تازه‌ترین رده‌بندی جهانی تنیس مردان؛ رقابت نزدیک فدرر و نادال برای صدرنشینی

5

تنیسفا: با قهرمانی راجر فدرر در رقابت‌های گرند اسلم ویمبلدون، تنور رقابت بر سر جایگاه نخست جدول رده‌بندی بیش از پیش داغ شده است.

رقابت‌های فصل هارد کورت آمریکای شمالی در حالی تا کمتر از یک ماه دیگر آغاز می‌شود که رقابت سختی بین مدعیان صدرنشینی در جدول رده‌بندی شکل گرفته است. در تازه‌ترین رده‌بندی جهانی که روز گذشته منتشر شد، راجر فدرر به دنبال قهرمانی در ویمبلدون و کسب ۲۰۰۰ امتیاز دو پله صعود کرد و در رتبه سوم قرار گرفت تا چهار «غول» دنیای تنیس پس از مدت‌ها بار دیگر چهار رده برتر جدول را به خود اختصاص دهند. در ادامه‌ی این مطب شانس صدرنشینی پنج بازیکن برتر جدول را با توجه به تورنمنت‌های باقی مانده و برنامه اعلام شده از سوی آن‌ها بررسی خواهیم کرد.

جدول رده‌بندی تا تاریخ ۱۷ جولای ۲۰۱۷

رتبهبازیکنامتیاز کنونیامتیاز برای دفاع کردن
۱اندی ماری۷۷۵۰۵۴۶۰
۲رافائل نادال۷۴۶۵۳۷۰
۳راجر فدرر۶۵۴۵صفر
۴نواک جوکوویچ۶۳۲۵۳۷۴۰
۵استن واورینکا۶۱۴۰۲۹۹۰

با توجه به برنامه‌ای که ماری برای مسابقات ادامه‌ی فصل ارائه کرده، سقوط وی به رده‌های پایین‌تر حتمی است اما زمان این سقوط هنوز مشخص نیست. ۷۰ درصد امتیازاتی که تنیس‌باز اهل دانبلین باید از آن‌ها دفاع کند، از رقابت‌های باقی‌مانده‌ی فصل به‌دست آمده‌اند. وی سال گذشته پس از مسابقات ویمبلدون، در ۸ تورنمنت شرکت کرد که در ۶ مورد از آن‌ها به مقام قهرمانی رسید و در فینال مسترز سینسیناتی و دور یک‌چهارم پایانی گرند اسلم آزاد آمریکا شکست خورد. اما در برنامه‌ امسال ماری برای مسابقات بعد از ویمبلدون، تنها نام ۵ تورنمنت دیده می‌شود، که این یعنی او در صورت قهرمانی در تمامی این مسابقات نیز باز با کسر امتیاز مواجه خواهد شد.

برنامه اعلام شده بازیکنان برای ادامه‌ی فصل

تاریخمارینادالفدررجوکوویچواورینکا
۷ آگوستراجرز کاپراجرز کاپراجرز کاپراجرز کاپراجرز کاپ
۱۳ آگوستسینسیناتیسینسیناتیسینسیناتیسینسیناتیسینسیناتی
۲۸ آگوستآزاد آمریکاآزاد آمریکاآزاد آمریکاآزاد آمریکاآزاد آمریکا
۲ اکتبرپکنپکنتوکیو
۸ اکتبرشانگهایشانگهایشانگهایشانگهای
۲۳ اکتبربازلبازلبازل
۳۰ اکتبرپاریسپاریسپاریسپاریس

رافائل نادال اما برخلاف ماری، در ادامه‌ی فصل امتیازات اندکی برای دفاع کردن دارد؛ وی سال گذشته، پس از آن‌که از ویمبلدون کناره‌گیری کرد، در ۴ تورنمنت شرکت کرد و در مجموع ۳۷۰ امتیاز به‌دست آورد. تنیس‌باز اهل مایورکا اما در برنامه‌ی امسال خود، برای حضور در ۷ تورنمنت اعلام آمادگی کرده و با توجه به فرم اخیرش، شانس خوبی برای جمع‌آوری امتیاز از مسابقات باقی‌مانده دارد.

پس از این دو بازیکن، نوبت به فدرر می‌رسد؛ وی که از کلیه رقابت‌های فصل خاک کناره‌گیری کرد، پس از قهرمانی در گرند اسلم ویمبلدون با صعود دوپله‌ای به رتبه‌ی سوم جدول رسید و در فاصله ۱۲۰۵ امتیازی اندی ماری و ۹۲۰ امتیازی رافائل نادال که به ترتیب در جایگاه اول و دوم جدول ایستاده‌اند، قرار گرفت. برنامه‌ای که تنیس‌باز اهل بازل برای ادامه‌ی فصل ارائه کرده کاملا مشابه نادال است. بنابراین انتظار می‌رود که این دو بازیکن در مسابقات باقی مانده، رقابت تنگاتنگی برای تصاحب جایگاه نخست جدول رده‌بندی داشته باشند به خصوص که فدرر در ادامه‌ی فصل هیچ امتیازی برای دفاع ندارد و حضورش در هر تورنمنت با کسب امتیاز همراه خواهد بود.

اما دو بازیکن دیگر یعنی واورینکا و جوکوویچ نیز همچنان می‌توانند برای رسیدن به صدر امید داشته باشند، هرچند با توجه به میزان آمادگی تنیس‌باز سوییسی و مصدومیت نوله، این امر بعید به نظر می‌رسد. واورینکا نیز ۷ تورنمنت را برای باقی فصل مد نظر قرار داده و برای رسیدن به صدر، باید در تمامی مسابقاتی که شرکت می‌کند قهرمان شود و منتظر باشد که اوضاع بر وفق مرادش پیش برود.

جوکوویچ نیز کمترین شانس را برای رسیدن مجدد به رتبه‌ی نخست دارد؛ پس از مصدومیت آرنج در رقابت‌های ویمبلدون، احتمال این‌که تنیس‌باز صرب مدتی از رقابت‌های تنیس دور باشد کم نیست. او در برنامه‌ی خود تنها ۳ تورنمنت مسترز راجرز کاپ، مسترز سینسیناتی و آزاد آمریکا را قرار داده است.

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۵ دیدگاه

  1. سلام . ممنون از شما و دست اندرکاران بهترین و جامع ترین سایت تنیس ایران که جاش واقعا طی سالیان گذشته حس میشد . شک نداشته باشید راجر فدرر صدر نشین هست . چون تا پایان فصل . هر مسابقه ای شرکت کنه به امتیازاتش افزوده میشه . حدس می زنم قبل از اوپن آمریکا و یا حتی بعد از مسترز سینسیناتی به صدر جدول صعود کنه .

نظر بدهید