تنیس فا

نگاهی به قرعه تنیس المپیک ریو؛ عزم جزم جوکوویچ برای طلا

0

تنیس‌فا: در غیاب راجر فدرر و تنی چند از بازیکنان نامدار، مسابقات تنیس المپیک امروز آغاز می‌شود و نواک جوکوویچ مرد شماره ۱ تنیس جهان این فرصت را دارد تا کارنامه درخشان افتخارات خود را تکمیل نماید.

در بالای جدول و چارک اول، همه نگاه‌ها به دیدار دور اول جوکوویچ و دل‌پترو ست. این دو تنیس‌باز در المپیک لندن نیز باهم دیدار کردند. آرژانتینی ِ همیشه مصدوم که آن زمان بهترین تنیس خود در چمن را ارائه می‌داد، در بازی رده‌بندی بر قصاب صرب پیروز شد تا در جایگاه سوم قرار بگیرد و نوله را از کسب دومین مدال برنزش محروم کند. با اینکه میزان آمادگی خوان مارتین دل‌پترو مشخص نیست، اما سابقه مصاف‌های این دو تنیس‌باز موجب شده تا بازی‌شان هیجان‌انگیزترین دیدار دور نخست تنیس المپیک ریو باشد.

برنده این بازی در دورهای دوم و سوم، کار سختی نخواهد داشت و برای راه‌یابی به جمع ۸ نفر برتر، باید تنیس‌بازانی چون رابین هاسه، جک ساک یا کایل ادموند را از پیش رو بردارد. در قسمت پایین چارک اول نیز جو-ویلفرد سونگای فرانسوی حضور دارد. این نایب قهرمان بخش دونفره المپیک لندن، در بازی اول برابر مالک جزیری از تونس قرار می‌گیرد و برای صعود به یک‌چهارم نهایی باید بر حریفانی چون مولر، یانوویچ و بائوتیستا آخوت غلبه کند. احتمال شگفتی در بازی‌های دو سته بیش از رقابت‌های پنج ستی گرنداسلم است؛ اما محتمل ترین گزینه برای بازی یک‌چهارم نهایی این بخش، مصاف جوکوویچ و سونگا خواهد بود.

در چارک دوم نیز قهرمان المپیک پکن حضور دارد؛ رافائل نادال اسپانیایی که پس از ۲ ماه استراحت تمرینات خود را از سر گرفت تا نماینده اول کشورش در تنیس المپیک ریو باشد. سلطان خاک ابتدا مقابل دل‌بونیس آرژانتینی قرار می‌گیرد و در ادامه، برای حضور در جمع ۸ تنیس‌باز برتر، احتمالا با سپی در دور دوم و سیمون یا کوریچ در دور سوم پیکار خواهد کرد. حریف احتمالی او در یک‌چهارم پایانی، داوید گافن بلژیکی خواهد بود که برای رسیدن به این مهم باید تنیس‌بازانی چون گروث، سلا، کوئواس و بلوچی میزبان را شکست دهد.

برنامه روز اول بازی‌های تنیس المپیک ریو در زمین مرکزی

برنامه روز اول تنیس المپیک ریو در زمین مرکزی

در پایین جدول و در چارک سوم، کی نیشیکوری، گائل مونفیس و مارین چیلیچ از مدعیان هستند. بازی چیلیچ و گریگور دیمیتروف می‌تواند جذاب‌ترین دیدار دور نخست در این قسمت باشد. برنده این بازی با فرد پیروز بازی مونفیس و پاسپسیل برای حضور در جمع ۸ نفر برتر نبرد خواهد کرد. در بخش پایین چارک سوم نیز نیشیکوری در اولین بازی امروز، به مصاف آلبرت راموس می‌رود و سخت‌ترین حریفش در ادامه راه فیلیپ کولشرایبر آلمانی خواهد بود. پیش‌بینی بازی یک‌چهارم نهایی این بخش کمی سخت است؛ اما مصاف نیشیکوری و چیلیچ محتمل‌تر است.

و نهایتا در چارک آخر، مدافع عنوان قهرمانی، اندی ماری بریتانیایی حضور دارد. او در بازی اولش به مصاف ترویتسکی صرب می‌رود و در ادامه خوان موناکو، فابیو فونینی یا بنوا پیر را پیش رو خواهد داشت. در قسمت بالای این بخش نیز داوید فرر کهنه‌کار در بازی نخست با دنیس ایستومین روبرو می‌شود. اسپانیایی سخت‌کوش برای حضور در جمع ۸ نفر برتر، باید بازیکنانی چون استیو جانسون یا کوکیناکیس را از دور رقابت‌ها حذف نماید. در این چارک نیز به نظر می‌رسد که ماری کار سختی برای صعود ندارد و فرر، حریف احتمالی او در یک‌چهارم نهایی خواهد بود.

در حالی که اندی ماری برای حضور در دومین فینال پیاپی‌اش در المپیک، مسیر سختی ندارد؛ همه منتظر بازی بزرگ جوکوویچ و نادال در نیمه‌نهایی هستند. صربیناتور قرعه سختی دارد اما عزمش برای کسب مدال طلا جزم است و بعید به نظر می‌رسد در دورهای نخست از دور بازی‌ها کنار برود. در مقابل رافائل نادال برای رسیدن به بازی بزرگ نیمه‌نهایی کار آسان‌تری دارد؛ اما نامشخص‌بودن آمادگی‌اش همه چیز را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

نواک جوکوویچ که در مصاحبه دیروز خود کسب مدال طلای المپیک را بزرگ‌ترین افتخار دوران ورزشی‌اش دانست، برای رسیدن به این مهم باید سخت‌ترین رقبایش در این سال‌ها را از پیش رو بردارد؛ کاری بسیار دشوار برای مردی که معروف به انجام دادن مشکل‌ترین کارهاست.

بیشتر بخوانید: سیدبندی تنیس المپیک مشخص شد.

بیشتر بخوانید: چگونه مدال طلای المپیک آتلانتا، آغاسی را نجات داد!

Save

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید