آزاد استرالیا ۲۰۱۸؛ پیش‌نگاهی به دیدار «استاد سوییسی» و «پروفسور کُره‌ای» در مرحله نیمه‌نهایی

0

تنیسفا: راجر فدرر و هیئون چونگ در مرحله‌ی نیمه‌نهایی مسابقات تنیس آزاد استرالیا مقابل یک‌دیگر قرار خواهند گرفت.

مسابقه‌ی دوم دور نیمه‌پایانی اوپن استرالیا بین راجر فدرر، مدافع عنوان قهرمانی و هیئون چونگ، پدیده‌ی کره‌ای رقابت‌ها انجام خواهد شد.

کمتر کسی فکرش را می‌کرد که هیئون چونگ، تنیس‌باز ۲۱ ساله اهل کره‌ جنوبی به این زودی‌ها در مسابقات گرند اسلم بدرخشد، اما حالا این اتفاق افتاده و او در میان ناباوری همگان به دور نیمه‌نهایی آزاد استرالیا راه یافته است تا نخستین بازیکن اهل کره‌ی جنوبی لقب بگیرد که به این مهم دست می‌یابد. چونگ که به او لقب «پروفسور» را داده‌اند، سال گذشته در نخستین دوره‌ی مسابقات Next Gen ATP Finals که به رقابت بین ستارگان نسل آینده تنیس اختصاص دارد نیز فراتر از انتظار ظاهر شد و توانست مقام قهرمانی این بازی‌ها را در حضور بازیکنانی چون دنیس شاپووالوف و بورنا چوریچ به خود اختصاص دهد.

نفر ۵۸م رده‌بندی جهانی که از سال ۲۰۱۴ به عضویت تور حرفه‌ای تنیس مردان درآمده، تا پیش از مسابقات آزاد استرالیای امسال، هرگز از دور سوم یک تورنمنت گرند اسلم بالاتر نرفته بود. اما او حالا با شکست‌ تنیس‌بازهای نامداری چون الکساندر زورف، بخت چهارم قهرمانی و نواک جوکوویچ، شماره ۱ سابق جهان و رکورددار قهرمانی مسابقات، خود را با شایستگی کامل به جمع چهار نفر برتر اولین گرند اسلم سال رسانده است. چونگ در مرحله‌ی یک‌چهارم پایانی نیز موفق شد تنیس سندرگرن، پدیده دیگر مسابقات را پشت سر بگذارد.

پخش زنده مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا (اوپن استرالیا)

اما در طرف دیگر زمین، بازیکنی قرار دارد که کوله‌باری از افتخار و تجربه را با خود یدک می‌کشد و با هر پیروزی‌اش، رکوردی جدید را در کتاب‌های رکورد ثبت می‌کند. فدرر ۳۶ ساله که به نظر می‌رسد امسال نیز همانند سال گذشته، فصلی رویایی را در پیش داشته باشد، به دنبال ۲۰ـمین عنوان گرند اسلم خود و ۵ـمین جام قهرمانی در ملبورن است. او برای ۴۳ـمین بار است که راهی مرحله نیمه‌نهایی یک تورنمنت گرند اسلم شده تا در ۴۱ سال گذشته، مسن‌ترین بازیکنی باشد که در جمع ۴ نفر برتر اوپن استرالیا قرار می‌گیرد.

اسطوره‌ی سوییسی اما در مسیر رسیدن به دور نیمه‌پایانی آزاد استرالیا کار آسان‌تری را نسبت به چونگ طی کرد؛ او در دور سوم ریشار گسکه فرانسوی را شکست داد و در مرحله‌ی یک‌چهارم پایانی، برای ۹ـمین بار متوالی توانست مقابل توماس بردیچ اهل چک به برتری برسد.

پیش‌بینی دیدار امروز اندکی دشوار به نظر می‌رسد چرا که پروفسور کره‌ای و نابغه‌ی سوییسی هرگز مقابل یک‌دیگر به میدان نرفته‌اند. چونگ از نواک جوکوویچ به عنوان الگویش یاد می‌کند و در زمین نیز سعی می‌کند حرکات تنیس‌باز صرب را تقلید کند. او به سبک جوکوویچ روی زمین هارد مانند زمین‌ خاک سُر می‌خورد و از موقعیت‌های کاملا دفاعی، ضرباتی تماما تهاجمی را به زمین حریف روانه می‌کند. نقطه‌ی ضعف این بازیکن ۱۸۸ سانتی‌متری اما ضربه سرویسش است که احتمالا پاشنه آشیل او را در دیدار امروز برابر فدرر نیز خواهد بود.

برخلاف چونگ، فدرر بازیکنی است که ضربات سرویس دقیقی دارد و شکستن سرویسش آسان نیست. بازی فدرر تنوع بالایی دارد و هنگامی‌که یکی از نقشه‌هایش در زمین کارساز نباشند، بی‌درنگ نقشه‌ی بعدی را امتحان خواهد کرد. در بازی با بردیچ، فدرر با ضربات اسلایس خود حریف را سردرگم کرد و توانست امتیازهای زیادی را از این طریق کسب کند. امروز نیز اگر ضربات بکهند و برگشت سرویس بازیکن اهل بازل از عمق مناسب برخوردار باشد، وی می‌تواند بازی را به حریف جوان خود دیکته کند. اما اگر چونگ مانند بازی با جوکوویچ بدون اشتباه عمل کند، فدرر روز دشواری را پشت سر خواهد گذاشت.

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید