۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش نهم

0

تنیس‌فا: در ادامه بررسی بهترین سال‌های دوران ورزشی راجر فدرر، به دومین فصل برتر استاد سوئیسی رسیدیم.

شماره ۲: فصل ۲۰۱۷

فصل ۲۰۱۷، شاید از نظر افتخار از فصول ۲۰۰۷ و ۲۰۰۴ بالاتر نباشد، اما برای راجر فدرر یک فصل رویایی به شمار می‌رود. ستاره تکرارنشدنی تنیس جهان که بیش از ۴ سال از آخرین قهرمانی‌اش در مسابقات گرنداسلم می‌گذشت، پس از ۶ ماه دوری از میادین تنیس، به استرالیا آمد. در حالی که این بار انتظارات از فدرر زیاد نبود، وی هفته‌ای شگفت‌انگیز را پشت سر گذاشت و با غلبه بر ۳ بازیکن حاضر در ۱۰ سید برتر تورنمنت (بردیک، نیشیکوری و واورینکا) به فینال رسید تا به مصاف رقیب دیرینه‌اش، رافائل نادال برود. ۱۰ سال از آخرین برد جادوگر سوئیسی در گرنداسلم‌ها در برابر نادال می‌گذشت و اکثر کارشناسان شانس سلطان خاک را برای قهرمانی بیشتر می‌دانستند.

ست‌های اول و سوم به سود فدرر و ست‌های دوم و چهارم به سود نادال به پایان رسید. در حالی که کار در ست نهایی گره خورده بود، استاد سوئیسی ناگهان تبدیل به همان بازیکنی شد که از سیاره‌ای دیگر آمده؛ همان کسی که نمی‌توانست ببازد. او که ۱-۳ از رقیب همیشگی‌اش عقب افتاده بود، با عملکردی بی‌نظیر ۵ گیم پیاپی را از آن خود کرد تا برای هجدهمین بار قهرمان گرنداسلم شود. این پیروزی شاید شیرین‌ترین قهرمانی دوران ورزشی راجر فدرر بود و بار دیگر او را بر قله تنیس جهان قرار داد. به دلیل سابقه طولانی رقابت و افتخارات این دو افسانه دنیای تنیس، بازگشت هر دو بازیکن از مصدومیتی طولانی، سن بالای آنها، احتمال مشاهده آخرین فدال در فینال یک گرنداسلم و گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر بزرگ‌ترین‌بودنِ فدرر یا نادال، این دیدار فینالی رویایی بود و یکی از مهم‌ترین مسابقات برگزارشده در تاریخ ورزش به شمار می‌رود.

راجر فدرر با کسب این عنوان به بازیکنی تبدیل شد که در ۳ گرنداسلم حداقل ۵ بار قهرمان شده است. وی در ادامه سال، ۳ مرتبه دیگر رافائل نادال را مغلوب کرد تا برای نخستین بار در دوران ورزشی‌اش، ۵ برد پیاپی مقابل رقیب قدیمی‌اش به دست آورده باشد. استاد سوئیسی پس از فتح دوگانه مسترزهای ایندین‌ولز و مایمی، در فصل خاک شرکت نکرد تا برای قهرمانی در ویمبلدون آماده باشد. وی با قهرمانی هشتمش در SW19، سال فوق‌العاده‌اش را رویایی‌تر کرد؛ گویی زمان یک دهه به عقب برگشته و ققنوسی از خاکستر، دوباره متولد شده.

راجر فدرر با فتح استرالیا، به مسن‌ترین قهرمان در گرنداسلم بدل شده بود، اما سن برای قطار سریع‌السیر سوئیس تنها یک عدد بود و او با عملکرد خیره‌کننده‌اش در این سال نشان داد هنوز هم کارهای زیادی برای انجام دارد. ابراسطوره تنیس جهان در این سال تنها ۵ مرتبه شکست خورد و درصد پیروزی‌اش در مسابقات، پس از ۱۱ سال از مرز ۹۰ درصد عبور کرد.

عملکرد در گرنداسلم‌ها

آزاد استرالیا: فدرر با برتری مقابل توماس بردیک، میشا زورف و کی نیشیکوری راهی دور نیمه‌نهایی شد تا به مصاف هم‌وطنش استن واورینکا برود. او در دو ست نخست پیروز شد، اما با از دست دادن دو ست دیگر، کار را به ست سرنوشت‌ساز رساند. این بار هم برتری با جادوگر سوئیسی بود و او توانست برای ششمین بار به فینال تنیس آزاد استرالیا برسد. در دیدار نهایی مقابل نادال، فدرر ابتدا ست نخست را از آن خود کرد، اما ست دوم را به ماتادور واگذار کرد. برد مقتدرانه استاد سوئیسی در ست سوم، با جواب محکم سلطان خاک در ست چهارم خنثی شد و کار به ست نهایی کشیده شد. در این ست فدرر که یک بریک از سرسخت‌ترین رقیب دوران ورزشی‌اش عقب افتاده بود، با نمایشی حیرت‌انگیز بازی را عوض کرد و برای پنجمین بار قهرمان تنیس آزاد استرالیا شد (۳-۶ ۶-۳ ۱-۶ ۶-۳ ۴-۶). با این قهرمانی، شمار گرنداسلم‌های راجر فدرر به عدد ۱۸ رسید. این نخستین بار بود که فدرر برای قهرمانی در یک گرنداسلم، مجبور به بازی در ۳ مسابقه ۵ سته می‌شد.

ویمبلدون: ستاره تکرارنشدنی دنیای تنیس که در تنیس آزاد فرانسه شرکت نکرده بود، پس از نهمین قهرمانی‌اش در تورنمنت هاله، به لندن آمد. او که پس از سال‌ها، شانس اول قهرمانی در یک گرنداسلم به شمار می‌رفت، پس از شکست میشا زورف، گریگور دیمیتروف و میلوش رائونیچ به دور نیمه‌نهایی رسید. در این مرحله فدرر توانست در یک بازی زیبا از سد توماس بردیک اهل چک بگذرد و برای یازدهمین مرتبه به فینال ویمبلدون راه پیدا کند. استاد سوئیسی در فینال نیز مانند تمامی بازی‌های امسالش در SW19، نمایشی مقتدرانه داشت و توانست مارین چیلیچ کروات را به‌راحتی شکست دهد و به هشتمین قهرمانی خود در ویمبلدون برسد (۴-۶ ۱-۶ ۳-۶). با این قهرمانی، شمار گرنداسلم‌های راجر فدرر به عدد ۱۹ رسید.
قطار سریع‌السیر سوئیس در ویمبلدون ۲۰۱۷ هیچ ستی را از دست نداد. این اتفاق برای نخستین بار در SW19 و برای دومین مرتبه پس از قهرمانی‌اش در تنیس آزاد استرالیا ۲۰۰۷ رخ می‌داد.

قهرمانی فدرر در ویمبلدون ۲۰۱۷

آزاد آمریکا: راجر فدرر پس از نایب‌قهرمانی در کانادا و انصراف از سینسیناتی به دلیل مصدومیت، با شرایط و فرمی نامشخص راهی فلاشینگ مدوز شد. او موفق شد با غلبه بر فرانسیس تیافو، میخائیل یوژنی، فلیسیانو لوپز و فیلیپ کولشرایبر به یک‌چهارم نهایی صعود کند، اما کارش در دورهای اول و دوم به ست نهایی کشید. فدرر در این مرحله در مقابل خوان مارتین دل‌پوترو قرار گرفت. قهرمان ۵ دوره یو اس اوپن، پس از واگذاری ست اول، ست دوم را به سود خود خاتمه داد؛ اما در تایبرک سرنوشت‌ساز ست سوم مغلوب حریف آرژانتینی شد و در ادامه بازی نیز کاری از پیش نبرد تا از دور مسابقات کنار برود (۶-۴ ۷-۶ ۳-۶ ۷-۵).

سایر تورنمنت‌ها
– قهرمانی در مسترزهای ایندین‌ولز (با شکست استن واورینکا)، مایمی (با شکست رافائل نادال) و شانگهای (با شکست رافائل نادال).
– قهرمانی در تورنمنت‌های ۵۰۰ امتیازی هاله (با شکست ساشا زورف) و بازل (با شکست خوان‌مارتین دل‌پوترو).
– نایب‌قهرمانی در مسترز کانادا (با شکست مقابل ساشا زورف).

فینال تور :
در سال ۲۰۱۷، راجر فدرر در دور گروهی با جک ساک، ساشا زورف و مارین چیلیچ هم‌گروه شد. وی در نخستین بازی در دو ست پیاپی بر ساک غلبه کرد و در ادامه با برتری در سه ست مقابل ساشا زورف و مارین چیلیچ، به عنوان صدرنشین راهی نیمه‌نهایی شد. فدرر در این مرحله در حالی به مصاف داوید گوفن رفت که هرگز در مقابل او شکست نخورده بود؛ اما این بار نتوانست از سد این حریف بلژیکی بگذرد و از راه‌یابی به دیدار پایانی بارکلیز باز ماند (۶-۴ ۶-۳ ۲-۶).

جام دیویس:
راجر فدرر در سال ۲۰۱۷ در مسابقات دیویس‌کاپ شرکت نکرد.

آمار کلی راجر فدرر در سال ۲۰۱۷:

۵۲ برد و ۵ شکست (۹۱٫۲۳ درصد پیروزی)
رتبه پایان سال در جدول رده‌بندی: ۲
قهرمانی‌ها: ۷ (آزاد استرالیا، ویمبلدون، ایندن‌ولز، مایمی، شانگهای، هاله، بازل)
درآمد سالیانه: ۱۳,۰۵۴,۸۵۶ دلار

زیباترین لحظه: پنجمین قهرمانی در استرالیا.
تلخ‌ترین لحظه: شکست در یک‌چهارم نهایی یو اس اوپن.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره‌ی بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش هشتم 

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید