۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش دهم و پایانی

0

تنیس‌فا: در آخرین مطلب از بررسی بهترین سال‌های دوران ورزشی راجر فدرر، به برترین فصل استاد سوئیسی رسیدیم.

شماره ۱: فصل ۲۰۰۶

فصل ۲۰۰۶ راجر فدرر به طور قطع یکی از بهترین فصول تاریخ تنیس است و بسیاری از کارشناسان از عملکرد استاد سوئیسی در این سال به عنوان برترین فصل در تاریخ تنیس نام برده‌اند. ستاره تکرارنشدنی تنیس جهان در سال ۲۰۰۶ به فینال هر ۴ گرنداسلم راه یافت و تنها در رولند گروس (مقابل رافائل نادال) مغلوب شد. این نخستین بار پس از سال ۱۹۶۹ (قهرمانی راد لیور در هر ۴ گرند اسلم فصل) بود که یک تنیس‌باز به دیدار پایانی هر ۴ گرند اسلم راه می‌یابد.

فدرر در این سال توانست مسترزکاپ را برای بار سوم فتح کند و با قهرمانی در ۴ مسترز، ۱ تورنمنت ۵۰۰ امتیازی و ۳ تورنمنت ۲۵۰ امتیازی، رکوردِ کسب ۱۲ قهرمانی در یک فصل در دوران ورزشی‌اش را بر جای بگذارد. وی در ۹۲ مسابقه خود در این فصل پیروز شد و تنها ۵ دیدار را واگذار کرد که ۴ تای آن در برابر ماتادور اسپانیایی بود. ۳ شکست فدرر برابر نادال در فصل خاک و فینال رخ داد. نزدیک‌ترین دیدار این دو افسانه جهان ورزش در مسترز رم انجام شد که سلطان خاک پس از ۵ ساعت و ۵ دقیقه نبرد تماشایی، در تایبرک ست نهایی با نتیجه ۷-۵، استاد سوئیسی را مغلوب کرد (۷-۶ ۲-۶ ۶-۴ ۷-۶ ۶-۷). اَبَراسطوره تنیس جهان، این شکست‌ها را در نیمه دوم سال جبران کرد و در فینال ویمبلدون و فینال تور جهانی از سد حریف سرسخت خود گذشت.

دیگر شکست فدرر در سال ۲۰۰۶، در مسترز سینسیناتی برابر اندی ماری جوان رخ داد؛ سینسیناتی تنها تورنمنتی بود که جادوگر سوئیسی در آن شرکت کرد ولی نتوانست به دیدار پایانی راه یابد. همچنین او از مسترزهای هامبورگ و پاریس به دلیل خستگی انصراف داد تا از رسیدن به ۱۰۰ برد در یک سال میلادی باز بماند. فدرر نهایتا فصل را با ۲۹ پیروزی پیاپی به پایان برد؛ وی که دوران اوج خود را سپری می‌کرد این روند شکست‌ناپذیری را در سال بعد به عدد ۴۱ رسانید. اگر امتیازات استاد سوئیسی را مطابق با شرایط امسال تنیس باهم جمع کنیم به ۱۶۰۷۵ می‌رسد که تنها از فصل ۲۰۱۵ نواک جوکوویچ (۱۶۵۸۵) کمتر است.

عملکرد در گرنداسلم‌ها

آزاد استرالیا: فدرر با برتری مقابل فلوریان مایر، مکس میرنی و تامی هاس راهی دور یک‌چهارم پایانی شد. او در دیدار برابر هاس، ابتدا ۲ ست را به سود خود خاتمه داد (ست دوم ۰-۶)، اما بازگشت هاس کار را به ست سرنوشت‌ساز رساند. استاد سوئیسی این ست را ۲-۶ پیروز شد تا از مهلکه بگریزد. او در یک‌چهارم نهایی از سد نیکلای داویدنکو گذشت و برای راه‌یابی به فینال نیکلاس کیفر آلمانی را از پیش رو برداشت. حریف فدرر در دیدار پایانی مارکوس بقداتیس بود که رادیک و نلبندیان را از دور مسابقات حذف کرده بود. مرد اول تنیس جهان ست نخست را به حریف قبرسی سخت‌کوش خود واگذار کرد، اما بازگشتی مقتدرانه به این دیدار داشت و پس از کسب ست دوم، در دو ست آخر تنها ۲ گیم از دست داد (۲-۶ ۰-۶ ۵-۷ ۷-۵). این دومین قهرمانی قطار سریع‌السیر سوئیس در سرزمین کانگوروها و هفتمین عنوان وی در مسابقات گرنداسلم بود.

قهرمانی فدرر در تنیس آزاد استرالیا ۲۰۰۶

رولند گروس: جادوگر سوئیسی در حالی وارد خاک فرانسه شد که خیلی‌ها پس از مسترز رم انتظار داشتند او در رولند گروس قهرمان شود و هر ۴ گرند اسلم سال را کسب نماید. فدرر با غلبه بر نیکلاس ماسو، توماس بردیک و ماریو آنچیچ، به نیمه‌نهایی تنیس آزاد فرانسه رسید تا به مصاف داوید نلبندیان برود. او ست نخست را به حریف آرژانتینی‌اش واگذار کرد؛ اما توانست به بازی برگردد و ضمن کسب ست دوم، در ست سوم نیز ۵-۲ پیش بیفتد. نلبندیان که در آن دیدار از مصدومیت رنج می‌برد، نتوانست بازی را به پایان برساند و بدین ترتیب فدرر به اولین فینال خود در رولند گروس رسید. در دیدار پایانی مقابل رافائل نادال، این فدرر بود که با برتری قاطع در ست اول، قدرت خود را نشان داد؛ اما حریف اسپانیایی توانست به بازی برگردد و استاد سوئیسی را در تایبرک ست چهارم تسلیم کند (۷-۶ ۶-۴ ۶-۱ ۱-۶). این شکست به رویاهای راجر فدرر برای کسب ۴ گرنداسلم در یک سال میلادی پایان داد.

ویمبلدون: ستاره تکرارنشدنی دنیای تنیس پس از فتح تورنمنت هاله، به عنوان مدعی اول و مدافع ۳ عنوان قهرمانی به لندن آمد. او پس از شکست تیم هنمن، توماس بردیچ و ماریو آنچیچ به دور نیمه‌نهایی رسید. در این مرحله فدرر توانست در یک بازی کاملا برتر توماس یوهانسون سوئدی را مغلوب کند و بدون از دست دادن ست به فینال ویمبلدون راه پیدا کند. جادوگر سوئیسی برای کسب قهرمانی در مقابل رافائل نادال قرار گرفت که نخستین فینالش را در SW19 تجربه می‌کرد. فدرر ست ۱ را بدون از دست دادن هیچ گیمی به پایان رساند. در ادامه هر دو بازیکن یک تایبرک را به سود خود خاتمه دادند، ولی نهایت این مرد سوئیسی بود که با پیروزی در ست چهارم، فاتح این نبرد شد (۴-۶ ۷-۶ ۶-۷ ۰-۶). این چهارمین قهرمانی پیاپی بازیکن اهل بازل در ویمبلدون و هشتمین عنوان وی در مسابقات گرنداسلم بود.

آزاد آمریکا: راجر فدرر برای کسب سومین قهرمانی متوالی‌اش راهی فلاشینگ مدوز شد و برای راه‌یابی به نیمه‌نهایی از سد تنیس‌بازانی چون تیم هنمن، وینسنت اسپادیا و جیمز بلیک گذشت. وی برای راه‌یابی به فینال در برابر نیکلای داویدنکو قرار گرفت و توانست حریف روس خود را در سه ست پیاپی مغلوب کند تا سومین فینالش را در امریکا تجربه کند. حریف او اندی رادیک از کشور میزبان بود که تاکنون دو مرتبه در فینال ویمبلدون از جادوگر سوئیسی شکست خورده بود. فدرر ست اول را به‌راحتی از آن خود کرد، اما ست دوم را واگذار کرد. او در انتهای ست تعیین‌کننده‌ی سوم، سرویس رادیک را شکست و ست چهارم را نیز مقتدرانه به سود خود خاتمه داد تا سومین گرنداسلمش در سال ۲۰۰۶ را فتح کند (۱-۶ ۵-۷ ۶-۴ ۲-۶). این سومین قهرمانی پیاپی قطار سریع‌السیر سوئیس در یو اس اوپن و نهمین عنوان وی در مسابقات گرنداسلم بود.

سایر تورنمنت‌ها
– قهرمانی در مسترزهای ایندین‌ولز (با شکست جیمز بلیک)، مایمی (با شکست ایوان لیوبیچیچ)، کانادا (با شکست ریشار گسکه) و مادرید (با شکست فرناندو گونزالز).
– قهرمانی در تورنمنت ۵۰۰ امتیازی توکیو (با شکست تیم هنمن) و تورنمنت‌های ۲۵۰ امتیازی دوحه (با شکست گائل مونفیس)، هاله (با شکست توماس بردیچ) و بازل (با شکست فرناندو گونزالز).
– نایب‌قهرمانی در مسترزهای مونته‌کارلو و رم و تورنمنت ۵۰۰ امتیازی دبی (هر سه با شکست مقابل رافائل نادال).

فینال تور (مسترزکاپ):
در سال ۲۰۱۷، راجر فدرر در دور گروهی با دیوید نلبندیان، اندی رادیک و ایوان لیوبیچیچ هم‌گروه شد. وی در دو بازی نخست در سه ست بر نلبندیان و رادیک غلبه کرد و در ادامه با برتری در دو ست پیاپی مقابل لیوبیچیچ، به عنوان صدرنشین راهی نیمه‌نهایی شد. قطار سریع‌السیر سوئیس در این مرحله به مصاف رافائل اسپانیایی رفت و موفق شد او را در دو ست متوالی شکست دهد و برای چهارمین سال پیاپی راهی فینال شود. فدرر در دیدار پایانی برابر جیمز بلیک، کار دشواری نداشت و در نمایشی عالی، سال را با سومین قهرمانی‌اش در مسترزکاپ چین به پایان برد (۴-۶ ۳-۶ ۰-۶).

جام دیویس:
راجر فدرر در انتهای سال ۲۰۰۶، کشورش را در مسابقه پلی‌آف برابر صربستان همراهی کرد. وی در این رقابت، با غلبه بر یانکو تیپسارویچ و نواک جوکوویچ در ۳ ست پیاپی، نقش اصلی را در راه‌یابی سوئیس به گروه جهانی سال بعد ایفا کرد. دیدار جادوگر سوئیسی و قصاب بلگراد، نخستین مصاف آنها در یک بازیِ ۳ از ۵ بود (۳-۶ ۲-۶ ۳-۶).

آمار کلی راجر فدرر در سال ۲۰۰۶:

۹۲ برد و ۵ شکست (۹۴٫۸ درصد پیروزی)
رتبه پایان سال در جدول رده‌بندی: ۱
قهرمانی‌ها: ۱۲ (آزاد استرالیا، ویمبلدون، آزاد امریکا، مسترزکاپ، ایندین‌ولز، مایمی، کانادا، مادرید، دوحه، هاله، توکیو، بازل)
درآمد سالیانه: ۸,۳۴۳,۸۸۵ دلار

زیباترین لحظه: چهارمین قهرمانی پیاپی در ویمبلدون.
تلخ‌ترین لحظه: شکست در فینال رولند گروس.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره‌ی بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش نهم 

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید