تنیس فا

معرفی مسابقات تنیس مسترز کانادا ۲۰۱۹

0

تنیسفا: مسابقات تنیس مسترز کانادا از ۱۴ لغایت ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ در دو شهر مونتریال (بخش مردان) و تورانتو (بخش زنان) برگزار می‌شود.

مسابقات تنیس مسترز کانادا که با نام تجاری «راجرز کاپ» نیز شناخته می‌شود، هر ساله در اواسط تابستان میزبان بهترین تنیس‌بازان مرد و زن جهان است. میزبانی بخش زنان و مردان این رقابت‌ها به صورت یک سال در میان بین دو شهر تورانتو و مونتریال جابه‌جا می‌شود. امسال بخش مردان در شهر مونتریال و بخش زنان در شهر تورانتو انجام می‌شود.

نشان مسابقات راجرز کاپ

مسابقات تنیس راجرز کاپ یکی از تورنمنت‌های مهم فصل هارد کورت آمریکای شمالی (US Open Series) به حساب می‌آید که پیش از گرند اسلم آزاد آمریکا برگزار می‌شوند. این سری مسابقات شامل تورنمنت‌های آتلانتا/استنفورد، مونترآل/تورانتو، سینسیناتی، وینستون سلم/نیو هِیون می‌شود.

 از سال ۲۰۱۱، بخش مردان و زنان مسابقات کانادا به صورت همزمان و در یک هفته برگزار می‌شود. بخش مردان رقابت‌های کانادا در رده مسترز ۱۰۰۰ امتیازی و بخش زنان در رده پرمیر ۵ قرار دارد.

تاریخچه

مسابقات مسترز کانادا قدمتی ۱۳۸ ساله دارد و بعد از گرند اسلم‌های ویمبلدون و آزاد آمریکا، قدیمی‌ترین تورنمنت تنیس جهان به حساب می‌آید. بخش مردان این رقابت‌ها از سال ۱۸۸۱ آغاز به کار کرد و بخش زنان نیز در سال ۱۸۹۲ راه‌اندازی شد. در آن زمان این تورنمنت در «باشگاه تنیس تورانتو لان» برگزار می‌گردید. تا پیش از سال ۱۹۶۸، مسابقات تنیس آزاد کانادا، با نام رقابت‌های قهرمانی ملی کانادا، به عنوان بخشی از «تور تنیس گران پری» شناخته می‌شد. تا سال ۲۰۰۰، برندهای دخانیات متعددی اسپانسر این مسابقات بودند، اما با ممنوعیت تبلیغ دخانیات، از سال ۲۰۰۱ شرکت ارتباطات راجرز حامی مالی این رقابت‌ها شد. مسابقات راجرز کاپ تا سال ۱۹۷۹ بر روی سطح خاک انجام می‌گرفت اما از آن سال به بعد به صورت دائم بر روی سطح «هارد» برگزار شده است.

در سال ۲۰۰۴، رقابت‌های راجرز کاپ به تورنمنت‌های فصل هارد کورت آمریکای شمالی یا US Open Series پیوست؛ مسابقاتی که به رقابت‌های آزاد آمریکا، آخرین گرند اسلم سال ختم می‌شوند. تاریخ برگزاری مسابقات زنان نیز در سال ۲۰۰۴، جابه‌جا شد و در فاصله‌ یک‌ هفته‌ای رقابت‌های اوپن آمریکا قرار گرفت. البته این موضوع در ابتدا سبب می‌شد تا بازیکنان بزرگ به بهانۀ آمادگی برای گرند اسلم آزاد آمریکا، در لحظات آخر از این مسابقات کناره‌گیری کنند، اما با تصمیم ریاست وقت اتحادیه تنیس زنان، ردۀ این مسابقات به پرمیر ۵ ارتقا یافت تا ۱۰ بازیکن برتر جدول رده‌بندی که طبق قوانین موظفند هر ساله دست کم در ۴ تورنمنت از این رده بازی کنند، در مسابقات راجرز کاپ نیز شرکت نمایند. به موجب این تغییر در سال ۲۰۰۹، ۱۹ تنیس‌باز از ۲۰ بازیکن برتر زنان در رقابت‌های آزاد کانادا حاضر شدند.

استادیوم‌های اصلی مسابقات راجرز کاپ

ورزشگاه مرکزی مسابقات تورانتو با نام «آویوا سنتر» ۱۲۵۰۰ نفر گنجایش دارد.

نمایی از ورزشگاه مرکزی مسترز راجرز کاپ در شهر تورانتو / tenniscanada.com ©

استادیوم مرکزی مسابقات شهر مونتریال که از امسال به نام IGA نام‌گذاری شده، ۱۱۸۱۵ صندلی گنجایش دارد.

نمایی از ورزشگاه مرکزی مسابقات راجرز کاپ در شهر مونترئال / atptour ©

مجموعۀ IGA دارای ۲۸ زمین تنیس است که شامل ۲ استادیوم اصلی، ۱۰ زمین هاردکورت روباز، ۱۲ زمین هاردکورت داخل سالن و ۴ زمین خاک رس می‌شود. ۱۲ زمین این مجموعه از نوع DecoTurf است که در گرند اسلم آزاد آمریکا نیز همین زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تقسیم امتیازات مسابقات مسترز کانادا

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی سوم دوم اول
انفرادی مردان ۱۰۰۰ ۶۰۰ ۳۶۰ ۱۸۰ ۹۰ ۴۵ ۱۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۹۰۰ ۵۸۵ ۳۵۰ ۱۹۰ ۱۰۵ ۶۰ ۱
دونفره زنان ۵

رکوردها (بخش مردان و پس از دوران حرفه‌ای شدن تنیس)

  • بیشترین عنوان قهرمانی: ایوان لندل با ۶ عنوان
  • بیشترین تعداد خضور در فینال: ایوان لندل با ۹ حضور
  • بیشترین تعداد بازی: ایوان لندل با ۶۶ بازی
  • بیشترین تعداد پیروزی: ایوان لندل با ۵۷ پیروزی
  • بیشترین تعداد پیروزی پیاپی: ایوان لندل با ۱۸ پیروزی

قهرمان سال گذشته

در سال گذشته رافائل نادال اسپانیایی با شکست استفانوس سیتسیپاس یونانی، برای چهارمین بار به مقام قهرمانی مسابقات راجرز کاپ دست یافت.

رافائل نادال، قهرمان مسترز راجرز کاپ ۲۰۱۸ – Peter Staples/ATP World Tour ©

مسابقات تنیس آزاد کانادا ۲۰۱۸

این هفته شاهد برگزاری ۱۳۹ـمین دورۀ بخش مردان تنیس آزاد کانادا و ۱۲۸ـمین دوره بخش زنان این رقابت‌ها خواهیم بود.

 میزان جوایز نقدی مسابقات راجرز کاپ در رده انفرادی مردان و زنان

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی دور سوم دور دوم دور اول
انفرادی مردان $۱,۰۴۹,۰۴۰ $۵۳۱,۰۱۰ $۲۷۲,۳۶۵ $۱۴۰,۳۸۵ $۷۰,۳۲۵ $۳۶,۸۳۰ $۲۰,۷۵۵
انفرادی زنان $۵۲۱,۵۳۰ $۲۵۳,۴۲۰ $۱۲۶,۹۵۰ $۶۰,۴۵۵ $۲۹,۱۲۰ $۱۴,۹۲۰ $۸,۰۴۵

در بخش مردان راجرز کاپ، نواک جوکوویچ مرد اول تنیس جهان و راجر فدرر سوئیسی دو غایب بزرگ مسابقات خواهند بود. این دو تنیس‌باز اسطوره‌ای ترجیح داده‌اند تا برای استراحت بیشتر در این تورنمنت شرکت نکنند. اما رافائل نادال، مدافع عنوان قهرمانی، امسال به عنوان بخت اول قهرمانی در مسابقات حضور دارد و برای کسب پنحمین عنوان خود تلاش خواهد کرد. پس از ماتادور، دومینیک تیم، الکساندر زورف و استفانوس سیتسیپاس، سیدهای دوم تا چهارم به شمار می‌روند. زورف در سال ۲۰۱۷ فاتح مسابقات شد و سیتسیپاس یونانی نیز سال گذشته به مقام نایب‌قهرمانی دست یافت.

جدول قرعه‌کشی (در طول مسابقات به صورت خودکار بروز می‌شود)

بخش انفرادی مردان

بخش دونفره مردان

بخش انفرادی زنان

بخش دونفره زنان

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید