تنیس فا

یو اس اپن ۲۰۱۹؛ معرفی آخرین گرند اسلم فصل تنیس + جداول مسابقات

0

تنیسفا: رقابت‌های گرند اسلم یو اس اپن ۲۰۱۹ از تاریخ ۴ شهریور ماه به مدت دو هفته در شهر نیویورک برگزار می‌شود.

مسابقات تنیس «یو اس اوپن» یا آزاد آمریکا، آخرین گرند اسلم فصل تنیس است که هر ساله در اواخر ماه اوت و با حضور برترین‌های تنیس جهان در مرکز بین‌المللی تنیس «بیلی جین کینگ» در شهر نیویورک برگزار می‌گردد. این رقابت‌ها بر روی زمین‌های هارد (از نوع دکو ترف، ‌Deco Turf) و در رده‌های انفرادی مردان، انفرادی زنان، دونفره مردان، دونفره زنان، دونفره مختلط و هم‌چنین در رده‌های جوانان، پیش‌کسوتان و تنیس با ویلچر انجام می‌شود. مجموعۀ بیلی جین کینگ، محل میزبانی رقابت‌ها، دارای ۲۲ زمین تنیس است که ورزشگاه‌های آرتور اش، لوییس آرمسترانگ، گرند استند و زمین شماره ۱۷ مهم‌ترین آن‌ها هستند.

نشان مسابقات آزاد آمریکا

برای اطلاع از برنامه روزانه، کانال‌های پوشش‌دهنده، نتایج لحظه‌به‌لحظه، اخبار و ویدیوهای مسابقات آزاد آمریکا به کانال تلگرام تنیسفا ملحق شوید

تاریخچه

اولین دوره از رقابت‌های تنیس گرند اسلم آزاد آمریکا در سال ۱۸۸۱ در شهر نیوپورت ایالت رود آیلند برگزار گردید. این بازی‌ها در ابتدا «مسابقات قهرمانی بین‌المللی آمریکا» نام داشت و تا سال ۱۹۷۴، بر روی زمین‌های چمن بازی می‌شد. در هفت دورۀ اول، یک تنیس‌باز آمریکایی به نام ریچارد سیرز قهرمانی رقابت‌ها را به خود اختصاص داد. مسابقات آزاد امریکا از سال ۱۹۱۵ به باشگاه تنیس وست ساید در محلۀ فارست هیلز در شهر نیویورک نقل مکان کرد و تا سال ۱۹۷۷ در همان‌جا باقی ماند. یو اس اوپن در شش سال ابتدایی تنها در رده انفرادی مردان برگزار می‌شد اما پس از آن بخش زنان نیز تحت عنوان «رقابت‌های بین‌المللی آمریکا» در فیلادلفیا آغاز به کار کرد.

محل اولیه برگزاری مسابقات یو اس اوپن در نیوپورت / Flickr ©

تصویری از ریچارد سیرز آمریکایی

همزمان با آغاز دوران حرفه‌ای (آزاد) تنیس در سال ۱۹۶۸، مسابقات تنیس یو اس اوپن برای اولین بار به شکل منسجم و در پنج بخش (انفرادی مردان، انفرادی زنان، دونفره مردان، دونفره زنان و دونفره مختلط) برگزار شد. در سال ۱۹۶۸، ۹۶ تنیس‌باز مرد و ۶۳ تنیس‌باز زن در مسابقات حضور یافتند و مجموع جوایز نقدی رقابت‌ها به ۱۰۰,۰۰۰ دلار رسید. در سال ۱۹۷۳ مسابقات آزاد آمریکا نخستین گرند اسلمی لقب گرفت که به زنان و مردان جوایز یکسان اهدا کرد.

رقابت‌های یو اس اوپن از سال‌ ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۷ بر روی زمین‌های خاک رس برگزار گردید تا اینکه در سال ۱۹۷۸، محل میزبانی بازی‌ها به مجموعۀ بین‌المللی تنیس آمریکا در فلاشینگ مدوز (پارکی در شهر نیویورک) منتقل شد و زمین‌ها از خاک به هارد تغییر پیدا کرد. جیمی کانرز، اسطورۀ آمریکایی تنیس جهان، تنها بازیکنی است که گرند اسلم آمریکا را بر روی هر سه زمین (چمن، خاک و هارد) فتح کرده است. در بخش زنان نیز کریس اورت آمریکایی قهرمانی در دو زمین (خاک و هارد) را در کارنامه دارد. در سال ۲۰۰۶، نام مجموعۀ بین‌المللی تنیس آمریکا به افتخار بیلی جین کینگ، اسطورۀ تنیس آمریکا و قهرمان چهار دورۀ یو اس اوپن، به «مجموعه بین‌المللی تنیس بیلی جین کینگ» تغییر یافت.

در رقابت‌های آزاد آمریکا برای سال‌های متمادی دیدارهای مرحلۀ نیمه‌پایانی مردان، برخلاف سایر گرند اسلم‌ها، در روز شنبه برگزار می‌شد و به همین خاطر این روز به شنبۀ ویژه “Super Saturday” معروف شده بود و دیدار پایانی در روز بعد یعنی در عصر یکشنبه انجام می‌گرفت. اما در سال ۲۰۱۵ شنبۀ ویژه برچیده شد و آزاد آمریکا نیز روند مسابقات ویمبلدون و آزاد فرانسه را در پیش گرفت و بازی‌های نیمه‌نهایی بخش مردان را به روز جمعه منتقل کرد. در بخش زنان نیز بازی‌های نیمه‌نهایی در روز پنج‌شنبه و دیدار فینال عصر روز شنبه انجام می‌گیرد.

استادیوم مرکزی مسابقات آزاد آمریکا که به افتخار تنیس‌باز فقید آمریکایی، آرتور اَش نام‌گذاری شده، با ۲۳,۷۷۱ صندلی، بزرگترین استادیوم تنیس در جهان به حساب می‌آید. این استادیوم از سال ۲۰۱۶ با هزینه‌ای ۱۸۰ میلیون دلاری به سقف متحرک مجهز شد. 

بیشتر بخوانید: سقف جمع‌شونده آرتور اَش؛ سازه‌ای عظیم و سریع

نمایی از مجموعه بین‌المللی بیلی جین کینگ تنیس سنتر / https://ustanew2.gotennissource.com ©

نمایی از ورزشگاه آرتور اش / usopen.org ©

ورزشگاه جدید لوییس آرمسترانگ

ورزشگاه لوییس آرمسترانگ، استادیوم دوم مسابقات است که در سال ۱۹۷۸ راه‌اندازی گردید. این استادیوم در سال ۲۰۱۶، به منظور افزایش گنجایش و امکانات، تخریب و مجدداً ساخته شد. سال گذشته ورزشگاه آرمسترانگ با یک دیدار نمایشی با حضور جان مک‌انرو، پاتریک مک‌انرو، جیمز بلیک و مایکل چنگ افتتاح و نخستین دیدار رسمی در آن نیز بین سیمونا هالپ و کایا کانپی برگزار شد. استادیوم جدید ۱۴۰۰۰ صندلی گنجایش دارد و مانند استادیوم آرتور اَش به سقف متحرک مجهز است.

پروژه بازسازی مجموعه بین‌المللی تنیس بیلی جین کینگ، که شامل مسقف کردن ورزشگاه مرکزی، بازسازی استادیوم لوییس آرمسترانگ و … می‌شود، در مجموع ۶۰۰ میلیون دلار هزینه داشته است.

ورزشگاه جدید لویی آرمسترانگ / Ben Solomon – New York Times ©

پخش تلویزیونی

حق پخش تلویزیونی چهارمین گرند اسلم سال در کل آمریکا، طی یک قرارداد ۱۱ ساله (تا سال ۲۰۲۵) به ارزش ۸۲۵ میلیون دلار، در اختیار شبکه ESPN است.

رکوردها (پس از دوران حرفه‌ای شدن تنیس در سال ۱۹۶۸)

بخش مردان

 • بیشترین تعداد قهرمانی: جیمی کانرز (۱۹۷۴, ۱۹۷۶, ۱۹۷۸, ۱۹۸۲, ۱۹۸۳)، پیت سمپراس (۱۹۹۰, ۱۹۹۳, ۱۹۹۵, ۱۹۹۶, ۲۰۰۲) و راجر فدرر (۲۰۰۴, ۲۰۰۵, ۲۰۰۶, ۲۰۰۷, ۲۰۰۸) هر کدام با ۵ قهرمانی
 • بیشترین تعداد قهرمانی متوالی: راجر فدرر در سال‌های ۲۰۰۴, ۲۰۰۵, ۲۰۰۶, ۲۰۰۷, ۲۰۰۸
 • بیشترین عناوین قهرمانی بخش دونفره: مایک برایان با ۶ عنوان در سال‌های ۲۰۰۵, ۲۰۰۸, ۲۰۱۰, ۲۰۱۲, ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸
 • بیشترین تعداد حضور در فینال: پیت سمپراس و ایوان لندل (۸ مرتبه)
 • بیشترین تعداد حضور پیاپی در فینال:  ایوان لندل (۸ مرتبه) از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۹
 • بیشترین تعداد حضور در مسابقات: جیمی کانرز با ۲۲ دوره حضور
 • جوان‌ترین قهرمان: پیت سمپراس با ۱۹ سال و ۲۸ روز در سال ۱۹۹۰
 • مسن‌ترین قهرمان: کن رزوال با ۳۵ سال و ۱۰ ماه و ۱۱ روز در سال ۱۹۷۰

بخش زنان

 • بیشترین تعداد قهرمانی: کریس اورت (۱۹۷۵, ۱۹۷۶, ۱۹۷۷, ۱۹۷۸, ۱۹۸۰, ۱۹۸۲) و سرینا ویلیامز (۱۹۹۹, ۲۰۰۲, ۲۰۰۸, ۲۰۱۲, ۲۰۱۳, ۲۰۱۴) هر کدام با ۶ قهرمانی
 • بیشترین تعداد قهرمانی متوالی: کریس اورت در سال‌های ۱۹۷۵, ۱۹۷۶, ۱۹۷۷, ۱۹۷۸
 • بیشترین عناوین قهرمانی بخش دونفره: مارتینا ناوراتیلووا (۹ مرتبه)
 • بیشترین تعداد حضور در فینال: کریس اورت (۹ مرتبه)
 • بیشترین تعداد حضور پیاپی در فینال:  کریس اورت (۶ مرتبه) از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۰
 • بیشترین تعداد حضور در مسابقات: مارتینا ناوراتیلووا با ۲۱ دوره حضور
 • جوان‌ترین قهرمان: تریسی آستین با ۱۶ سال و ۸ ماه ۲۸ روز در سال ۱۹۷۹
 • مسن‌ترین قهرمان: فلاویا پنه‌تا با ۳۳ سال و ۶ ماه و ۱۸ روز در سال ۲۰۱۵

قهرمانان سال ۲۰۱۸

سال گذشته نواک جوکوویچ صربستانی با شکست خوان مارتین دل‌پوترو در ۳ ست پیاپی، برای ۳ـمین بار جام قهرمانی مسابقات یو اس اپن را بالای سر برد. در بخش انفرادی زنان، نائومی اوساکای ژاپنی در دیداری جنجالی موفق شد سرینا ویلیامز آمریکایی را در دو ست متوالی مغلوب کند و نخستین عنوان گرند اسلمش را به دست آورد. در قسمت دونفره مردان، مایک برایان و جک ساک توانستند با شکست لوکاژ کوبت و مارسلو ملو، فاتح چهارمین گرند اسلم سال شوند. اشلی بارتی و کوکو ونده‌وی با شکست کریستینا ملادنوویچ و تیمه‌آ بابوش، قهرمان بخش دونفره زنان شدند.

نواک جوکوویچ قهرمان یو اس اپن ۲۰۱۸ / Getty Images ©

یو اس اپن ۲۰۱۸

۱۳۹ـمین دوره از رقابت‌های تنیس آزاد آمریکا از تاریخ ۴ لغایت ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۷ (۲۶ اوت تا ۸ سپتامبر ۲۰۱۹) برگزار می‌گردد.

پوستر مسابقات آزاد آمریکا ۲۰۱۹ / ustashop.com ©

تقسیم امتیازات و جوایز نقدی

مجموع جوایز مسابقات تنیس آزاد آمریکا امسال با ۱۳.۲۰ درصد افزایش به ۵۷,۲۳۸,۷۰۰ دلار رسیده است و قهرمان بخش انفرادی مردان و زنان هر کدام ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار دلار (۵۰ هزار دلار بیشتر از سال گذشته) جایزه دریافت خواهند کرد.

دور /رده اول دوم سوم  چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی $۵۸,۰۰۰ $۱۰۰,۰۰۰ $۱۶۳,۰۰۰ $۲۸۰,۰۰۰ $۵۰۰,۰۰۰ $۹۶۰,۰۰۰ $۱,۹۰۰,۰۰۰ $۳,۸۵۰,۰۰۰
دونفره $۱۶,۰۰۰ $۳۰,۰۰۰ $۵۰,۰۰۰ $۹۱,۰۰۰ $۱۷۵,۰۰۰ $۳۷۰,۰۰۰ $۷۴۰,۰۰۰
دونفره مختلط $۵,۹۰۰ $۱۱,۴۰۰ $۱۹,۹۷۵ $۳۸,۰۰۰ $۷۶,۰۰۰ $۱۶۰,۰۰۰

دور / رده اول دوم  سوم چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی مردان ۱۰ ۴۵ ۹۰ ۱۸۰ ۳۶۰ ۷۲۰ ۱۲۰۰ ۲۰۰۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۱۰ ۷۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰
دونفره زنان ۱۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰

در رقابت‌های امسال، نواک جوکوویچ نفر اول تنیس مردان به عنوان بخت اول قهرمانی در مسابقات حضور دارد. «نوله» که مدافع عنوان قهرمانی مسابقات است، در این دوره به‌دنبال چهارمین قهرمانی خود در نیویورک خواهد بود. پس از جوکوویچ، رافائل نادال اسپانیایی که سال گذشته با بدشانسی در دیدار مقابل دل‌پوترو مصدوم شد و از صعود به فینال بازماند، امسال با قهرمانی در مسترز مونتریال با آمادگی کامل در این مسابقات حضور خواهد داشت. او نیز همانند جوکوویچ برای ۴ـمین عنوان خود در فلاشینگ مدوز تلاش خواهد کرد. راجر فدرر قهرمان ۵ دورۀ یو اس اپن نیز در این دوره شرکت خواهد کرد. استاد سوئیسی از سال ۲۰۰۸ به این سو نتوانسته جام چهارمین گرند اسلم سال را بالای سر ببرد. اما امسال به گفتۀ خودش با آمادگی جسمانی بالایی در این مسابقات حضور خواهد یافت. پس از فدرر، دومینیک تیم اتریشی نیز بخت چهارم کسب جام به شمار می‌رود.

خوان مارتین دل‌پوترو قهرمان سال ۲۰۰۹ و نایب‌قهرمان دورۀ گذشته اما به دلیل مصدومیت از یو اس اپن ۲۰۱۹ کناره‌گیری کرد.

در قسمت انفرادی زنان، نائومی اوسکا تنیس‌باز اهل اوساکای ژاپن که سال گذشته در آزاد آمریکا به مقام قهرمانی دست یافت، امسال به عنوان زن شمارۀ یک تنیس جهان و سید شمارۀ یک در رقابت‌ها حاضر است و قصد دارد ۳ـمین عنوان گرند اسلم خود را به دست آورد. پس از اوساکا، اشلی بارتی قهرمان رولان گاروس ۲۰۱۹، کارولینا پلیشکووا و سیمونا هالپ نیز به‌ترتیب سیدهای دوم تا چهارم مسابقات به حساب می‌آیند.

جدول مسابقات تنیس آزاد آمریکا ۲۰۱۹

بخش انفرادی مردان

بخش انفرادی زنان

بخش دونفره مردان

بخش دونفره زنان

4/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید