تنیس فا

رولان گاروس ۲۰۱۸؛ مصاف دومینیک تیم و رافائل نادال در فینال

0

تنیسفا: رافائل نادال و دومینیک تیم به ترتیب با شکست خوان مارتین دل‌پوترو و مارکو چکیناتو در مرحله‌ی نیمه‌پایانی تنیس آزاد فرانسه، حریف یک‌دیگر در فینال شدند.

در سیزدهمین روز از گرند اسلم رولان گاروس ۲۰۱۸، دومینیک تیم اتریشی در ورزشگاه فیلیپ شاتریه مقابل مارکو چکیناتو قرار گرفت و در پایان توانست با پیروزی ۰-۳ (۱-۶ ۶-۷ ۵-۷) برابر این بازیکن ایتالیایی، برای نخستین بار به دیدار پایانی این رقابت‌ها راه پیدا کند.

تنیس‌باز ۲۴ ساله‌ی اتریشی که روز یک‌شنبه اولین فینال خود در مسابقات ۴ گانه‌ی گرند اسلم را تجربه خواهد کرد، در مورد دیدار روز گذشته گفت: «تا‌ی‌بریک ست دوم بدون شک در کل مسابقه اهمیت زیادی داشت. اگر او در آن تای‌بریک پیروز می‌شد، به طور حتم با قدرت کامل در ست سوم کار را دنبال می‌کرد. بنابراین پیروزی در ست دوم به نفع من شد. به نظرم او بازیکن بسیار خوبی بر روی زمین‌های خاک خواهد بود. شما تصادفا به نیمه‌نهایی گرند اسلم نمی‌رسید. او تنیس‌بازهای خیلی خوبی را شکست داد.»

تیم با پیروزی در مسابقه‌ی دیروز، پس از توماس موستر که در سال ۱۹۹۵ قهرمان رولان گاروس شد، اولین بازیکن اتریشی است که پای به دیدار فینال یک تورنمنت گرند اسلم می‌گذارد. وی در خصوص رسیدن فینال اظهار داشت: «البته که فشار وجود دارد، مخصوصا در فینال مسابقات گرند اسلم. اما من راه درازی را پیموده‌ام و نمی‌خواهم در فینال ببازم.»

چکیناتو، شماره ۷۲ کنونی جهان نیز با حضور در دور نیمه‌پایانی، جهشی بزرگ در جدول رده‌بندی خواهد داشت و روز دوشنبه در جمع ۳۰ نفر برتر تنیس جهان قرار خواهد گرفت.

حریف دومینیک تیم در دیدار پایانی کسی نیست جز سلطان زمین‌های خاک، رافائل نادال اسپانیایی؛ ماتادور روز گذشته با غلبه بر خوان مارتین دل‌پوتروی آرژانتینی در سه ست (۲-۶ ۱-۶ ۴-۶)، برای یازدهمین بار راهی فینال اوپن فرانسه شد. ست نخست این مسابقه نزدیک دنبال شد و نادال چندین بار نیز تا آستانه شکسته شدن گیم‌های سرویسش پیش رفت، اما در نهایت اجازه این کار را به حریف بلند قامت خود نداد. در ست‌های دوم و سوم اما تنیس‌باز اهل مایورکا هیچ حرف و حدیثی باقی نگذاشت و قاطعانه به پیروزی رسید.

نادال و فدرر حالا در کنار یک‌دیگر تنها بازیکنان مردی هستند که توانسته‌اند ۱۱ مرتبه به فینال یک تورنمنت گرند اسلم راه یابند. فدرر سوییسی نیز سال گذشته با حضور در فینال مسابقات ویمبلدون به این مهم دست یافت.

دارنده ۱۶ عنوان گرند اسلم پس از برد در مسابقه‌ی دیروز به خبرنگاران گفت: «ست دوم و سوم برای من خوب بود. در ست نخست نیز خوب توانستم در گیم‌های سرویس خودم پیروز شوم. تاکتیک‌ها و ذهنیت خوبی در ست اول داشتم که به من این امکان را داد که بعدتر در مسابقه خیلی بهتر بازی کنم.»

نادال در مورد رویارویی با تیم در دیدار پایانی افزود: «مسابقه‌ی بسیار دشواری دارم؛ در مقابل بازیکنی که این روزها خیلی خوب بازی می‌کند. اگر بخواهم شانسی برای پیروزی داشته باشم، باید بهترین بازی خود را انجام دهم. نکته‌ی مثبت این است که در مسابقات فصل خاک امسال، بازی‌های خوب زیادی انجام داده‌ام. بنابراین یک‌شنبه روزی است که باید بهترین خود را به نمایش بگذارم، روزی است که حتی باید سطح خود را اندکی بیشتر بالا ببرم.»

 رافائل نادال و دومینیک تیم در حالی روز یک‌شنبه برای ۱۰ـمین بار مقابل یک‌دیگر قرار خواهند گرفت، که ماتادور با ۶ پیروزی و ۳ شکست در مصاف‌های قبلی، دست بالا را در اختیار دارد. این دو بازیکن در سال جاری و بر روی زمین‌های خاک دو مرتبه برابر هم به میدان رفته‌اند که سهم هر کدام یک پیروزی بوده است؛ در دور ۱/۴ پایانی مسترز مونته‌کارلو نادال به راحتی از سد تیم گذشت و در مرحله‌ی ۱/۴ پایانی مسترز مادرید، تیم توانست مقابل حریف سرسختش به برتری دست یابد. ضمن اینکه تیم تنها بازیکنی است که در دو سال گذشته موفق به شکست نادال بر روی خاک شده است (رم ۲۰۱۷، مادرید ۲۰۱۸).

جوان اتریشی هم‌چنین یکی از تنها سه بازیکنی است که توانسته نادال را سه بار بار یا بیش‌تر در خاک شکست دهد. (نواک جوکوویچ ۷ پیروزی، گاستن گائودیو ۳ پیروزی، دومینیک تیم ۳ پیروزی)

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید