تنیس فا

راجرز کاپ ۲۰۱۸؛ هرآنچه باید درباره مسابقات تنیس آزاد کانادا بدانید!

0

تنیسفا: مسابقات تنیس مسترز کانادا از ۱۵ تا ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ در دو شهر تورانتو (بخش مردان) و مونترئال (بخش زنان) برگزار می‌شود.

مسابقات تنیس مسترز کانادا که با نام تجاری «راجرز کاپ» نیز شناخته می‌شود، هر ساله در دو بخش مردان و زنان و به صورت گردشی در شهرهای تورانتو و مونترآل برگزار می‌گردد. امسال بخش مردان در شهر تورانتو و بخش زنان در شهر مونترئال میزبانی می‌شوند.

مسابقات تنیس راجرز کاپ یکی از تورنمنت‌های مهم فصل هارد کورت آمریکای شمالی یا US Open Series به حساب می‌آید. فصل هارد کورت آمریکای شمالی همه ساله در فصل تابستان و به مدت هفت هفته در آمریکای شمالی برگزار می‌شود و تورنمنت‌های آتلانتا/استنفورد، مونترآل/تورانتو، سینسیناتی، وینستون سلم/نیو هِیون و آزاد آمریکا را دربر می‌گیرد.

 از سال ۲۰۱۱، بخش مردان و زنان مسابقات کانادا که پیش از آن در دو هفته‌ی جداگانه برگزار می‌شد، به صورت همزمان و در یک هفته انجام می‌گیرد. بخش مردان رقابت‌های کانادا در رده مسترز ۱۰۰۰ امتیازی و بخش زنان در رده پرمیر ۵ قرار دارد.

تاریخچه

مسابقات مسترز کانادا قدمتی ۱۳۷ ساله دارد؛ بخش مردان این رقابت‌ها از سال ۱۸۸۱ آغاز به کار کرد و بخش زنان نیز در سال ۱۸۹۲ راه‌اندازی شد. در آن زمان این تورنمنت در «باشگاه تنیس تورانتو لان» برگزار می‌گردید. در بین مسابقات بزرگ، تنها گرند اسلم‌های ویمبلدون و آزاد آمریکا بیش از این تورنمنت قدمت دارند. تا پیش از سال ۱۹۶۸، مسابقات تنیس آزاد کانادا، با نام رقابت‌های قهرمانی ملی کانادا، به عنوان بخشی از «تور تنیس گران پری» شناخته می‌شد. تا سال ۲۰۰۰، برندهای دخانیات متعددی اسپانسر این مسابقات بودند، اما با ممنوعیت تبلیغ دخانیات، از سال ۲۰۰۱ شرکت ارتباطات راجرز حامی مالی این رقابت‌ها شد. مسابقات راجرز کاپ تا سال ۱۹۷۹ بر روی سطح خاک انجام می‌گرفت اما از آن سال به بعد به صورت دائم بر روی سطح «هارد» برگزار شده است.

در سال ۲۰۰۴، رقابت‌های راجرز کاپ به تورنمنت‌های فصل هارد کورت آمریکای شمالی یا US Open Series پیوست؛ مسابقاتی که به رقابت‌های آزاد آمریکا، آخرین گرند اسلم سال ختم می‌شود. تاریخ برگزاری مسابقات زنان نیز در سال ۲۰۰۴، جابجا شد و در فاصله‌ی یک‌ هفته‌ای رقابت‌های اوپن آمریکا قرار گرفت. البته این موضوع در ابتدا سبب می‌شد تا بازیکنان بزرگ به بهانه‌ی آمادگی برای گرند اسلم آزاد آمریکا، در لحظات آخر از این مسابقات کناره‌گیری کنند، اما با تصمیم ریاست وقت اتحادیه تنیس زنان، رده‌ی این مسابقات به پرمیر ۵ ارتقا یافت تا ۱۰ بازیکن برتر جدول رده‌بندی که طبق قوانین موظفند هر ساله دست کم در ۴ تورنمنت از این رده بازی کنند، در مسابقات راجرز کاپ نیز شرکت نمایند. به موجب این تغییر در سال ۲۰۰۹، ۱۹ تنیس‌باز از ۲۰ بازیکن برتر زنان در رقابت‌های آزاد کانادا حاضر شدند.

استادیوم‌های اصلی مسابقات راجرز کاپ

ورزشگاه مرکزی مسابقات تورانتو با نام «آویوا سنتر» ۱۲۵۰۰ نفر گنجایش دارد.

نمایی از ورزشگاه مرکزی مسترز راجرز کاپ در شهر تورانتو

استادیوم مرکزی مسابقات شهر مونترآل که از امسال به نام IGA نام‌گذاری شده، ۸۰۰۰ صندلی گنجایش دارد.

نمایی از ورزشگاه مرکزی مسابقات راجرز کاپ در شهر مونترئال

تقسیم امتیازات مسابقات مسترز کانادا

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی سوم دوم اول
انفرادی مردان ۱۰۰۰ ۶۰۰ ۳۶۰ ۱۸۰ ۹۰ ۴۵ ۱۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۹۰۰ ۵۸۵ ۳۵۰ ۱۹۰ ۱۰۵ ۶۰ ۱
دونفره زنان ۵

رکوردها (بخش مردان و پس از دوران حرفه‌ای شدن تنیس)

بیشترین عنوان قهرمانی: ایوان لندل با ۶ عنوان
بیشترین تعداد خضور در فینال: ایوان لندل با ۹ حضور
بیشترین تعداد بازی: ایوان لندل با ۶۶ بازی
بیشترین تعداد پیروزی: ایوان لندل با ۵۷ پیروزی
بیشترین تعداد پیروزی پیاپی: ایوان لندل با ۱۸ پیروزی

قهرمانان سال گذشته

سال گذشته، الکساندر زورف با پیروزی برابر راجر فدرر سوییسی به مقام قهرمانی این رقابت‌ها در بخش انفرادی مردان دست یافت و در بخش انفرادی زنان نیز الینا اسویتولینا با شکست کرولاین ووزنیاکی توانست جام قهرمانی رقابت‌ها را بالای سر ببرد.

الکساندر زورف، قهرمان مسترز راجرز کاپ ۲۰۱۷

مسابقات تنیس آزاد کانادا ۲۰۱۸

این هفته شاهد برگزاری ۱۳۸ـمین دوره بخش مردان مسابقات تنیس آزاد کانادا و ۱۲۷ـمین دوره بخش زنان این رقابت‌ها خواهیم بود.

 میزان جوایز نقدی مسابقات راجرز کاپ در رده انفرادی مردان و زنان

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی دور سوم دور دوم دور اول
انفرادی مردان ۱,۰۲۰,۴۲۵$ ۵۰۰,۳۴۰$  ۱۲۸,۰۵۰$ ۶۶,۴۹۰$ ۵۸,۲۹۵$ ۳۵,۰۵۵$ ۱۸,۹۳۰$
انفرادی زنان ۵۰۱,۹۷۵$ ۲۴۳,۹۲۰$ ۱۲۲,۱۹۰$ ۵۸,۱۸۵$ ۲۸,۰۳۰$ ۱۴,۳۶۰$ ۷,۷۴۵$

در بخش مردان راجرز کاپ، راجر فدرر سوییسی غایب بزرگ مسابقات است. وی که سال گذشته به دیدار پایانی رقابت‌ها رسید، ترجیح داده تا برای استراحت بیشتر و حفظ آمادگی خود در مسابقات یو اس اوپن ۲۰۱۸، در مسابقات این دوره شرکت نکند. رافائل نادال، بخت اول قهرمانی رقابت‌های راجرز کاپ اما در مسابقات حضور دارد و به دنبال قهرمانی در این رقابت‌ها و تثبیت جایگاه خود در صدر جدول است. ساشا زورف، مدافع عنوان قهرمانی نیز به عنوان بخت دوم قهرمانی در رقابت‌ها حاضر است. خوان مارتین دل‌پوترو و کوین اندرسون به ترتیب بخت‌های سوم و چهارم کسب جام هستند و نواک جوکوویچ، قهرمان سابق این رقابت‌ها هم به عنوان شانس دهم قهرمانی در این مسابقات شرکت خواهد کرد.

در بخش زنان، هر ۱۰ تنیس‌باز برتر جهان در رقابت‌ها حاضر هستند. سیمونا هالپ بخت اول قهرمانی است و پس از وی، کرولاین ووزنیاکی، اسلون استیونس و انجلیک کربر، بخت‌های دوم تا چهارم قهرمانی می‌باشند.

جدول قرعه‌کشی (در طول مسابقات به صورت خودکار بروز می‌شود)

بخش انفرادی مردان

بخش دونفره مردان

بخش انفرادی زنان

بخش دونفره زنان

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید