تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹؛ حذف فدرر، چیلیچ، دیمیتروف، شاراپووا و کربر در روز قلع و قمع مدعیان

0

رقابت‌های گرند اسلم اپن استرالیا ۲۰۱۹ در هفتمین روز خود، پر از شگفتی بود؛ راجر فدرر، مارین چیلیچ، گریگور دیمیتروف در بخش مردان و انجلیک کربر و ماریا شاراپووا در بخش زنان، همگی از دور مسابقات کنار رفتند.

تنیسفا – به گزارش سایت مسابقات آزاد استرالیا، در اولین مسابقۀ بخش شب که در ورزشگاه راد لیور انجام گرفت، بزرگ‌ترین شگفتی مسابقات تا به اینجا رقم خورد؛ استفانوس سیتسیپاس، تنیس‌باز یونانی با پیروزی ۳ بر یک مقابل راجر فدرر، مدافع عنوان قهرمانی اپن استرالیا برای نخستین بار به مرحلۀ یک‌چهارم نهایی یک تورنمنت گرند اسلم رسید. (نتیجه: ۶-۷ ۵-۷ ۶-۷ ۷-۶ )

بیشتر بخوانید: حذف غیرمنتظره راجر فدرر از اوپن استرالیا با شکست برابر استفانوس سیتسیپاس

در مسابقۀ دیگر که باز هم با شگفتی همراه بود، نایب‌قهرمان سال گذشتۀ مسابقات یعنی مارین چیلیچ برابر روبرتو باتیستا آخوت شکست خورد و حذف شد. آخوت ۳۰ ساله در دیداری نزدیک توانست حریف توانمند خود را در ۵ ست شکست دهد و حریف سیتسیپاس در دور ۱/۴ نهایی شود. این سومین مسابقه‌ای بود که آخوت برای پیروزی در آن، باید پنج ست بازی می‌کرد. (نتیجه: ۴-۶ ۶-۴ ۲-۶ ۳-۶ ۷-۶)

با حذف فدرر و چیلیچ در روز هفتم، هم قهرمان و هم نایب‌قهرمان سال گذشتۀ اپن استرالیا، در دور چهارم مسابقات امسال از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

در رقابت دیگر بخش روز که در استادیوم راد لیور انجام گرفت، رافائل نادال اسپانیایی با ارائۀ یک بازی کم‌اشتباه توانست توماس بردیچ را در سه ست متوالی شکست دهد و برای یازدهمین بار خود را به جمع ۸ نفر برتر اپن استرالیا برساند. ماتادور در این مسابقه فرصت خودنمایی به حریف اهل چک نداد و در دو ست نخست در مجموع یک گیم را به وی واگذار کرد. (نتیجه: ۶-۷ ۱-۶ ۰-۶)

شمارۀ ۲ کنونی جهان با شکست بردیچ، آمار خود را مقابل این بازیکن ۳۳ ساله به ۲۰ پیروزی و تنها ۴ شکست بهبود بخشید. او حالا توانسته مقابل ۴ بازیکن، حداقل ۲۰ برد کسب کند؛ بردیچ (۲۰ برد)، داوید فرر (۲۵ برد)، نواک جوکوویچ (۲۴ برد) و راجر فدرر (۲۳ برد).

نادال هم‌چنین با این پیروزی برای ۳۷ـمین بار به دور یک‌چهارم پایانی یک تورنمنت گرند اسلم رسید و از رکورد آندره آغاسی با ۳۶ حضور، عبور کرد.

تنیس‌باز اهل مایورکا پس از بازی گفت: «او (بردیچ) یکی از روزهای بد خود را گذراند. البته انتظار داشتم که در ست سوم فشار بیاورد. او فرصت‌هایی هم به دست آورد و حتی یک امتیاز با پیروزی در ست فاصله داشت. بسیار خوشحال هستم که دوباره در مرحلۀ یک‌چهارم پایانی حضور دارم.»

نادال ۳۲ ساله که اپن استرالیا ۲۰۱۹، نخستین تورنمنت رسمی او پس از گرند اسلم آزاد آمریکا ۲۰۱۸ به شمار می‌رود، در مورد غیبت نسبتاً طولانی‌اش از میادین افزود: «من همیشه یک چیز را می‌گویم. وقتی از مصدومیت برمی‌گردم، انتظار هیچ چیزی را ندارم. سعی می‌کنم کار هر روزم را انجام دهم و رویکرد صحیحی داشته باشم. وقتی به میادین برمی‌گردید، باید در ابتدا اندکی شانس با شما یار باشد. چون یکی دو مسابقۀ اول مهم هستند و من در آن مسابقات پیروز شدم و اکنون در دور ۱/۴ نهایی هستم… ببینیم که در ادامه چه پیش می‌آید.»

اما حریف رافائل نادال در دور یک‌چهارم پایانی، فرانسیس تیافوی جوان خواهد بود که با حذف دیمیتروف، شگفتی‌ دیگری را در روز هفتم مسابقات رقم زد؛ تنیس‌باز آمریکایی در روز تولد ۲۱ سالگی خود دست به کار بزرگی زد و موفق شد گریگور دیمیتروف بلغار را در ۴ ست شکست دهد (نتیجه: ۵-۷ ۷-۶ ۶-۷ ۵-۷) و همانند سیتسیپاس برای نخستین بار خود را به جمع ۸ برتر یک تورنمنت گرند اسلم برساند.

«بیگ فو» پس از برد مقابل دیمیتروف گفت: «۱۰ سال قبل به پدر و مادرم گفتم یک روزی این‌کار را انجام می‌دهم؛ گفتم که می‌خواهم زندگی خودم و آن‌ها را تغییر دهم. حالا در ۲۱ سالگی در یک‌چهارم پایانی یک گرند اسلم هستم. باورکردنی نیست.»

با صعود سیتسیپاس، آخوت و تیافو، ۳ بازیکن از ۴ بازیکن نیمۀ پایین جدول رقابت‌ها، نخستین حضور خود در مرحلۀ یک‌چهارم نهایی یکی از گرند اسلم‌های چهارگانه را تجربه می‌کنند.

حذف فدرر و چیلیچ از مسابقات تنها حوادث مهم روز هفتم نبود؛ در بخش زنان نیز انجلیک کربر آلمانی با شکست سنگین مقابل دنیل کالینز آمریکایی، با مسابقات وداع کرد.

کالینز، تنیس‌باز آمریکایی و نفر شماره ۳۵ جهان موفق شد بخت دوم قهرمانی را در دو ست متوالی در هم بکوبد و برای نخستین بار به دور یک‌چهارم پایانی یک تورنمنت گرند اسلم برسد. (۲-۶ ۰-۶)

این بازیکن ۲۵ ساله در حالی مقابل شمارۀ ۱ سابق جهان به پیروزی رسید که پیش از شروع اپن استرالیا، هرگز نتوانسته بود در مسابقات گرند اسلم صاحب پیروزی شود.

ماریا شاراپووا هم در اولین روز از هفتۀ دوم مسابقات نتوانست جان سالم به در ببرد؛ قهرمان سال ۲۰۰۸ که در دور قبل کرولاین ووزنیاکی، مدافع عنوان قهرمانی را کنار زده بود، برابر اشلی بارتی استرالیایی شکست خورد و از اولین گرند اسلم سال حذف شد. (نتیجه: ۴-۶ ۱-۶ ۶-۴)

بارتی در اولین تجربۀ خود در ۱/۴ پایانی یک تورنمنت گرند اسلم، با پترا کویتووا دیدار خواهد کرد. کویتووا نیز امروز به آماندا انیسیمووای جوان مجال نداد و در دو ست پیاپی او را شکست داد. (نتیجه: ۲-۶ ۱-۶)

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید