۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش ششم

0

تنیس‌فا: در ادامه بررسی بهترین سال‌های دوران ورزشی راجر فدرر، مروری داریم بر پنجمین فصل برتر استاد سوئیسی.

شماره ۵: فصل ۲۰۰۹

سال ۲۰۰۹، شاید از نظر آماری یکی از ۵ فصل برتر راجر فدرر نباشد، اما قطعا یکی از مهم‌ترین و خاطره‌انگیز ترین سال‌های دوران ورزشی اوست. جادوگر سوئیسی در این سال برای سومین و آخرین مرتبه توانست به دیدار پایانی هر ۴ گرنداسلم صعود کند و پس از انتظاری طولانی، بالاخره فاتح تنیس آزاد فرانسه شود. فدرر از شکست نادال در مقابل سودرلینگ نهایت استفاده را برد و در روزی بارانی، این بازیکن سوئدی را در فینال شکست داد تا علاوه بر شکستن طلسم ناکامی‌هایش در فرانسه، با رکورد ۱۴ گرنداسلم پیت سمپراس برابری کند. او همچنین به ششمین بازیکنی تبدیل شد که توانسته در هر چهار گرنداسلم قهرمان شود.

قهرمانی در فرانسه، پایان جادوهای مرد سوئیسی در سال ۲۰۰۹ نبود. در ابتدای سال، فدرر در رابطه با اهمیت بازپس‌گیری صدر جدول تنیس مردان از رافائل نادال، اعلام کرد هدف اولش در این سال، پس گرفتن قهرمانی ویمبلدون است. یک ماه بعد از فتح رولندگروس، فدرر با قهرمانی ششم خود در SW19، سال فوق‌العاده‌اش را تکمیل کرد و با کسب ۱۵ گرنداسلم، به‌تنهایی پرافتخارترین بازیکن تاریخ تنیس شد. در دیدار پایانی در برابر اندی رادیکی که شاید بهترین بازی دوران ورزشی‌اش را انجام داد، این راجر فدرر بود که نبرد نمایش قدرت سرویس‌ها را به سود خود به پایان رساند. این مسابقه که ۴ ساعت و ۱۸ دقیقه به طول انجامید، با ۷۷ گیم، رکورد بیشترین تعداد گیم در فینال یک گرنداسلم را یدک می‌کشد. رادیک که در آن مسابقه رویین‌تن به نظر می‌رسید، تنها یک مرتبه (در امتیاز پایانی) سرویس خود را از دست داد و همین لغزش برای قهرمانی سلطان ابدی چمن کافی بود.

فدرر با قهرمانی در ویمبلدون، بار دیگر مرد شماره ۱ تنیس جهان شد و در انتهای سال ۲۰۰۹ برای پنجمین و آخرین مرتبه تاکنون، عنوان بهترین تنیس‌باز سال را از آن خود کرد. همچنین استاد سوئیسی در این سال توانست برای دومین و آخرین مرتبه رافائل نادال را بر روی خاک رس مغلوب کند و قهرمان مسترز مادرید شود. در مقابل، شکست در فینال‌های ۵ سته‌ی اولین و آخرین گرنداسلم سال مقابل نادال و دل‌پوترو، روی تلخ این سال خاطره‌انگیز جادوگر سوئیسی بود.

عملکرد در گرنداسلم‌ها

آزاد استرالیا: فدرر با برتری مقابل رقیب قدیمی‌اش مارات سفین، راهی دور چهارم شد. در بازی بعدی مقابل توماس بردیک، استاد سوئیسی دو ست نخست را واگذار کرد، اما بازگشت خوبی به بازی داشت و در ۵ ست حریف جوان اهل چک خود را مغلوب کرد. او در یک‌چهارم‌نهایی با از دست دادن تنها ۳ گیم مقابل دل‌پوترو، قدرتش را به نمایش گذاشت و با غلبه بر اندی رادیک در نیمه‌نهایی راهی فینال شد تا جهان تنیس شاهد یکی از به‌یادماندنی‌ترین فدال‌ها باشد. در آن مسابقه که نخستین مصاف این دو قهرمان درسرزمین کانگوروها بود، جنگندگی ماتادور بر نبوغ بازیکن سوئیسی فائق آمد تا یکی از تلخ‌ترین شکست‌های دوران ورزشی فدرر در استرالیا ثبت شود (۶-۲ ۳-۶ ۷-۶ ۳-۶ ۷-۵).

رولند گروس: راجر فدرر پس از قهرمانی در مسترز مادرید، به فرانسه آمد تا طلسم ناکامی‌هایش در این گرنداسلم را بشکند. او با غلبه بر آکاسوسو و متیو، راهی دور چهارم شد تا برابر تامی هاس قرار بگیرد. جادوگر سوئیسی در این بازی نیز پس از واگذاری دو ست اول، یکی از شیرین‌ترین بازگشت‌های خود به یک مسابقه را ثبت کرد تا رویای فتح رولندگروس برایش ادامه داشته باشد. وی در یک‌چهارم نهایی در سه ست پیاپی گائل مونفیس را شکست داد و در نیمه‌نهایی در یک بازی دشوار ۵ سته، از سد خوان‌مارتین دل‌پوترو گذشت تا برای چهارمین بار متوالی به فینال راه پیدا کند. استاد سوئیسی در دیدار پایانی مقابل رابین سودرلینگ، کار سختی نداشت و با پیروزی در سه ست پیاپی، رولندگروس را نیز به ویترین افتخاراتش اضافه کرد (۴-۶ ۶-۷ ۱-۶).

ویمبلدون: ستاره تکرارنشدنی دنیای تنیس با برتری مقابل کولشرایبر، سودرلینگ و کارلوویچ، راهی نیمه‌نهایی شد تا به مصاف تامی هاس برود. وی در این دیدار در سه ست پیاپی از سد حریف آلمانی خود گذشت و برای هفتمین بار پیاپی به فینال ویمبلدون رسید. فدرر در بازی نهایی، برای سومین مرتبه مقابل اندی رادیک امریکایی قرار گرفت و سخت‌ترین بازی خود را در مقابل او تجربه کرد. رادیک ست نخست را به سود خود خاتمه داد، اما در ادامه مغلوب بازی استادانه فدرر در تایبرک شد تا ۲-۱ عقب بیفتد. امریکایی ۲۷ ساله ست چهارم نیز از آن خود کرد تا کار به ست سرنوشت‌ساز بکشد. در ست نهایی و پس از ۹۵ دقیقه، این جادوگر سوئیس بود که موفق شد در گیم ۳۰اُم سرانجام حریف سرسختش در تسلیم کند و در برابر دیدگان پیت سمپراس، مهم‌ترین رکورد او را پشت سر بگذارد (۱۴-۱۶ ۶-۳ ۶-۷ ۶-۷ ۶-۴).

قهرمانی فدرر در ویمبلدون ۲۰۰۹

آزاد آمریکا: راجر فدرر به عنوان مدافع و بخت نخست قهرمانی پا به نیویورک گذاشت. او پس از غلبه بر هیوئیت، روبردو و سودرلینگ، راهی دور نیمه‌پایانی شد تا به مصاف نواک جوکوویچ برود. جادوگر سوئیسی توانست در سه ست پیاپی حریف صرب خود را مغلوب کند تا برای ششمین بار پیاپی به فینال یو اس اوپن صعود کند. یکی از بهترین امتیازات دوران ورزشی فدرر در این بازی ثبت شد؛ جایی که جادوگر سوئیسی توانست لاب جوکر را با ضربه‌ای زیبا و باورنکردنی از بین پاهایش پاسخ دهد و به امتیاز نهایی برسد. در مسابقه فینال، راجر فدرر در برابر خوان‌مارتین دل‌پوترو قرار گرفت که در نیمه‌نهایی نادال را به‌راحتی شکست داده بود. جوان آرژانتینی در آن بازی، جهان تنیس را شوکه کرد و با غلبه بر استاد سوئیسی در یک بازی دیدنی، تنها قهرمانی خود در مسابقات گرنداسلم را جشن گرفت تا رویای فدرر برای کسب ششمین قهرمانی متوالی در امریکا از بین برود (۶-۲ ۷-۶ ۴-۶ ۷-۶ ۳-۶).

سایر تورنمنت‌ها
– قهرمانی در مسترزهای مادرید (با شکست رافائل نادال) و سینسیناتی (با شکست نواک جوکوویچ).
– نایب‌قهرمانی در تورنمنت‌ ۵۰۰ امتیازی بازل (با شکست مقابل جوکوویچ).

فینال تور:
در سال ۲۰۰۹ راجر فدرر فصل داخل سالن خوبی را سپری نکرد و به دلیل مصدومیت از سفر به شرق آسیا منصرف شد. وی در آخرین تورنمنت خود مثل همیشه در فینال تور تنیس مردان، که از آن سال با نام بارکلیز در لندن برگزار می‌شد شرکت کرد. استاد سوئیسی در دور گروهی از سد فرناندو ورداسکو و اندی ماری گذشت و علی‌رغم شکست در بازی آخرش مقابل خوان‌مارتین دل‌پوترو، صدرنشین گروه خود شد. وی در نیمه‌نهایی در حالی به مصاف نیکلای داویدنکو رفت که هر ۱۲ مسابقه قبلش مقابل این حریف روس را با پیروزی پشت سر گذاشته بود؛ اما این بار نوبت داویدنکو بود که فدرر را شکست دهد (۷-۵ ۴-۶ ۶-۲) و با غلبه بر دل‌پوترو مهم‌ترین عنوان دوران ورزشی خود را کسب کند.

جام دیویس:
فدرر در انتهای سال کشورش را در دیدار پلی‌آف مقابل ایتالیا همراهی کرد و با پیروزی برابر سیمونه بوللی و پوتیتو استراچه، نقش اصلی را در راه‌یابی سوئیس به رقابت‌های گروه جهانی سال بعد ایفا کرد.

آمار کلی راجر فدرر در سال ۲۰۰۹:

۶۱ برد و ۱۲ شکست (۸۳,۶ درصد پیروزی)
رتبه پایان سال در جدول رده‌بندی: ۱
قهرمانی‌ها: ۴ (ویمبلدون، آزاد فرانسه، مادرید، سینسیناتی)
درآمد سالیانه: ۸,۷۶۸,۱۱۰ دلار

زیباترین لحظه: قهرمانی در رولندگروس.
تلخ‌ترین لحظه: شکست در فینال آزاد استرالیا.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره‌ی بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش پنجم 

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید