تنیس فا

هفتمین قهرمانی جوکوویچ در ویمبلدون؛ صربیناتور به ۲۱ـمین گرند اسلم خود رسید

1

نوله با کسب چهارمین قهرمانی متوالی در ویمبلدون به روند شکست‌ناپذیری خود در این گرند اسلم ادامه داد.

تنیسفا – در دیدار نهایی مسابقات تنیس ویمبلدون ۲۰۲۰، عصر امروز نواک جوکوویچ مرد سوم تنیس جهان به مصاف نیک کیریوس رفت و با پیروزی ۳ بر یک برابر این حریف استرالیایی به عنوان قهرمانی رقابت‌ها دست یافت.

جوکوویچ به رغم آنکه در ست اول با حساب ۶-۴ شکست خورد، در سه ست بعدی با نتایج ۶-۳، ۶-۴ و ۷-۶ مقابل نفر چهلم جهان به برتری رسید تا با کسب ۲۸ـمین پیروزی پیاپی خود در ویمبلدون برای چهارمین دوره متوالی جام زرین این مسابقات را بالای سر ببرد.

با این پیروزی جوکوویچ به هفتمین قهرمانی‌ خود در ویمبلدون رسید و با رکورد پیت سمپراس آمریکایی برابری کرد. او هم‌چنین فاصله‌اش را با راجر فدرر که با هشت عنوان رکوردار قهرمانی در این گرند اسلم است به حداقل رساند.

جوکوویچ با فتح ویمبلدون تعداد گرند اسلم‌های خود را به عدد ۲۱ رساند و برای اولین بار در این زمینه از راجر فدرر پیشی گرفت. او حالا با یک عنوان کمتر نسبت به رافائل نادال به تنهایی در جایگاه دوم تاریخ قرار دارد.

جوکوویچ و کیریوس در مراسم اهدای جام/Getty Images ©

آنچه در بازی گذشت…

ست اول
کیریوس با وجود آنکه اولین فینال گرند اسلمش را تجربه می‌کرد، بازی را طوفانی آغاز کرد و بدون آنکه تحت تاثیر جو مسابقه قرار بگیرد توانست ست اول را با ارائه نمایشی درخشان و با حساب ۶ بر ۴ به سود خود خاتمه دهد. او در گیم پنجم جوکوویچ را بریک کرد و به لطف سرویس‌های مرگبارش به راحتی گیم‌های خود را حفظ کرد تا در مدت زمان ۳۱ دقیقه در این ست به پیروزی برسد.

ست دوم
جوکوویچ که در ست اول در برگرداندن سرویس‌های کیریوس ناکام بود، در ست دوم عملکرد بهتری در ریترن داشت و در گیم چهارم بدون از دست دادن امتیاز حریفش را بریک کرد. در ادامه بازی روند عادی خودش را طی کرد و دو بازیکن از سرویس خود محافظت کردند تا اینکه در گیم نهم که جوکوویچ باید برای پیروزی در ست سرویس می‌زد، کیریوس چهار فرصت برای بریک کردن او به دست آورد. نوله اما با خونسردی و حفظ آرامش خود فرصت‌های حریفش را خنثی کرد و با پیروزی ۶ بر ۳ کار را به تساوی کشید.

ست سوم
در ست سوم دو بازیکن تا گیم نهم پابه‌پای هم پیش رفتند اما جوکوویچ سر بزنگاه حریفش را بریک کرد و ۵-۴ پیش افتاد‌. نوله سپس گیم خودش را هم گرفت و ۶-۴ پیروز شد تا تنها یک ست با هفتمین قهرمانی خود در ویمبلدون فاصله داشته باشد‌.

ست چهارم
در ست چهارم نیز شاهد نبردی نزدیک و شانه‌به‌شانه بین دو بازیکن بودیم اما این بار هیچ‌یک نتوانستند یک‌دیگر را بریک کنند تا تایبریک سرنوشت ست را مشخص کند. در تایبریک تجربه بالای جوکوویچ به یاری‌اش آمد و او با نمایشی کم‌نقص ۷ بر ۳ پیروز شد و عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.

ضربه نمایشی کیریوس در دیدار فینال ویمبلدون/Getty Images ©

جوکوویچ بعد از بورگ، سمپراس و فدرر چهارمین بازیکنی است که چهار قهرمانی متوالی در ویمبلدون کسب می‌کند. او در مراسم اهدای جام درباره قهرمانی خود گفت: «نمی‌توانم با کلمات توضیح بدهم که این رقابت‌ها و این جام چقدر برای من ارزشمند است. این را بارها گفته‌ام؛ ویمبلدون از گذشته و تا ابد بعنوان خاص‌ترین تورنمنت در قلب من باقی خواهد ماند. ویمبلدون رویدادی است که به من انگیزه داد و الهام‌بخش من برای شروع تنیس شد، آن‌هم هنگامی که به‌همراه پدر و مادرم در خانه‌ای کوهستانی در صربستان زندگی می‌کردم و آن‌ها یک رستوران را آنجا اداره می‌کردند.»

او در ادامه افزود: «در سال ۱۹۹۲ چهار یا پنج ساله بودم که اولین قهرمانی پیت سمپراس در ویمبلدون را دیدم. از پدر و مادرم خواستم که برایم یک راکت بخرند. اولین تصویر ذهنی من از تنیس، زمین چمن و مسابقات ویمبلدون بود. همیشه رویای آمدن به ویمبلدون و بازی در این زمین را داشتم. هر بار که قهرمان می‌شوم ارزش و اهمیت این مسابقات برایم بیشتر می‌شود. بسیار خوشبخت و سپاسگزار هستم که الان اینجا با جام مسابقات در دستم ایستاده‌ام.»

تام کروز ستاره پرآوازه سینمای هالیوود در حال تماشای فینال ویمبلدون ۲۰۲۲/Getty Images

مسیر قهرمانی چوکوویچ در ویمبلدون ۲۰۲۲:

دور نخست: سون‌وو کُن | ۶-۳ ۳-۶ ۶-۳ ۶-۴
دور دوم: تنسی کوکیناکیس | ۶-۱ ۶-۴ ۶-۲
دور سوم: میومیر کیتسمانوویچ | ۶-۰ ۶-۳ ۶-۴
دور چهارم: تیم فان رایتوون | ۶-۲ ۴-۶ ۶-۱ ۶-۲
یک‌چهارم نهایی: یانیک سینر | ۵-۷ ۲-۶ ۶-۳ ۶-۲ ۶-۲
نیمه‌نهایی: کمرون نوری | ۲-۶ ۶-۳ ۶-۲ ۶-۴
فینال: نیک کیریوس | ۴-۶ ۶-۳ ۶-۴ ۷-۶

ویمبلدون امسال نهمین گرند اسلمی بود که جوکوویچ بعد از رسیدن به ۳۰ سالگی به دست آورد. پیش از این او مشترکاً با نادال در این زمینه رکورددار بود اما قهرمانی در ویمبلدون موجب شد تا نوله بالاتر از ماتادور قرار بگیرد.

کیت وینسلت ستاره مشهور سینمای هالیوود در حال تماشای فینال ویمبلدون ۲۰۲۲/Getty Images ©

پرینس ویلیام و کیت میدلتون دوک و دوشس کمبریج به‌همراه فرزندشان شاهزاده جرج، تماشاگران ویژه فینال ویمبلدون ۲۰۲۲ بین جوکوویچ و کیریوس/Getty Images

نوله و اهمیت ۲۱ـمین گرند اسلم

گرند اسلم بیست و یکم برای نواک جوکوویچ اگرچه از آنچه انتظارش را داشت دیرتر به دست آمد اما اهمیت و ارزشی مضاعف برای او دارد.

سال قبل در همین مسابقات ویمبلدون بود که جوکوویچ بیستمین قهرمانی گرند اسلم و برابر شدن با دو رقیب دیرینه‌اش را جشن گرفت. در آن مقطع همه چیز برای او عالی به نظر می‌رسید؛ در سه گرند اسلم متوالی قهرمان شده بود و رویای رسیدن به “اسلم طلایی” را در سر می‌پروراند. اما رویای او با ناکامی در المپیک توکیو و اوپن آمریکا نقش بر آب شد تا فصلی را که درخشان آغاز کرده بود با خاطره‌ای تلخ به پایان برساند.

سال ۲۰۲۲ هم به بدترین شکل ممکن برای تنیس‌باز صرب آغاز شد. ماجراهای واکسن و اخراج از استرالیا، نوله را به شدت از نظر روحی بهم ریخت و اعتماد به نفس را از او گرفت. حتی بازگشتش به مسابقات هم چندان موفقیت آمیز نبود و فصل خاک نیز آنطور که انتظار داشت برایش پیش نرفت. همه این‌ها باعث شده بود تا جوکوویچ زیر فشار وحشتناکی قرار بگیرد. فشاری که فقط با قهرمانی در یک گرند اسلم می‌توانست از زیر آن خارج شود و امروز این اتفاق افتاد‌.

اما سال ۲۰۲۲ هم‌چنان که آغاز خوبی برای جوکوویچ نداشت ممکن است پایان خوشایندی هم برای او نداشته باشد؛ طبق قوانین ایالات متحده افراد واکسینه نشده اجازه ورود به این کشور را ندارند که اگر این قانون پا برجا بماند بازیکن صرب آخرین گرند اسلم فصل را هم مانند اوپن استرالیا از دست خواهد داد.

اضافه می‌شود با توجه به عدم اختصاص رنکینگ به این دوره از مسابقات، جوکوویچ به‌ رغم قهرمانی در ویمبلدون فردا در رده‌بندی جدید با چهار پله سقوط به رتبه هفتم جهان سقوط خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: حذف رنکینگ ویمبلدون؛ ضربه بزرگ به نواک جوکوویچ

3.7/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

  1. تنيسور استراليايي علي الرغم اينکه سرويسهاي وحشتناکي مي زد و طول بازي خيلي جوکوويچ رو آزار داد ، اما يه نکته بسيار منفي داشت و اون هم اين بود که از اول بازي مدام با داور و تماشاچيان و مربيان خودش و اعضاي خانواده ش صحبت مي کرد … به قدري اين صحبتها و غر زدنهاش زياد بود که آدم تصور مي کرد به نوعي داره سعي مي کنه تمرکز حريف رو به هم بريزه …

نظر بدهید