۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش دوم

0

تنیسفا: در ادامه بررسی بهترین سال‌های دوران ورزشی راجر فدرر، به نهمین فصل برتر استاد سوئیسی می‌پردازیم.

شماره ۹: فصل ۲۰۰۳

لحظه‌ای که برای اولین بار فاتح گرنداسلم می‌شوید، قطعا یکی از بهترین لحظات دوران ورزشی‌تان است و همین کافی است تا سال ۲۰۰۳ یکی از بهترین فصول راجر فدرر باشد. جوان سوئیسی که ۲ سال پیش در ویمبلدون با شکست پیت سمپراس افسانه‌ای، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت، حالا نفر اول فصل چمن بود. این سلطنت ۵ سال متوالی ادامه یافت و ۱۴ سال پس از این لحظه رویایی، فدرر هشتمین قهرمانی‌اش را در ویمبلدون کسب کرد؛ اما همه چیز از ژوئن ۲۰۰۳ آغاز شد، جایی که رویای راجر به واقعیت پیوست.

فدرر ۲۱ ساله پیش از ویمبلدون در تورنمنت هاله آلمان شرکت کرد و با غلبه بر سرگیس سرگیسیان، فرناندو ویسنته، یونس العیناوی و میخائیل یوژنی راهی دیدار پایانی شد تا به مصاف نیکولاس کیفر برود. او در این فینال کار سختی نداشت و در دو ست متوالی حریف آلمانی خود را شکست داد تا نخستین قهرمانی خود را در چمن جشن بگیرد؛ اما این جام، تازه اول کار بود. ژوئن ۲۰۰۳ برای راجر فدرر به بهترین شکل ممکن پیش رفت و او با از دست دادن تنها یک ست در ویمبلدون، بر بام تنیس جهان ایستاد. وقتی ریترن فیلیپوسیس در امتیاز نهایی به تور برخورد کرد و فدرر در چمن SW19 زانو زد، تنیس وارد دوره جدیدی شد.

راجر فدرر سال ۲۰۰۳ را نیز با خاطره‌ای خوش به پایان برد و با قهرمانی در تنیس مسترزکاپ (فینال تور جهانی)، جایگاه خود را به عنوان مدعی اول فتح گرنداسلم‌ها در سال بعد تثبیت کرد.

عملکرد در گرنداسلم‌ها

آزاد استرالیا: پس از سه پیروزی ۳-۰، در دور چهارم برابر داوید نلبندیان آرژانتینی شکست خورد. نلبندیان که یکی از سرسخت‌ترین رقبای فدرر در ابتدای دوران ورزشی‌اش بود، در این بازی زیبا در ۵ ست فدرر را مغلوب کرد.

رولندگروس: در همان گام اول مغلوب لوئیس هورنا از پرو شد و از دور مسابقات کنار رفت.

ویمبلدون: با شکست تنیس‌بازانی چون ماردی فیش، فلیسیانو لوپز و سنگ شالکن هلندی به نیمه‌نهایی رسید و نخستین نبرد خود در ویمبلدون را با اندی رادیک تجربه کرد. فدرر در این بازی در سه ست پیاپی به برتری دست یافت و راهی دیدار پایانی شد تا در برابر مارک فیلیپوسیس استرالیایی صف‌آرایی کند. جوان ۲۱ ساله سوئیسی در این بازی نیز ۳ بر ۰ پیروز شد تا نامش برای اولین بار بر جام ویمبلدون حک شود (۶-۷ ۳-۶ ۶-۷).

آزاد آمریکا: با غلبه بر جیمز بلیک اهل کشور میزبان راهی دور چهارم شد تا دیداری دیگر با داوید نلبندیان داشته باشد. فدرر این مرتبه نیز حریف مرد آرژانتینی نشد تا نلبندیان به نخستین بازیکنی تبدیل شود که او را در دو گرنداسلم از یک فصل شکست می‌دهد.

سایر تورنمنت‌ها
– قهرمانی در تورنمنت‌های ۵۰۰ امتیازی دبی (با شکست ییری نواک) و وین (با شکست کارلوس مویا).
– قهرمانی در تورنمنت‌های ۲۵۰ امتیازی مارسی، مونیخ و هاله.
– نایب‌قهرمانی در مسترز رم با شکست مقابل فلیکس مانتیا.
– نایب‌قهرمانی در تورنمنت ۲۵۰ امتیازی گشتاد سوئیس با شکست مقابل ییری نواک.

فینال تور:
فدرر در دور گروهی خوان کارلوس فررو، آندره آغاسی و داوید نلبندیان را شکست داد و صدرنشین شد. این مقتدرانه‌ترین پیروزی او مقابل نلبندیان آرژانتینی بود (۰-۶ ۳-۶). دیدار فدرر-آغاسی در مرحله گروهی نیز که به تایبرک ست نهایی رسید، یکی از زیباترین بازی‌های تاریخ مسترزکاپ به شمار می‌رود.
جوان سوئیسی در نیمه‌نهایی بار دیگر مقابل رقیب اصلی آن سال‌هایش قرار گرفت: اندی رادیک. فدرر در دو ست پیاپی پیروز شد و به دیدار نهایی راه یافت تا مجددا مقابل آندره آغاسی قرار بگیرد. او این بار مقتدرانه عمل کرد و در سه ست متوالی بر حریف کهنه‌کار امریکایی‌اش غلبه کرد تا اولین قهرمانی خود را در فینال تور تنیس مردان جشن بگیرد (۴-۶ ۰-۶ ۳-۶).

فدرر در مسترز کاپ سال ۲۰۰۳

جام دیویس:

فدرر که در آن سال‌ها تک‌ستاره آسمان تنیس سوئیس بود، در دور اول مقابل اسلویتر و شالکن هلندی در سه ست پیاپی پیروز شد و تیمش را روانه مرحله بعد کرد. او در یک‌چهارم نهایی نیز با همین نتیجه بر اسکوده و سانتورو ی فرانسوی غلبه کرد تا کشورش را برای نخستین بار راهی نیمه‌نهایی کند. در این مرحله سوئیس در سرزمین کانگوروها به مصاف استرالیا رفت. فدرر ابتدا فیلیپوسیس را مانند فینال ویمبلدون در ۳ ست متوالی از پیش برداشت؛ اما با شکست سوئیس در بازی دو نفره کار به دیدار سرنوشت‌ساز مقابل لیتون هیوئیت رسید. جوان سوئیسی که ۲-۰ در ست‌شماری پیش بود و در ست سوم هم برای پیروزی سرویس می‌زد، در کمال ناباوری بازی را از دست داد و مغلوب جنگندگی هیوئیت شد (۶-۱ ۷-۵ ۷-۶ ۲-۶ ۵-۷). سوئیس از راه‌یابی به دیدار نهایی بازماند و استرالیا نهایتا قهرمان سال ۲۰۰۳ جام دیویس شد. این نزدیک‌ترین فاصله فدرر با رسیدن به این جام تا سال ۲۰۱۴ بود. بعدها فدرر در مصاحبه‌ای از این باخت به عنوان سخت‌ترین شکست دوران ورزشی‌اش نام برد و اظهار داشت دیدارهایش مقابل هیوئیت تاثیر زیادی در شکل‌گیری بازی‌اش داشته و او را تبدیل به بازیکن بهتری کرده است. استاد سوئیسی پس از این باخت در هر ۱۵ دیدار آتی خود با حریف سرسخت استرالیایی‌اش پیروز شد تا برای ۸ سال برابر هیوئیت شکست‌ناپذیر باشد.

آمار کلی راجر فدرر در سال ۲۰۰۳:

۷۸ برد و ۱۷ شکست (۸۲,۱ درصد پیروزی)
رتبه پایان سال در جدول رده‌بندی: ۲
قهرمانی‌ها: ۷ (ویمبلدون، مسترزکاپ، دوبی، وین، مارسی، مونیخ، هاله)
درآمد سالیانه: ۴,۰۰۰,۶۸۰ دلار

زیباترین لحظه: قهرمانی در ویمبلدون.
تلخ‌ترین لحظه: شکست در نیمه‌نهایی دیویس کاپ مقابل هیوئیت.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره‌ی بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش اول

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

بخش نظرات بسته شده است.