پیش‌نگاهی به دیدار رافائل نادال و استن واورینکا در فینال آزاد فرانسه ۲۰۱۷

0

تنیسفا​: در آخرین روز از رقابت‌های تنیس آزاد فرانسه، رافائل نادال و استن واورینکا، دو قهرمان سابق این مسابقات در فینال بخش انفرادی مردان مقابل یک‌دیگر به میدان خواهند رفت.

رافائل نادال، تنیس‌باز نام‌دار اسپانیایی که در پی ثبت یک رکورد دیگر در کتاب‌های تاریخ است روز یک‌شنبه در فیلیپ شاتریه برای دهمین عنوان خود در رولان گاروس و کسب ۱۵ـمین قهرمانی گرند اسلم تلاش می‌کند و در مقابل، استن واورینکا تنیس‌باز سوییسی و قهرمان رولان گاروس ۲۰۱۵ به دنبال فتح چهارمین جام گرند اسلم خود خواهد بود.

رافائل نادال که چند روز پیش تولد ۳۱ سالگی خود را جشن گرفت، در فصل جاری تا به اینجا فوق‌العاده‌‌ کار کرده و نتایج درخشانی به دست آورده است؛ او در آغاز سال و پس از بازگشت از یک دوره مصدومیت، موفق شد در ملبورن به دیدار فینال برسد و بعد از آن در مسترز‌های ایندین ولز و مایمی نیز خوب کار کرد و تنها مقابل قهرمان نهایی این مسابقات یعنی راجر فدرر تن به شکست داد. در ادامه و با شروع فصل خاک، سلطان خاک به قلمرو همیشگی‌اش برگشت و در مونته‌کارلو و بارسلونا رکورد تاریخی و منحصر به فرد ۱۰ عنوان قهرمانی را بر جای گذاشت و در مادرید هم برای بار پنجم جام قهرمانی را بالای سر برد. تنها شکست امسال ماتادور بر روی خاک یک هفته مانده به آغاز رولان گاروس توسط دومینیک تیم رقم خورد که با توجه به بازی‌های پرشمار او در روزها و هفته‌های قبل از آن، کاملا قابل پیش‌بینی بود.

در اوپن فرانسه هم نادال از نظر آماری بهترین عملکرد خود در راه رسیدن به دیدار پایانی این رقابت‌ها را به جا گذاشت و بدون واگذاری ست و تنها با از دست دادن ۲۹ گیم به مرحله نهایی صعود کرد که این در تاریخ تنیس حرفه‌ای پس از صعود بیورن بورگ به فینال رولان گاروس سال ۱۹۸۷، بهترین عملکرد یک بازیکن در راه رسیدن به فینال یک گرند اسلم محسوب می‌شود. بازیکن مایورکایی در مرحله نیمه نهایی نیز انتقام شکست رم را از دومینیک تیم گرفت و با نتیجه قاطع سه بر صفر (شامل بیگل در ست آخر) بر او غلبه کرد تا با اقتدار هر چه تمام‌تر راهی دیدار پایانی شود.

در سوی دیگر، واورینکا که او را که بازیکن میدان‌‌های بزرگ می‌نامند در وضعیتی نسبتا متفاوت به پاریس آمد؛ هر چند مرد شماره ۳ تنیس جهان درست در شب آغاز رقابت‌های رولان گاروس موفق شد در تورنمنت خانگی ژنو از عنوان قهرمانی‌اش دفاع کند، اما پیش از آن عملکرد ضعیفی داشت و حاصل کارش در طول رقابت‌های فصل خاک تنها دو پیروزی و سه شکست بود.

با این حال، این تنیس‌باز ۳۲ ساله در طول دو هفته‌ی مسابقات رولان گاروس روند باثباتی را طی کرد و تا دیدار نیمه نهایی بدون واگذاری ست بالا آمد. در نیمه‌نهایی اما تنیس‌باز اهل لوزان با آزمون دشواری روبرو شد و در یک ماراتن طاقت‌فرسا از سد اندی ماری، شماره یک تنیس جهان گذشت تا ضمن گرفتن انتقام شکست سال گذشته برای دومین بار راهی فینال این مسابقات شود.

نادال و واورینکا در فینال آزاد استرالیا ۲۰۱۴

نادال و واورینکا در فینال آزاد استرالیا ۲۰۱۴

رافائل نادال و استن واورینکا امروز برای نوزدهمین بار مقابل هم بازی خواهند کردند. واورینکا تا پیش از فینال آزاد استرالیا ۲۰۱۴ که در آن برای اولین بار موفق به شکست نادال شد، هرگز نتوانسته بود حتی یک ست از نادال بگیرد و ۱۲ بار پیاپی به او باخته بود، اما پیروزی در ملبورن و پیوستن او به جمع بازیکنان صاحب گرند اسلم رقابت این دو بازیکن را وارد مرحله تازه‌ای کرد به طوری که در شش مصاف اخیرشان هر کدام ۳ پیروزی به دست آورده‌اند.

در بازی امروز همانند تمام نبردهای نادال در برابر بازیکنان دارای بک‌هند یک‌دست، تقابل اصلی بین فورهند‌ سهمیگن او و یک‌هند یک‌دست واورینکا خواهد بود. نادال ضربات فورهند خود را با ارتفاع و اسپین زیاد (بیشتر از هر بازیکن دیگری در تنیس) می‌زند و بک‌هند یک‌دست به لحاظ ساختاری در برابر توپ‌های بلند آسیب‌پذیر است؛ اما ضربه بک‌هند بازیکن سوییسی بهترین ضربه‌ او به شمار می‌رود و بسیار پرقدرت است و اگر نادال بخواهد در تمام طول بازی به این استراتژی بسنده کند، فطعا نتیجه نخواهد گرفت. اما چنا‌ن‌چه نادال بتواند با بهره‌گیری از ضربات فورهند قطری (Cross Court) واورینکا را در کنج بک‌هندش گیر بیاندازد، و سپس با استفاده از فورهند طولی‌ (Down the Line) واورینکا را مجبور به زدن ضربه فورهند در حین دویدن کند، می‌تواند به پیروزی در این مسابقه امیدوار باشد.

جالب آنکه نادال تا به حال در فینال رولند گاروس طعم شکست را نچشیده و در مقابل واورینکا هم هرگز در فینال یک گرند اسلم تن به شکست نداده است. حال باید منتظر ماند و دید که در پایان امروز کدام یک از این دو جمله معنای خود را از دست خواهد داد.

دیدار پایانی بخش مردان گرند اسلم آزاد فرانسه امروز (یک‌شنبه ۲۱ خرداد) از ساعت ۱۷:۳۰ (پس از دیدار فینال دونفره زنان) در استادیوم فیلیپ شاتریه برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید