتی برابر آنا کارولینا اشمیدلووا تن به شکست داد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

تنیسفا – در چهارمین روز از رقابت‌های گرند اسلم اوپن فرانسه رافائل نادال قهرمان ۱۲ دوره مسابقات با یک پیروزی کوبنده برابر مکنزی مک‌دانلد آمریکایی نفر ۲۳۶ جهان برای ۱۶ـمین سال متوالی به دور سوم این تورنمنت راه یافت تا نشان دهد عزم راسخی برای کسب ۱۳ـمین عنوانش در پاریس دارد.

ماتادور اسپانیایی در این دیدار که یک ساعت و ۴۰ دقیقه‌ طول کشید با نتایج ۶ بر یک، ۶ بر صفر و ۶ بر ۳ به برتری رسید و ۹۵ـمین برد خود از ۹۷ مسابقه‌اش در رولان گاروس را کسب نمود.

نادال بعد از این پیروزی با ابراز رضایت از عملکردش در برابر مک‌دانلد گفت: «بسیار خوشحالم. یک مسابقه دشوار دیگر مقابل نیشیکوری یا تراوالیا خواهم داشت. امیدوارم که یک بازی سطح بالای دیگر را ارائه دهم. بازی کردن در پاریس خصوصاً اینجا در ورزشگاه فیلیپ شاتریه همیشه ویژه است. بنابراین خوشحالم که یک بار دیگر می‌توانم بازی کنم.»

حریف ماتادور در دور بعدی، استفانو تراوالیای ایتالیایی است که در یک مسابقه ۵ سته موفق شد کی نیشیکوری ژاپنی را پشت سر بگذارد و مهم‌ترین برد دوران حرفه‌ای خود را دشت کند.

دومینیک تیم قهرمان اوپن آمریکا نیز مسابقه خود مقابل جک ساک را با برد پشت سر گذاشت. بازیکن اتریشی در دو ست نخست به راحتی و با نتایج ۶ بر یک و ۶ بر ۳ پیروز شد و در ست سوم نیز گرچه در تایبریک ۶ بر ۳ عقب افتاد، اما نهایتاً این ست را هم از آن خود کرد تا به ۱۸ـمین برد خود در سال ۲۰۲۰ دست یابد.

تیم که برای ۵ـمین سال متوالی راهی دور سوم اوپن فرانسه شد، در این مرحله به مصاف کسپر رود جوان خواهد رفت. بازیکن نروژی در ۵ ست تامی پاول آمریکایی را شکست داد.

استن واورینکا قهرمان رولان گاروس ۲۰۱۵ هم با پیروزی ۳ بر یک برابر دومینیک کپفر آلمانی راهی دور بعد شد. تنیس‌باز سوئیسی ست‌های اول و دوم را ۳-۶ و ۲-۶ از کپفر گرفت اما ست سوم را ۳-۶ به او واگذار کرد. در ست چهارم نیز این واورینکا بود که کم‌نقص ظاهر شد و ۱-۶ به پیروزی رسید.

بازیکن اهل لوزان که پیش از آغاز مسابقات به همکاری با مربی نام‌آشنای خود یعنی مگنوس نورمن پایان داد، با این پیروزی موفق شد ۱۵۰ـمین بردش در مسابقات گرند اسلم را به دست آورد. واورینکا در دور سوم با هوگو گاستون ۲۰ ساله به رقابت‌ خواهد پرداخت.

اما در یکی از دیدارهای جذاب روز، الکساندر زورف آلمانی در یک نبرد ۴ ساعته با پیر‌ اوگ اربر فرانسوی موفق شد مرد شماره ۷۸ جهان را در ۵ ست شکست دهد و به دور سوم برسد. نایب قهرمان اوپن آمریکا ست اول را ۶-۲ واگذار کرد با این حال در دو ست بعدی ۶-۴ و ۷-۶ پیروز شد تا ۲ بر یک پیش بیفتد. در ادامه اربر ست چهارم را ۴-۶ از آن خود کرد تا کار به ست پنجم بکشد و در این ست زورف که تجربه زیادی در مسابقه‌های پنج سته دارد ۶-۴ به پیروزی رسید و راهی مرحله سوم شد. بازیکن آلمانی در مرحله بعد به مصاف مارکو چکیناتو خواهد رفت.

دیه‌گو شوارتسمن هم که در مسابقات رم خوش درخشید با پیروزی برابر لورنزو جوستینوی ایتالیایی به مرحله سوم بازی‌ها رسید.

در مسابقات بخش زنان یک شگفتی و یک اتفاق مهم روی داد. نخست، سرینا ویلیامز یکی از بخت‌های اصلی کسب جام مجبور به کناره‌گیری از مسابقات شد؛ اسطوره آمریکایی تنیس و دارنده ۳ عنوان رولان گاروس که قرار بود با سوتانا پیرونکووا مسابقه دهد، به دلیل مصدومیت از ناحیه آشیل از حضور در این دیدار انصراف داد.

گفتنی است مصدومیت ویلیامز از دور نیمه‌نهایی مسابقات آزاد آمریکا و بازی مقابل ویکتوریا آزارنکا برای وی حادث شده بود. با کنار رفتن ویلیامز از اوپن فرانسه، او باز هم باید برای کسب ۲۴ـمین عنوان گرند اسلم و برابری با رکورد مارگارت کورت منتظر بماند.

هم‌چنین با انصراف ویلیامز، پیرونکووا حریف باربورا کریچیکووا در دور سوم شد.

اما شگفتی در دیدار آزارنکا و آنا کارولینا اشمیدلووا روی داد؛ آزارنکای بلاروسی که به روزهای خوب خود بازگشته و در اوپن آمریکا به مقام نایب‌قهرمانی دست یافته بود، مقابل بازیکن اهل اسلواکی و نفر ۱۶۱ جهان تن به شکست داد و خیلی زود از دور رقابت‌ها کنار رفت.

عنوان‌دار دو دوره مسابقات گرند اسلم این دیدار را در دو ست پیاپی و با نتیجه ۲-۶ به اشمیدلووا واگذار کرد. اشمیدلووا در دور نخست هم به یک پیروزی مهم دست یافت و موفق شد از سد وینس ویلیامز عبور کند.

سیمونا هالپ بخت اول کسب جام در پاریس نیز با یک برد راحت برابر آیرینا-کاملیا بگو به مرحله سوم صعود کرد تا ۱۶ـمین پیروزی متوالی خود را به دست بیاورد. بازیکن رومانیایی در این مسابقه با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر ۴ به پیروزی دست یافت.

دیدار کی‌کی برتنس و سارا ارانی اما به یک نبرد تمام‌عیار بدل شد و در پایان این برتنس هلندی بود که سربلند و البته با ویلچر از بازی بیرون آمد.

در این مسابقه که بیش از ۳ ساعت به درازا انجامید و با بریک‌های زیادی همراه بود، برتنس ست نخست را در تایبریک (۶-۷) به سود خود خاتمه داد. در ست دوم اما نوبت ارانی ۳۳ ساله بود تا با نتیجه ۳-۶ به برتری برسد و بازی را به تساوی بکشاند. در ست سوم و پایانی اما نبردی طاقت‌فرسا بین این دو در گرفت و سرانجام برتنس که در اواخر مسابقه آثار خستگی در او دیده می‌شد توانست با نتیجه ۹ بر ۷ به پیروزی برسد. لازم به ذکر است سید پنجم مسابقات در این دیدار یک مرتبه ارانی را در کسب امتیاز پایانی ناکام گذاشت.

پس از این دیدار برتنس به دلیل گرفتگی‌ عضلاتش با ویلچر زمین را ترک کرد.

در دیدار مهم دیگر، الینا اسویتولینای اوکراینی در ۳ ست از رناتا زارازوئا از مکزیک گذشت و راهی دور سوم شد.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید