۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره‌ی بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش اول

0

تنیس‌فا: به مناسبت بیستمین فصل راجر فدرر در تور تنیس مردان، نگاهی داریم به ۱۰ فصل برتر این اَبَراسطوره تنیس جهان. پرواضح است که انتخاب بهترین‌ها برای فدرری که تمامی افتخارات را کسب کرده و بارها فاتح معتبرترین تورنمنت‌های این ورزش شده، دشوار می‌نماید. با این حال، انتخاب‌های پیشِ رو، مبتنی بر افتخارات استاد سوئیسی، سطح بازی او و اهمیت عناوین کسب‌شده‌ی آن سال در دوران‌ورزشی‌اش بوده و فقط به آمار توجه نشده است.

قبل از پرداختن به بهترین فصول ستاره سوییسی، مروری کوتاه داریم بر دو فصلی که به رغم عملکرد خوب فدرر در آن‌ها، در فهرست ما جای نگرفتند.

فصل ۲۰۱۰

فدرر در این سال با قهرمانی در استرالیا، یکی از بهترین تورنمنت‌های دوران ورزشی‌اش را تجربه کرد و در پایان سال نیز قهرمان فینال تور مردان شد؛ اما رکورد حضور در نیمه‌نهایی‌های متوالی مسابقات گرنداسلم را از دست داد و پس از ۸ سال نتوانست به فینال ویمبلدون برسد. همچنین در این سال قهرمان سینسیناتی شد و در مجموع ۸۳ درصد بازی‌هایش را با پیروزی به پایان رساند.

فصل ۲۰۱۵

استاد سوئیسی در سال ۲۰۱۵ از فرم خوبی برخوردار بود، اما نتوانست حریف ماشینی به نام نواک جوکوویچ شود. او در دیدار پایانی ویمبلدون، آزاد امریکا و لندن به این تنیس‌باز قدرتمند صرب باخت تا نتواند تورنمت مهمی را به گنجینه افتخاراتش اضافه کند.
فدرر در این سال نیز با شکست جوکوویچ قهرمان سینسیناتی شد و ۵ تورنمنت دیگر را فتح کرد که مهم‌ترین آن‌ها، بازل (با شکست نادال) و دوبی (با شکست جوکوویچ) بود.

همزمان با رقابت‌های آزاد استرالیا، ۱۰ فصل برتر راجر فدرر را با شمارش معکوس مرور خواهیم کرد.

 شماره ۱۰: فصل ۲۰۱۴

شاید انتخاب این فصل، بالاتر از فصول نام‌برده در بالا کمی عجیب به نظر برسد. فصلی که راجر فدرر هیچ گرنداسلمی کسب نکرد و نایب‌قهرمانی در ویمبلدون و بارکلیز (هر دو در برابر جوکوویچ) بزرگترین دستاورد او بود. اما چیزی که سال ۲۰۱۴ را از سایر فصول دوران ورزشی فدرر متمایز می‌کند فتح جام دیویس است. استاد سوئیسی پس از سال‌ها تلاش توانست کشورش را به قهرمانی در یکی از ارزشمندترین تورنمنت‌های تنیس برساند و به طلسم ناکامی‌ها و بدشانسی‌هایش خاتمه دهد.

راجر فدرر تا پیش از ۲۰۱۴ نیز آمار حیرت‌انگیزی در مسابقات دیویس‌کاپ داشت. او از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲، در ۲۶ بازی تنها ۱ مرتبه شکست خورد (مقابل لیتون هیوئیت در نیمه‌نهایی ۲۰۰۳) و آمار کلی او نیز در ۳۸ بازی اخیرش، ۳۵ پیروزی در برابر ۳ شکست بوده است. با این حال عمدتا او تک ستاره تیمش بود و سوئیس در چند بازی که فدرر ۲ برد انفرادی داشت، از حریف شکست خورد و شانسش را برای قهرمانی از دست داد.
در سال ۲۰۱۴، سوئیس ابتدا با غلبه بر صربستان در ۳ بازی ابتدایی راهی یک‌چهارم نهایی شد. در این مرحله ابتدا واورینکا مقابل گولوبف قزاق شکست خورد؛ اما فدرر با دو پیروزی قاطع، یک‌تنه سوئیس را به نیمه‌نهایی رساند. در نیمه‌نهایی نیز فدرر با ۲ برد مقابل فونینی و بوللی از ایتالیا، نقش اصلی را در صعود کشورش به فینال ایفا کرد.

فدرر جام دیویس ۲۰۱۴

در دیدار نهایی جام دیویس ۲۰۱۴، سوئیس در خاک رسِ شهر لیل به مصاف فرانسه رفت؛ سطحی نه چندان مناسب برای فدرر و البته کاملا مناسب برای واورینکا. راجر در بازی نخست خود، تنها شکستش در مسابقات آن سال را برابر گائل مونفیس تجربه کرد؛ اما در ادامه با کسب پیروزی در بازی دونفره (به همراه استن واورینکا) و بازی انفرادی مقابل گسکه، شکست روز نخست را جبران کرد و سوئیس برای نخستین بار قهرمان دیویس‌کاپ شد. پیروزی واورینکا برابر سونگا در بازی نخست، نقشی کلیدی در این قهرمانی داشت. فدرر از این قهرمانی به عنوان یکی از لذت‌بخش‌ترین لحظات دوران ورزشی‌اش یاد می‌کند.

عملکرد در گرنداسلم‌ها:

آزاد استرالیا: پس از غلبه بر سونگا و ماری، در نیمه‌نهایی مغلوب رقیب ابدی‌اش، رافائل نادال شد. با این حال فدرر رکورد حضور در ۱۱ نیمه نهایی پیاپی را سرزمین کانگروها به جای گذاشت.
رولندگروس: در دور چهارم در یک بازی ۵ سته از ارنست گولبیس شکست خورد. این برای اولین بار در ۱۰ سال گذشته بود که فدرر نتوانست به جمع ۸ نفر برتر مسابقات آزاد فرانسه برسد.
ویمبلدون: توانست با حذف واورینکا و رائونیچ راهی فینال شود؛ اما در یک بازی نزدیک در برابر جوکوویچ مغلوب شد. فدرر پس از برتری در ست اول، ۲ بر ۱ عقب افتاد و در ست چهارم تا آستانه شکست پیش رفت. بازگشت حماسی او اما پایان خوشی نداشت و علی‌رغم داشتن فرصت در ابتدای ست نهایی، ۶-۴ باخت تا جام برای دومین بار به قصاب بلگراد برسد. این بهترین تورنمنت راجر فدرر در سال ۲۰۱۴ بود.
آزاد امریکا: در حالی که با شکست جوکوویچ برابر نیشیکوری، به شانس اول قهرمانی تبدیل شده بود، در یک بازی عجیب در ۳ ست متوالی برابر مارین چیلیچ زانو زد تا سال بدون کسب گرنداسلم برایش به پایان برسد.

سایر تورنمنت‌ها:
– قهرمانی در مسترزهای سینسیناتی و شانگهای، به ترتیب با شکست داوید فرر و ژیل سیمون در دیدار پایانی.
– نایب‌قهرمانی در مسترزهای ایندین‌ولز (قهرمان: جوکوویچ)، مونته‌کارلو (قهرمان:واورینکا) و راجرزکاپ (قهرمان: سونگا).
– قهرمانی در تورنمت‌های دوبی، هاله و بازل.
– نایب قهرمانی در بریزبن با شکست مقابل هیوئیت.

فینال تور:
فدرر در لندن موفق شد رائونیچ، نیشیکوری و ماری را دو ست پیاپی مغلوب کند و مقتدرانه صدرنشین گروه شود. او در نیمه‌نهایی در یک بازی سخت در تایبرک ست نهایی هموطنش واورینکا را مغلوب کرد و به فینال رسید؛ اما به دلیل مصدومیت انصراف داد تا جوکوویچ سومین قهرمانی متوالی‌اش را کسب کند.

آمار کلی راجر فدرر در سال ۲۰۱۴:

۷۳ برد و ۱۲ شکست (۸۵٫۹ درصد پیروزی)
رتبه پایان سال در جدول رده‌بندی: ۲
قهرمانی‌ها: ۵ (سینسیناتی، شانگهای، دوبی، هاله و بازل) + جام دیویس.
درآمد سالیانه: ۹,۳۹۳,۱۲۲ دلار

زیباترین لحظه: قهرمانی در جام دیویس.
تلخ‌ترین لحظه: شکست در فینال ویمبلدون.

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید