۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش هشتم

0

تنیس‌فا: در ادامه بررسی بهترین سال‌های دوران ورزشی راجر فدرر، به سومین فصل برتر استاد سوئیسی می‌پردازیم.

شماره ۳: فصل ۲۰۰۷

فصل ۲۰۰۷ تنیس جهان، سال تثبیت راجر فدرر به عنوان یکی از بهترین و بزرگترین تنیس‌بازان تاریخ بود. او در این سال، با تکرار موفقیت پارسالش، به هر ۴ فینال در رقابت‌های گرنداسلم رسید و در همه آنها به جز رولندگروس پیروز شد تا تعداد عناوین قهرمانی‌اش در مسابقات گرنداسلم به عدد ۱۲ برسد و تنها پیت سمپراس را بالاتر از خود ببیند. در انتهای فصل، جادوگر سوئیسی توانست یکی از دست‌نیافتنی‌ترین رکوردهای خود را بر جای بگذارد: حضور در ۱۰ فینال پیاپی در مسابقات گرنداسلم؛ رکوردی که نشان از نبوغ فدرر در تمامی سطوح و ثبات بی‌نظیر او در اوج دوران ورزشی‌اش دارد و بعید به نظر می‌رسد شکسته شود.

راجر فدرر در سال ۲۰۰۷، به تنها تنیس‌باز تاریخ تبدیل شد که از ۳ عنوان قهرمانی‌اش در مسابقات گرنداسلم دفاع می‌کند. وی با کسب دومین قهرمانی پیاپی در استرالیا، پنجمین قهرمانی پیاپی در ویمبلدون و چهارمین قهرمانی پیاپی در یو اس اوپن، نشان داد در کلاسی متفاوت از سایر بازیکنان قرار دارد. تنها جایی که فدرر دست بالا را نداشت، مصاف‌هایش با رافائل نادال در خاک رس بود. ماتادور توانست سومین شکست پیاپی در رولندگروس را به جادوگر سوئیسی تحمیل کند و مانعی بزرگ در سر راهش باشد. البته فدرر در این سال نوار شکست‌ناپذیری سلطان خاک را در فینال تورنمنت مسترز هامبورگ پاره کرد؛ او در این دیدار پس از واگذاری ست اول، به بازی برگشت و با از دست دادن تنها ۲ گیم، نادال را بعد از ۸۱ برد متوالی در خاک شکست داد (نتیجه: ۰-۶ ۲-۶ ۶-۲).

در انتهای سال، فدرر چهارمین قهرمانی‌اش را در تورنمنت معتبر مسترزکاپ کسب کرد و برای چهارمین سال پیاپی، بهترین تنیس‌باز فصل شد. از این فصل به عنوان یکی از بهترین فصول در تاریخ تنیس نام برده می‌شود.

عملکرد در گرنداسلم‌ها

آزاد استرالیا: فدرر با برتری مقابل بیورکمن، یوژنی، جوکوویچ و روبریدو، راهی دور نیمه‌نهایی شد. دیدار او مقابل قصاب بلگراد، نخستین مصاف این دو تنیس‌باز بزرگ در مسابقات گرنداسلم بود. ستاره‌ی بی‌چون‌وچرای تنیس جهان در مرحله نیمه‌پایانی با از دست دادن تنها ۶ گیم، به‌راحتی از سد اندی رادیک گذشت تا به سومین فینالش در سرزمین کانگوروها برسد. او در دیدار پایانی نیز مقتدرانه عمل کرد و با شکست فرناندو گونزالز از شیلی، برای سومین بار قهرمان تنیس آزاد استرالیا شد. (۴-۶ ۴-۶ ۶-۷). با این قهرمانی، شمار گرنداسلم‌های راجر فدرر دو رقمی شد.
این تورنمنت یکی از بهترین نمایش‌های دوران ورزشی استاد سوئیسی بود و او در طول تورنمنت هیچ ستی را از دست نداد.

رولند گروس: راجر فدرر با فتح مسترز هامبورگ و شکست نادال، فصل خوبی را در خاک رس سپری می‌کرد و با امیدهای بیشتری به پاریس آمد. او با برتری مقابل یوژنی و روبریدو راهی نیمه‌نهایی شد و با غلبه بر نیکلای داویدنکوی روس در سه ست پیاپی، به دومین فینال متوالی‌اش در رولندگروس رسید. فدرر در دیدار پایانی مقابل نادال، یکی از بهترین بازی‌هایش مقابل وی را در رولندگروس انجام داد، اما نتوانست از فرصت‌های فراوانش برای شکستن سرویس سلطان خاک استفاده کند. او در ست نخست هر ۱۰ فرصت خود را برای بریک کردن نادال از دست داد و این آمار در پایان بازی به ۱ از ۱۷ رسید. بدین ترتیب ماتادور قهرمانی‌اش را در فرانسه تکرار کرد تا راجر فدرر همچنان در حسرت رولندگروس بماند (۶-۴ ۶-۳ ۴-۶ ۶-۳).

ویمبلدون: ستاره تکرارنشدنی دنیای تنیس برای نخستین بار در ۴ سال گذشته، بدون شرکت در تورنمنت هاله، راهی ویمبلدون شد. او که ۴ عنوان قهرمانی پیاپی را در آلمان کسب کرده بود، پیش از تورنمتت اعلام کرد به دلیل خستگی و ترس از مصدومیت، مستقیم به SW19 خواهد رفت. در ویمبلدون، فدرر با برتری مقابل خوان‌مارتین دل‌پوترو، تامی هاس و خوان‌کارلوس فررو، راهی نیمه‌نهایی شد و با غلبه بر ریشار گسکه، به پنجمین فینال متوالی‌اش در این تورنمنت بزرگ رسید. او در دیدار پایانی، مانند سال گذشته مقابل رافائل نادال قرار گرفت. فدرر ست‌های اول و سوم را در تایبرک پیروز شد، اما ست‌های دوم و چهارم را به ماتادور واگذار کرد تا برای نخستین بار کارش در فینال ویمبلدون به ست سرنوشت‌ساز بکشد. سلطان خاک این ست را بهتر آغاز کرد و در گیم‌های سوم و پنجم، ۲ فرصت شکستن سرویس داشت، اما جادوگر سوئیسی هر ۴ بریک‌پوینت را سیو کرد و با شکستن سرویس نادال در گیم‌های ششم و هشتم، به قهرمانی رسید (۲-۶ ۶-۲ ۶-۷ ۶-۴ ۶-۷). این پنجمین قهرمانی پیاپی فدرر در ویمبلدون و یازدهمین عنوان او در مسابقات گرنداسلم بود.

آزاد آمریکا: راجر فدرر به عنوان بخت نخست و مدافع چهار عنوان قهرمانی پا به نیویورک گذاشت. او موفق شد با غلبه بر جان ایزنر، فلیسیانو لوپز و اندی رادیک به نیمه‌نهایی صعود کند تا یک بار دیگر مقابل داویدنکو قرار بگیرد. مرد تمام‌نشدنی تنیس جهان در این مرحله در سه ست پیاپی از سد حریف روس خود گذشت تا فینالی دیگر را در ورزشگاه آرتور اش تجربه نماید. وی در دیدار پایانی، برای نخستین بار در فینال یک گرنداسلم به مصاف نواک جوکوویچ رفت و موفق شد این تنیس‌باز جوان صرب را در سه ست پیاپی (۴-۶ ۶-۷ ۶-۷)) مغلوب کند. این چهارمین قهرمانی پیاپی فدرر در یو اس اوپن و دوازدهمین عنوان او در مسابقات گرنداسلم بود.

قهرمانی فدرر در یو اس اوپن ۲۰۰۷

سایر تورنمنت‌ها
– قهرمانی در مسترزهای هامبورگ (با شکست رافائل نادال) و سینسیناتی (با شکست جیمز بلیک).
– قهرمانی در تورنمنت ۵۰۰ امتیازی دبی (با شکست میخائیل یوژنی) و تورنمنت‌ ۲۵۰ امتیازی بازل (با شکست یارنکو نیمینن).
– نایب‌قهرمانی در مسترزهای مونته‌کارلو (با شکست مقابل رافائل نادال)، کانادا (با شکست مقابل نواک جوکوویچ) و مادرید (با شکست مقابل داوید نلبندیان).

فینال تور (مسترز کاپ):
در سال ۲۰۰۷، راجر فدرر در دور گروهی با فرناندو گونزالز، نیکلای داویدنکو و اندی رادیک هم‌گروه شد. وی در نخستین بازی در مقابل گونزالز در سه ست مغلوب شد، اما با غلبه بر داویدنکو و رادیک در دو ست پیاپی، به عنوان صدرنشین راهی نیمه‌نهایی شد. فدرر در این مرحله به‌راحتی از سد رافائل نادال گذشت تا در فینال به مصاف داوید فرر برود. او در بازی پایانی مقابل حریف اسپانیایی‌اش کار سختی نداشت و مقتدرانه از عنوان قهرمانی‌اش در مسترزکاپ دفاع کرد (۲-۶ ۳-۶ ۲-۶).

جام دیویس:
فدرر در انتهای سال کشورش را در دیدار پلی‌آف مقابل جمهوری چک همراهی کرد و با پیروزی برابر رادک استپانک و توماس بردیک، نقش اصلی را در راه‌یابی سوئیس به رقابت‌های گروه جهانی سال بعد داشت.

آمار کلی راجر فدرر در سال ۲۰۰۷:

۶۸ برد و ۹ شکست (۸۸٫۳ درصد پیروزی)
رتبه پایان سال در جدول رده‌بندی: ۱
قهرمانی‌ها: ۸ (آزاد استرالیا، ویمبلدون، آزاد امریکا، مسترزکاپ، هامبورگ، سینسیناتی، دوبی، بازل)
درآمد سالیانه: ۱۰,۱۳۰,۶۲۰ دلار

زیباترین لحظه: پنجمین قهرمانی پیاپی در ویمبلدون.
تلخ‌ترین لحظه: شکست در فینال رولندگروس.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره‌ی بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش هفتم 

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید