ویمبلدون ۲۰۱۷؛ هر آنچه باید درباره سومین گرند اسلم سال بدانید!

2

تنیسفا: ۱۳۱ـمین دوره مسابقات تنیس ویمبلدون از روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه ۹۶ با حضور بهترین تنیس‌بازان جهان به مدت دو هفته در شهر لندن برگزار می‌گردد.

رقابت‌های تنیس ویمبلدون، قدیمی‌ترین و به زعم بسیاری باشکوه‌ترین و مهم‌ترین رویداد ورزش تنیس به حساب می‌آید. این مسابقات هر ساله در اوایل ماه جولای به مدت ۲ هفته در «باشگاه تنیس انگلستان» واقع در محله‌ی ویمبلدون شهر لندن برگزار می‌شود. رقابت‌های ویمبلدون سومین و تنها گرند اسلم از گرند اسلم‌های چهارگانه تنیس است که بر روی زمین‌های چمن بازی می‌شود. تا پیش از سال ۱۹۸۸، مسابقات آزاد استرالیا نیز بر روی زمین‌های چمن برگزار می‌شد.

مسابقات ویمبلدون به اجرای قوانین سفت و سخت در مورد پوشش بازیکنان شهره است، به‌طوری‌که تنیس‌بازها مجبور هستند در زمین مسابقه لباس‌های یک‌دست سفید رنگ به تن داشته باشند. البته استفاده از نوار و حاشیه‌های رنگی (مثلا در دور یقه یا آستین) در طرح لباس‌ها مجاز است، اما تنها در صورتی‌که پهنای آن از یک سانتی‌متر تجاوز نکند!

نشان مسابقات تنیس ویمبلدون

تاریخچه

رقابت‌های «ویمبلدون» در فاصله سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۲۴، «مسابقات قهرمانی جهان زمین چمن» نامیده می‌شد و امروزه با نام‌های «مسابقات قهرمانی ویمبلدون» و «مسابقات قهرمانی باشگاه تنیس انگلستان» شناخته می‌شود.

نخستین دوره از مسابقات تنیس ویمبلدون در سال ۱۸۷۷ یعنی ۱۴۰ سال پیش برگزار گردید. اسپنسر گور بریتانیایی، قهرمان اولین دوره از این رقابت‌ها است که با غلبه بر ویلیام مارشال به این مهم دست یافت. این دیدار ۲۰۰ تماشاگر داشت که هر کدام یک شیلینگ برای تماشای این بازی پرداخت کردند. تورنمنت ویمبلدون در «باشگاه تنیس و کروکت انگلستان» که باشگاهی خصوصی (فقط اعضا حق استفاده از آن را دارند) است، برگزار می‌شود. این باشگاه در سال ۱۸۶۸ تاسیس شد. در ابتدا نام این مجموعه «باشگاه کروکت انگلستان» بود که بعدها با اضافه شدن زمین‌های تنیس، به نام کنونی‌اش تغییر پیدا کرد.

تصویری از اسپنسر گور، اولین قهرمان مسابقات ویمبلدون

مسابقات رده انفرادی زنان و دونفره مردان از سال ۱۸۸۴ به بازی‌ها اضافه شد. در سال ۱۹۱۳ نیز بخش‌های دونفره مختلط و دونفره زنان نیز به رقابت‌های ویمبلدون افزوده شد تا این گرند اسلم در تمامی رده‌ها برگزار گردد.

نمایی از باشگاه تنیس و کروکت انگلستان در ویمبلدون، منطقه SW19

 پس از فرد پری در سال ۱۹۳۶، تنها بازیکن بریتانیایی که توانسته جام قهرمانی را در بخش مردان بالای سر ببرد، اندی ماری، تنیس‌باز اهل اسکاتلند است که ابتدا در سال ۲۰۱۳ و سپس در سال ۲۰۱۶ موفق به انجام آن شد. در بخش انفرادی زنان نیز از سال ۱۹۷۷، هیچ بازیکنی از بریتانیا نتوانسته در این مسابقات به قهرمانی برسد. آنابل کرافت و لورا رابسون اما به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۴ و ۲۰۰۸ در رده دختران توانستند فاتح این مسابقات شوند.

برای اطلاع از آخرین اخبار، برنامه روزنامه و کانال‌های تلویزیونی پخش‌کننده رقابت‌های ویمبلدون به کانال تلگرامی تنیسفا مراجعه نمایید؛ کلیک کنید.

رده‌ها

ویمبلدون در رده‌های زیر برگزار می‌شود:

انفرادی مردان (جدول ۱۲۸ نفره)
انفرادی زنان (جدول ۱۲۸ نفره)
دونفره مردان (جدول ۶۴ نفره)
دونفره زنان (جدول ۶۴ نفره)
دونفره مختلط (جدول ۴۸ نفره)
انفرادی پسران (جدول ۶۴ نفره)
انفرادی دختران (جدول ۶۴ نفره)
دونفره پسران (جدول ۳۲ نفره)
دونفره دختران (جدول ۳۲ نفره)
دونفره مردان (اسطوره‌ها)
دونفره زنان (اسطوره‌ها)
دونفره قهرمانان پیشکسوت
انفرادی مردان با ویلچر
انفرادی زنان با ویلچر
دونفره مردان با ویلچر
دونفره زنان با ویلچر

قالب مسابقات

رقابت‌های گرند اسلم ویمبلدون در بخش‌های انفرادی و دونفره مردان به صورت ۳ ست از ۵ ست و در سایر رده‌ها به صورت ۲ ست از ۳ ست انجام می‌گیرد و ست پایانی نیز بدون «تایبریک» است و بازی پس از گیم دوازدهم (۶-۶)، تا زمانی‌که اختلاف گیم‌ها به عدد ۲ برسد ادامه خواهد یافت.

سیدبندی

سیدبندی مسابقات تنیس معمولا بر اساس جدول رده‌بندی جهانی تنظیم می‌شود، اما در بخش مردان مسابقات ویمبلدون، از روشی متفاوت و انحصاری برای تعیین سیدهای برتر استفاده می‌گردد. در این روش، علاوه بر امتیازات رنکینگ جهانی، عملکرد بازیکنان در مسابقات چمن نیز دخالت داده می‌شود تا سیدبندی مسابقات بر اساس فرمولی دقیق‌تر و متناسب با میزان توانایی بازیکنان در بازی روی این نوع زمین تنظیم شود. این روش از سال ۲۰۰۲ مورد استفاده قرار گرفته است. برای اطلاع دقیق از نحوه سیدبندی مسابقات ویمبلدون، مطلب زیر را مطالعه فرمایید:

بیشتر بخوانید: شیوه سیدبندی مسابقات ویمبلدون در بخش مردان

تورنمنت ویمبلدون هر ساله در آخرین دوشنبه‌ی ماه ژوئن، یعنی دو هفته پس از مسابقات کویینز کلاب و هاله‌ی آلمان برگزار می‌شد. اما در سال ۲۰۱۷ تاریخ آغاز این بازی‌ها به روز سوم ماه جولای تغییر یافت. طبق سنت، روز پایانی هفته‌ی اول رقابت‌های ویمبلدون موسوم به «یک‌شنبه‌ی میانی» روز استراحت محسوب می‌شود و هیچ دیداری در این روز انجام نمی‌گیرد. اما بارش باران و فشرده شدن برنامه بازی‌ها در سال‌های ۱۹۹۱، ۱۹۹۷، ۲۰۰۴ و ۲۰۱۶ مسئولین مسابقات را مجبور به برگزاری بازی در این روز کرد.

از سال ۲۰۱۵ نیز فاصله‌ی دو گرند اسلم آزاد فرانسه و ویمبلدون از ۲ هفته به ۳ هفته افزایش پیدا کرد.

رنگ‌های بنفش و سبز تیره از قدیم در ویمبلدون مورد استفاده بوده‌ و حکم رنگ‌های رسمی این مسابقات را دارند. قانون پوشیدن لباس‌های سفید رنگ توسط بازیکنان اما بارزترین وجه تمایز ویمبلدون با سایر تورنمنت‌های تنیس است؛ در سال ۲۰۱۳، مسئولین برگزاری مسابقات، راجر فدرر را مجبور کردند که کفش‌های خود را که کف آن به رنگ نارنجی بود، تعویض کند. اما با این حال، داشتن رگه‌های رنگی در لباس مانعی ندارد.

کفش راجر فدرر که مجبور به تعویض آن شد.

باشگاه تنیس انگلستان دارای ۴۰ زمین تنیس است؛ ۱۸ زمین مختص برگزاری مسابقات و ۲۲ برای تمرین بازیکنان.

ورزشگاه مرکزی مسابقات ویمبلدون که ۱۴۹۷۹ نفر گنجایش دارد از سال ۲۰۰۹ به سقف متحرک مجهز شد تا هنگام بارش باران، روند برگزاری مسابقات با اخلال مواجه نشود. همچنین جایگاه ویژه‌ای به نام «جایگاه سلطنتی» در این استادیوم وجود دارد. تا سال ۲۰۰۳، بازیکنان ملزم به تعظیم در برابر افراد خانواده سلطنتی حاضر در استادیوم بودند. اما از سال ۲۰۰۳، تنیس‌بازها تنها در مواقعی که ملکه‌ی انگلستان و یا همسرش شاهزاده‌ی ولز در استادیوم حضور دارند، مجبور به انجام این کار هستند.

زمین شماره یک ویمبلدون نیز ۱۱۴۲۹ صندلی گنجایش دارد.

نمایی از استادیوم مرکزی تنیس ویمبلدون

جایگاه سلطنتی در استادیوم مرکزی

نمایی از زمین شماره ۱ ویمبلدون

وقتی صحبت از قدمت در تنیس می‌شود، ویمبلدون حرف نخست را می‌زند؛ کمپانی اسلزنجر از سال ۱۹۰۲ تاکنون وظیفه تامین توپ‌های مسابقات را بر عهده داشته که این خود طولانی‌ترین مدتی‌ است که یک شرکت، حامی یک رویداد ورزشی می‌باشد.

توپ‌های اسلزنجر مختص ویمبلدون

رکوردها (از زمان حرفه‌ای شدن تنیس در سال ۱۹۶۸)

 بیشترین تعداد قهرمانی مردان: پیت سمپراس ۷ مرتبه (۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ و ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰) و راجر فدرر ۷ مرتبه (۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲)
بیشترین تعداد قهرمانی زنان: مارتینا ناوراتیلووا ۹ مرتبه (۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ و ۱۹۸۲ و ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷ و ۱۹۹۰)
جوان‌ترین قهرمان: بوریس بکر با با ۱۷ سال و ۲۲۷ روز در سال ۱۹۸۵
مسن‌ترین قهرمان: آرتور اش با ۳۱ سال و ۱۱ ماه و ۲۵ روز در سال ۱۹۷۵
طولانی‌ترین مسابقه: سال ۲۰۱۰ بین جان ایزنر (آمریکا) و نیکولاس ماهوت (فرانسه). این مسابقه ۱۱ ساعت و ۵ دقیقه (در طی سه روز) طول کشید و ایزنر در ست پنجم با نتیجه ۶۸-۷۰ پیروز شد. ست پایانی این مسابقه به تنهایی ۸ ساعت و ۱۱ دقیقه به طول انجامید.

جان ایزنر و نیکولاس ماهوت؛ خاطره‌بازی با طولانی‌ترین مسابقه‌ی تاریخ

راجر فدرر، رکورددار قهرمانی مسابقات ویمبلدون (به همراه پیت سمپراس) در حال زدن ضربه‌ی والی – سال ۲۰۱۶

مدافعان عنوان قهرمانی

اندی ماری بریتانیایی در سال ۲۰۱۶ توانست با غلبه بر میلوس رائونیچ کانادایی عنوان قهرمانی گرند اسلم ویمبلدون را در بخش انفرادی مردان از آن خود کند. در بخش انفرادی زنان نیز سرینا ویلیامز با غلبه بر آنجلیک کربر قهرمان شد. در رده دونفره مردان، پیر اوگ-اربر و نیکولاس ماهوت و در بخش دونفره زنان، سرینا ویلیامز به همراه خواهر خود وینس فاتح مسابقات شدند.

اندی ماری، قهرمان ویمبلدون ۲۰۱۶

ویمبلدون ۲۰۱۷

۱۳۱ـمین دوره از رقابت‌های گرند اسلم ویمبلدون از تاریخ ۱۲ تا ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۶ (۳ تا ۱۶ ماه ژوئیه ۲۰۱۷) در منطقه ویمبلدون شهر لندن برگزار می‌شود. در بخش زنان، سرینا ویلیامز به دلیل بارداری در این مسابقات حضور ندارد. در بخش مردان اما تمامی مدعیان قهرمانی حضور دارند؛ راجر فدرر سوییسی برای کسب ۸ـمین عنوان قهرمانی خود در این رقابت‌ها تلاش خواهد کرد. رافائل نادال، قهرمان رولند گروس امسال به دنبال فتح دوگانه‌ی رولند گروس-ویمبلدون است. اندی ماری که یکی از ضعیف‌ترین فصل‌های خود را تجربه می‌کند، می‌خواهد خاطره‌ی خوش قهرمانی سال قبل را تکرار کند. نواک جوکوویچ صربستانی نیز با حضور آندره آغاسی در کنار خود می‌خواهد بار دیگر به اوج بازگردد.

پوستر اختصاصی ویمبلدون ۲۰۱۷ به مناسبت ۹۰ـمین سال پخش رادیویی و تلویزیونی مسابقات

تقسیم امتیازات و جوایز نقدی

مجموع میزان جوایز نقدی مسابقات ویمبلدون امسال با ۳٫۵ میلیون پوند افزایش به ۳۱,۶۰۰,۰۰۰ پوند رسیده است.

دور /ردهاولدومسوم چهارمیک‌چهارمنیمه‌نهاییفینالیستقهرمان
انفرادی£۳۵,۰۰۰£۵۷,۰۰۰£۹۰,۰۰۰£۱۴۷,۰۰۰£۲۷۵,۰۰۰£۵۵۰,۰۰۰£۱,۱۰۰,۰۰۰£۲,۲۰۰,۰۰۰
دونفره£۱۰,۷۵۰£۱۶,۵۰۰£۲۶,۵۰۰£۵۰,۰۰۰£۱۰۰,۰۰۰£۲۰۰,۰۰۰£۴۰۰,۰۰۰
دونفره مختلط£۱,۵۰۰£۳,۰۰۰£۶,۰۰۰£۱۲,۰۰۰£۲۵,۰۰۰£۵۰,۰۰۰£۱۰۰,۰۰۰
دور / ردهاولدوم سومچهارمیک‌چهارمنیمه‌نهاییفینالیستقهرمان
انفرادی مردان۱۰۴۵۹۰۱۸۰۳۶۰۷۲۰۱۲۰۰۲۰۰۰
دونفره مردان۰
انفرادی زنان۱۰۷۰۱۳۰۲۴۰۴۳۰۷۸۰۱۳۰۰
دونفره زنان۱۰۱۳۰۲۴۰۴۳۰۷۸۰۱۳۰۰

تنیس‌بازانی که با دریافت سهمیه وایلد کارت به صورت مستقیم به جدول اصلی انفرادی راه یافته‌اند:

بخش مردان:
تامی هاس
برایدن کلین
کامرون نوری
دنیس شاپووالف
جیمز وارد
مارتین فوسکوویکس

بخش زنان:
کیتی بولتر
نوامی برودی
زارینا دیاس
لورا رابسون
هدر واتسون
بتنی متک-سندز

تنیس‌بازانی که پیش از شروع تورنمنت از مسابقات انصراف داده‌اند:

بخش مردان:
داوید گوفن (مصدومیت قوزک پا)
پابلو کارنو بوستا (مصدومیت ناحیه شکم)
پابلو کوئواس (مصدومیت زانو)

بخش زنان:
سرینا ویلیامز (حاملگی)
لورا سیگموند (مصدومیت زانو)

جداول مسابقات تنیس ویمبلدون ۲۰۱۷

(در طول مسابقات به‌روز می‌شوند)

جدول انفرادی مردان

جدول انفرادی زنان

جدول دونفره مردان

جدول دونفره زنان

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۲ دیدگاه

نظر بدهید