تنیس فا

انتقاد از نواک جوکوویچ بخاطر دریافت نشان افتخار جمهوری صربسکا

0

تنیسفا – نواک جوکوویچ مرد شمارۀ یک تنیس جهان از میلوراد دودیک سیاستمدار صرب‌تبار اهل بوسنی و رییس جمهور سابق جمهوری خود مختار صربسکا (صرب بوسنی) نشان افتخار دریافت کرد.

این نشان که بالاترین نشان افتخار منطقه صربسکا به حساب می‌آید به پاس خدمات و تاثیر بسزایی که تنیس‌باز اهل بلگراد در رشد و بالندگی ورزش تنیس در مناطق صرب‌نشین کشور بوسنی داشته به وی اعطا شد.

اما سابقۀ افرادی که در گذشته نشان افتخار صربسکا را دریافت کرد‌ه‌اند باعث شده جوکوویچ به خاطر قبول این نشان مورد انتقاد قرار بگیرد.

نشان افتخار صربسکا پیش‌تر به افرادی چون اسلوبودان میلوشویچ، راتکو ملادیچ، راداوان کاراجیچ و بیلیانا پلاوشیچ که همگی در نسل‌کشی سربرنیتسا دست داشتند اعطا شده است.

در جریان کشتار سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ که پس از جنگ دوم جهانی بزرگترین نسل‌کشی اروپا به شمار می‌رود، بیش از ۸ هزار نفر از سکنه شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا توسط ارتش جمهوری صربسکا قتل عام شدند.

آرمینکا هلیچ، از اعضای پارلمان بریتانیا که اصالت بوسنیایی دارد در یک توئیت از دریافت این جایزه توسط جوکوویچ ابراز تأسف کرد: «باعث تأسف است که نواک جوکوویچ نشان جمهوری صربسکا را که قبلاً به جنایتکاران جنگی نظیر ملادیچ، کاراجیچ و … داده شده دریافت کرده است… آن هم تنها چند روز بعد از سالگرد نسل‌کشی سربرنیتسا. این گونه کارها نباید از یک الگوی ورزشی سر بزند.»

گفتنی است میلوراد دودیک که نشان افتخار صربسکا را به جوکوویچ اعطا کرد، یک چهره جنجالی در صحنه سیاسی بوسنی به حساب می‌آید. او که یک صرب ملی‌گرا است بارها بطور علنی خواستار جدایی منطقه صربسکا از کشور بوسنی و تشکیل یک کشور مستقل شده است. دودیک که هم‌اکنون عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی نیز است چند سال پیش به دلیل مواضعش علیه پیمان دیتون (پیمانی که به جنگ خونین بوسنی پایان داد) تحت تحریم ایالات متحده آمریکا قرار گرفت.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید