۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش پنجم

0

تنیسفا: در ادامه بررسی بهترین سال‌های دوران ورزشی راجر فدرر، مروری داریم بر ششمین فصل برتر استاد سوئیسی.

شماره ۶: فصل ۲۰۰۵

سال ۲۰۰۵ را می‌توان عجیب‌ترین فصل راجر فدرر در تور تنیس مردان نامید. او در این سال، بهترین آمار دوران ورزشی خود را بر جای گذاشت و توانست با کسب ۸۱ پیروزی در برابر تنها ۴ شکست، پس از جان مک‌انرو (در سال ۱۹۸۴) بالاترین درصد پیروزی را تنیس مردان ثبت نماید. این آمار حیرت‌انگیز در حالی بدست آمد که فدرر در ۳ برهه زمانی مختلف، مصدوم بود و مصدومیت انتهای سال او از ناحیه لیگامنت زانو، بدترین مصدومیت دوران جوانی‌اش به شمار می‌آید. این مصدومیت‌ها موجب شد فدرر تورنمنت‌های زیادی از جمله ۴ مسترز را از دست بدهد و در برخی تورنمت‌ها آمادگی کامل را نداشته باشد تا از ثبت رویایی‌ترین سال در تاریخ تنیس باز بماند.

جادوگر سوئیسی در ابتدای سال تونی روچ را به عنوان مربی خود انتخاب کرد تا عملکرد بهتری را بر روی سطوح خاک رس داشته باشد. فدرر در این سال برای نخستین بار در تمامی هفته‌ها صدرنشین جدول رده‌بندی تنیس مردان بود. او علی‌رغم غیبت در مسترزهای رم، کانادا، مادرید و پاریس، با قهرمانی در ۴ مسترز ایندین‌ولز، مایمی، هامبورگ و سینسیناتی، بهترین آمار خود را از لحاظ تعداد قهرمانی (در کنار سال ۲۰۰۶) در این تورنمنت‌ها بر جای گذاشت. سخت‌ترین قهرمانی فدرر در مسترز مایمی بود؛ جایی که او پس از واگذاری ۲ ست اول به رافائل نادال، به بازی برگشت و نخستین قهرمانی خود را در این تورنمنت کسب کرد (۱-۶ ۳-۶ ۶-۷ ۷-۶ ۶-۲).

بدون شک نقطه اوج این فصل راجر فدرر در تنیس آزاد امریکا رقم خورد، جایی که او نام خود را به عنوان مرد دست‌نیافتنی تنیس جهان فریاد زد و نشان داد موفقیت‌های سال گذشته‌اش اتفاقی نبوده‌ است. در دیدار فینال یو اس اوپن ۲۰۰۵ در برابر آندره آغاسی، فدرر شروعی مقتدرانه داشت و ست نخست را بدون مشکل از آن خود کرد. آغاسی در ست دوم سطح بازی خود را بالاتر برد و فدرر را ۶-۲ شکست داد. در ست سوم نیز ابتدا این حریف کهنه‌کار امریکایی بود که توانست سرویس فدرر را بریک کند و راه خود را برای کسب سومین قهرمانی‌اش هموار کند. اما جادوگر سوئیسی بلافاصله این بریک را جبران کرد و در انتهای این ست تبدیل به بازیکنی فرازمینی شد که شکست در واژگانش جایی نداشت. در ادامه فقط او بود که در زمین حکومت می‌کرد و آغاسی هیچ حرفی برای گفتن نداشت. بدین ترتیب دومین قهرمانی پیاپی راجر فدرر نیز در فلاشینگ مدوز بدست آمد تا امریکا هم پادشاه جدید خود را بشناسد. این آخرین باری بود که استاد سوئیسی مقابل حریفی پرافتخارتر از خود قرار می‌گرفت و این مهم تاکنون حفظ شده‌ است.

عملکرد در گرنداسلم‌ها

آزاد استرالیا: فدرر با برتری مقابل یارکو نیمینن و مارکوس بقداتیس، راهی یک‌چهارم‌نهایی شد. او در این مرحله توانست در سه ست پیاپی از سد آندره آغاسی بگذرد و حریف مارات سفین در دور نیمه‌پایانی شود. در این بازی، جادوگر سوئیسی در حالی که ۲-۱ در ست‌شماری پیش بود و در تایبرک ست چهارم نیز تنها ۱ امتیاز با دیدار پایانی فاصله داشت، نتوانست پاسخ مناسبی برای ضربه‌ی لاب سفین داشته باشد تا کار به ست سرنوشت‌ساز بکشد. فدرر در این ست پایاپای سرانجام در گیم شانزدهم تسلیم شد و از راه‌یابی به فینال بازماند (۹-۷ ۷-۶ ۵-۷ ۶-۴ ۵-۷).

رولند گروس: راجر فدرر پس از قهرمانی در مسترز هامبورگ، برای درمان مصدومیت تاندون پای راستش در تورنمنت رم شرکت نکرد تا با آمادگی کامل به فرانسه برود. او که برای اولین و آخرین بار، بخت اول قهرمانی در رولندگروس بود، تا نیمه‌نهایی مقتدرانه پیش رفت و تمامی حریفانش از جمله گونزالز، مویا و هانسکو را در سه ست پیاپی شکست داد. جادوگر سوئیسی برای راه‌یابی به دیدار پایانی در برابر رافائل نادال ۱۹ ساله قرار گرفت، اما حریف ماتادور نشد و در ۴ ست شکست خورد (۶-۳ ۶-۴ ۴-۶ ۶-۳). این نخستین فدال در مسابقات گرنداسلم بود و بدین ترتیب بود که افسانه‌ی “رافائل نادال” آغاز شد.

ویمبلدون: جادوگر سوئیسی با برتری مقابل نیکلاس کیفر، خوان‌کارلوس فررو و فرناندو گونزالز، راهی نیمه‌نهایی شد تا به مصاف لیتون هیوئیت استرالیایی برود. وی در این دیدار در سه ست پیاپی از سد رقیب همیشگی آن سالهای دوران ورزشی‌اش گذشت و برای سومین بار متوالی به فینال ویمبلدون رسید. فدرر در بازی نهایی، برای دومین سال پیاپی مقابل اندی رادیک امریکایی قرار گرفت و او را ۳-۰ مغلوب کرد تا سلطنت خود در چمن را بیش از پیش اثبات کند (۴-۶ ۶-۷ ۲-۶). این تورنمنت یکی از بهترین تورنمنت‌های دوران ورزشی بازیکن سوئیسی بود و او در راه قهرمانی تنها ۱ ست را در تایبرک مقابل کیفر آلمانی از دست داد.

قهرمانی فدرر در ویمبلدون ۲۰۰۵

آزاد آمریکا: راجر فدرر به عنوان مدافع و بخت نخست قهرمانی پا به نیویورک گذاشت. او پس از غلبه بر سانتورو، کیفر و نلبندیان، راهی دور نیمه‌پایانی شد تا نبردی دیگر با لیتون هیوئیت داشته باشد. جادوگر سوئیسی توانست حریف سرسخت استرالیایی خود را شکست دهد و برای دومین سال پیاپی به فینال یو اس اوپن برسد. در بازی نهایی در مقابل آندره آغاسی، فدرر ست نخست را به سود خود خاتمه داد؛ اما ست دوم را به حریف کهنه‌کار خود واگذار کرد تا حساب کار برابر شود. در تایبرک سرنوشت‌ساز ست سوم، راجر فدرر برتری خود را بر آغاسی نشان داد و در ست چهارم نیز کار سختی نداشت تا دومین قهرمانی متوالی خود را در امریکا جشن بگیرد (۱-۶ ۶-۷ ۶-۲ ۳-۶).

سایر تورنمنت‌ها
– قهرمانی در مسترزهای ایندین‌ولز (با شکست لیتون هیوئیت)، مایمی (با شکست رافائل نادال)، هامبورگ (با شکست ریشار گسکه) و سینسیناتی (با شکست اندی رادیک).
– قهرمانی در تورنمنت‌های ۵۰۰ امتیازی روتردام و دبی (هر دو با شکست ایوان لیوبیچیچ).
– قهرمانی در تورنمنت‌های ۲۵۰ امتیازی دوحه (با شکست ایوان لیوبیچیچ)، هاله (با شکست مارات سفین) و بانکوک (با شکست اندی ماری).

فینال تور (مسترزکاپ):
در سال ۲۰۰۵ راجر فدرر در تمرینات خود پیش از تورنمنت بازل از ناحیه زانو دچار مصدومیت شدیدی شد. او تا قبل از مسترزکاپ در هیچ تورنمنتی شرکت نکرد و آمادگی‌اش در این تورنمنت در هاله‌های از ابهام قرار داشت. تنیس‌باز سوئیسی در این سال در دور گروهی با برتری مقابل داوید نلبندیان، ایوان لیوبیچیچ و گیرمو کوریا در بازی‌هایی سه سته، به عنوان صدرنشین راهی نیمه‌نهایی شد. او در نیمه‌نهایی گاستون گائودیو را بدون از دست دادن گیم، مغلوب کرد تا در دیدار پایانی مجددا مقابل نلبندیان قرار بگیرد. فدرر در مسابقه فینال که از کیفیت بالایی برخوردار بود، ابتدا دو ست نخست را در تایبرک پیروز شد؛ اما سپس نلبندیان به بازی برگشت و توانست ست‌های سوم و چهارم را به‌راحتی از آن خود کند. جادوگر سوئیسی که ست نهایی را بهتر آغاز کرده بود، این بار نتوانست در تایبرک بر حریف آرژانتینی خود غلبه کند و از دست‌یابی به سومین قهرمانی پیاپی‌اش در چین بازماند (۷-۶ ۶-۱ ۶-۲ ۶-۷ ۶-۷).

جام دیویس:
فدرر در انتهای سال کشورش را در دیدار پلی‌آف مقابل بریتانیا همراهی کرد و با پیروزی برابر الن مک‌کین، نقش مهمی را در راه‌یابی سوئیس به رقابت‌های گروه جهانی سال بعد ایفا کرد.

آمار کلی راجر فدرر در سال ۲۰۰۵:

۸۱ برد و ۴ شکست (۹۵,۳ درصد پیروزی)
رتبه پایان سال در جدول رده‌بندی: ۱
قهرمانی‌ها: ۱۱ (ویمبلدون، آزاد امریکا، ایندین‌ولز، مایمی، هامبورگ، سینسیناتی، روتردام، دبی، دوحه، بانکوک، هاله)
درآمد سالیانه: ۶,۱۳۷,۰۱۸ دلار

زیباترین لحظه: دومین قهرمانی در یو اس اوپن.
تلخ‌ترین لحظه: شکست در نیمه‌نهایی آزاد استرالیا.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره‌ی بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش چهارم 

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید