تنیس فا

تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰؛ صعود بی‌دردسر نادال، تیم و ویلیامز به دور دوم / حذف زودهنگام مدودف از رقابت‌ها

0

مسابقات تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰ در روز دوم با برتری رافائل نادال مدافع عنوان قهرمانی رقابت‌ها، دومینیک تیم و سرینا ویلیامز همراه بود. دنیل مدودف روس اما با شکستی ناامیدکننده از دور رقابت‌ها کنار رفت تا هم‌چنان در حسرت اولین پیروزی خود در رولان گاروس باقی بماند.

تنیسفا – در دومین روز از مسابقات رولان گاروس، رافائل نادال سلطان زمین‌های خاک رس ماموریت خود برای کسب ۱۳ـمین جام قهرمانی در این گرند اسلم را با کسب یک برد بی‌دردسر مقابل ایگور گراسیموف از بلاروس آغاز کرد.

ماتادور اسپانیایی در این دیدار که ۲ ساعت و ۵ دقیقه‌ به طول انجامید در سه ست پیاپی و با نتایج ۶ بر ۴، ۶ بر ۴ و ۶ بر ۲ به برتری دست یافت و ۹۴ـمین برد خود در اوپن فرانسه را کسب کرد.

سلطان خاک که در پاریس به دنبال ۲۰ـمین عنوان گرند اسلم خود و رسیدن به رکورد راجر فدرر در تعداد عناوین گرند اسلم است در دور دوم باید با مکنزی مک‌دانلد آمریکایی مسابقه دهد.

حریف احتمالی نادال در دور نیمه‌پایانی یعنی دومینیک تیم هم برابر مارین چیلیچ نمایش کم‌نقصی داشت و در سه ست پیاپی قهرمان سابق یو اس اپن را شکست داد. تنیس‌باز اتریشی این مسابقه را با نتایج ۶ بر ۴، ۶ بر ۳ و ۶ بر ۳ از حریف کروات خود برد تا حریف جک ساک در مرحله دوم شود.

این نخستین مسابقه تیم پس از قهرمانی‌اش در گرند اسلم یو اس اپن ۲۰۲۰ بود. نفر سوم تنیس مردان ترجیح داد برای استراحت بیشتر در مسترز رم حاضر نشود و بدون محک زدن خود در یک تورنمنت خاک رس به پاریس برود.

اما در مهم‌ترین اتفاق روز دوم، دنیل مدودف روس با نمایشی ضعیف، ۳ بر یک مقابل مارتون فوچوویچ از مجارستان مغلوب شد تا بار دیگر نشان دهد هنوز راه زیادی برای اینکه به بازیکن قابلی روی خاک تبدیل شود در پیش دارد. مرد شماره ۵ تنیس جهان دو ست اول را با نتایج ۶ بر ۴ و ۷ بر ۶ به حریف مجارستانی واگذار کرد و با اینکه در ست سوم ۶ بر ۲ پیروز شد در ست چهارم ۶ بر یک شکست خورد تا چهارمین باخت خود در رولان گاروس را تجربه کند. مدودف تا بحال حتی یک مسابقه را هم در رولان گاروس با پیروزی پشت سر نگذاشته است. این ششمین شکست متوالی مدودف روی خاک بود.

روز دوم با حذف چند چهره دیگر نیز همراه بود و بخت‌های هشتم و چهاردهم رقابت‌ها با شکست مقابل نمایندگانی از قزاقستان از صعود به دور دوم بازماندند؛ گائل مونفیس بخت هشتم قهرمانی که پس از کرونا نتایج ضعیفی گرفته در مقابل الکساندر بوبلیک نفر ۴۹ جهان هم عملکرد خوبی نداشت و در چهار ست مغلوب شد تا خیلی زود با این تورنمنت خانگی خداحافظی کند. بوبلیک ست‌های اول، دوم و چهارم را به ترتیب با نتایج ۶ بر ۴، ۷ بر ۵ و ۶ بر ۳ به سود خود پایان داد و ست سوم را ۶ بر ۳ به حریف فرانسوی واگذار کرد.

فابیو فونینی ایتالیایی نیز با پذیرش شکست برابر میخائیل کوکوشکین قزاق در ۴ ست از صعود به دور بعد بازماند. این ۶ـمین پیروزی کوکوشکین مقابل یک بازیکن از جمع ۲۰ نفر برتر تنیس مردان بود.

فیلیپ کرایینوویچ و فیلیکس اوژه‌الیاسیم از دیگر بازیکنان نام آشنایی بودند که به ترتیب با شکست مقابل نیکولا میلویویچ و یوشیهیتو نیشی‌یوکا در دور اول مسابقات حذف شدند.

دیدار پایاپای یان-لنارد اشتروف و فرانسیس تیافو که ۴ ساعت به طول انجامید هم در نهایت با برتری اشتروف آلمانی به پایان رسید. اشتروف در این مسابقه که به ست پنجم کشیده شد، در ست‌های دوم، سوم و پنجم به ترتیب با نتایج ۷ بر ۶، ۶ بر ۳ و ۶ بر ۳ به برتری دست یافت و ست‌های اول و چهارم را با نتایج ۶ بر ۳ و ۷ بر ۶ واگذار کرد.

اما رکورد هشتمین بازی طولانی تاریخ تنیس در بازی لورنزو جوستینو و کورنتین موتت ثبت شد؛ در ادامه دیدار نیمه‌تمام از روز یک‌شنبه، جوستینو نفر ۱۵۲ جهان که از جدول مقدماتی به جدول اصلی اوپن فرانسه راه یافته در زمان ۶ ساعت و ۵ دقیقه موتت فرانسوی را در ست پنجم با نتیجه ۱۸ بر ۱۶ شکست داد تا به دور دوم مسابقات برسد.

گفتنی است پیش از این برد، عملکرد جوستینوی ۲۹ ساله در تور ATP تنها به ۴ مسابقه خلاصه می‌شد که بازیکن ایتالیایی هر ۴ دیدار را هم واگذار کرده بود. او سابقه قهرمانی در یک تورنمنت چلنجر و ۹ تورنمنت فیوچرز را در کارنامه خود دارد.

در سایر دیدارها، کسپر رود نروژی، پابلو کورنیا بوستا و کارن خاچانوف با شکست حریفان خود راهی دور دوم رقابت‌ها شدند.

در بخش زنان، مدعیان کسب جام همگی بازی‌های خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند؛ سرینا ویلیامز آمریکایی دارنده ۲۳ عنوان گرند اسلم در دو ست پیاپی و با نتایج ۷ بر ۶ و ۶ بر صفر مقابل هم‌وطنش کریستی ان به برتری رسید.

ویلیامز در دور بعدی باید به مصاف سوتانا پیرونکووا برود که او نیز آندره‌آ پتکوویچ آلمانی را در دو ست متوالی از پیش رو برداشت. ویلیامز و پیرونکووا در دور یک‌چهارم نهایی اوپن آمریکا ۲۰۲۰ نیز به مصاف هم رفتند که ویلیامز توانست در ۳ ست پیروز شود.

گاربینیه موگوروسا قهرمان سابق اوپن فرانسه در یک دیدار سه ساعته برابر تامارا زیدانسک به زحمت پیروز شد؛ بازیکن اسپانیایی ست نخست را با نتیجه ۷ بر ۵ به سود خود به پایان برد، ست دوم را ۶ بر ۴ به حریف اهل اسلوونی واگذار کرد و در ست سوم درحالیکه ۳-۰ عقب بود به بازی برگشت و با نتیجه ۸ بر ۶ پیروز شد تا به مرحله دوم رقابت‌ها راه پیدا کند.

الینا اسویتولینا، کی‌کی برتنس و پترا کویتووا که به‌ترتیب سیدهای سوم، پنجم و هفتم مسابقات به شمار می‌آیند هم با شکست رقبای خود به دور بعد صغود کردند.

مارکتا واندروسووا نایب‌قهرمان دوره گذشته اما نمایش ضعیفی مقابل ایگا شویاتک لهستانی داشت و ظرف ۶۳ دقیقه بازی را با نتایج ۶ بر یک و ۶ بر ۲ واگذار کرد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید