تنیس فا

باورنکردنی؛ سقوط چهار پله‌ای نواک جوکوویچ و خروج نام راجر فدرر از رده‌بندی جهانی بعد از ۲۵ سال

0

نوله با وجود قهرمانی در ویمبلدون به رتبه هفتم جهان سقوط کرد.

تنیسفا – در تازه‌ترین رده‌بندی جهانی تنیس مردان که امروز دوشنبه ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۱ منتشر شد، نواک جوکوویچ چهار پله سقوط کرد و از رتبه سوم به رتبه هفتم جهان رسید.

بعد از ممنوعیت حضور بازیکنان روس و بلاروس در ویمبلدون، اتحادیه‌های تنیس مردان و زنان در واکنش به این اقدام اعلام کردند که به مسابقات ویمبلدون امسال امتیاز رنکینگ اختصاص نمی‌دهند. این تصمیم باعث شد تا جوکوویچ با وجود فتح مسابقات ویمبلدون امتیازی کسب نکند و با کسر امتیازات سال گذشته جایگاهش در جدول تنزل پیدا کند.

امتیازات بازیکنان در رده‌بندی جهانی تنیس بر مبنای یک دوره یک ساله محاسبه می‌شود. بر این اساس، هر امتیازی که یک بازیکن به دست می‌آورد به مدت ۵۲ هفته (یک سال) در رنکینگ باقی می‌ماند و بعد از آن منقضی می‌شود. به این ترتیب ۲۰۰۰ امتیازی که جوکوویچ سال گذشته با قهرمانی در ویمبلدون کسب کرده بود، امروز از رنکینگ او خارج شد و با توجه به آنکه امتیازی جایگزین آن نشد رتبه‌اش افت کرد.

جوکوویچ حالا با ۴۷۷۰ امتیاز در جایگاه هفتم جهان قرار دارد. دنیل مدودف، الکساندر زورف و رافائل نادال هم به ترتیب با ۷۷۵۵، ۶۸۵۰ و ۶۱۶۵ رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

اما این فقط جوکوویچ نبود که از تصمیم اتحادیه تنیس مردان ضربه خورد؛ متئو برتینی نایب‌قهرمان دوره قبل هم چهار پله رده سقوط کرد و در رتبه ۱۵ جهان قرار گرفت. در واقع بازیکنانی که سال گذشته عملکرد خوبی در ویمبلدون داشتند و به مراحل پایانی رسیده بودند، بیشترین ضربه را از تصمیم اتحادیه تنیس مردان خوردند. 

رده‌بندی ده تنیس‌باز برتر مرد و زن جهان به تاریخ ۲۰ تیر ۱۴۰۱

اما یکی دیگر از اتفاقات مهم و البته تلخ برای تنیس دوستان حذف نام راجر فدرر از رده‌بندی جهانی است. اسطوره سوییسی تنیس که یک سال از آخرین حضور او در میادین (ویمبلدون ۲۰۲۱) می‌گذرد، امروز امتیازاتش در رده‌بندی صفر شد تا بعد از ۲۵ سال نامی از او در فهرست برترین بازیکنان جهان نباشد.

فدرر اولین بار در سال ۱۹۹۷ یعنی زمانی که تنها ۱۶ سال داشت وارد رنکینگ جهانی شده بود و حالا در آستانه ۴۱ سالگی شاهد خروج نام او از این فهرست هستیم.

نام راجر فدرر بعد از ۲۵ سال از رنکینگ جهانی خارج شد/ATP Tour ©

این بازیکن محبوب و پرطرفدار سال گذشته پس از شکست در ویمبلدون زانویش را عمل کرد و در حال حاضر خود را برای بازگشت به میادین آماده می‌کند. او قرار است در مسابقات بازل که در فصل پاییز برگزار می‌شود حضور پیدا کند.

4.7/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید