تنیس فا

ویمبلدون ۲۰۲۲؛ تاریخ‌سازی جابر و ریباکینا با صعود به دیدار پایانی

0

رقابت‌های تنیس ویمبلدون ۲۰۲۲ چهره دو فینالیسیت خود در بخش زنان را شناخت.

تنیسفا – در ادامه رقابت‌های تنیس ویمبلدون روز پنج‌شنبه دو دیدار مرحله نیمه‌نهایی زنان برگزار شد که در دیدار اول، انس جابر تونسی مقابل تاتیانا ماریا به میدان رفت و در سه ست مقابل حریف آلمانی به پیروزی دست یافت.

نفر دوم رده‌بندی در این دیدار ست اول را ۶-۲ از آن خود کرد، در ست دوم ۳-۶ شکست خورد و در ست سوم با نتیجه قاطع ۶-۱ به پیروزی رسید تا برای نخستین بار به فینال یک گرند اسلم صعود کند.

جابر با این پیروزی به نخستین تنیس‌باز عرب و کشور تونس تبدیل شد که حضور در دیدار پایانی یک گرند اسلم‌ را تجربه می‌کند. او هم‌چنین بعد از کوین اندرسون، دومین بازیکن از قاره آفریقا در دوران مدرن تنیس است که به این مهم دست می‌یابد.

این تنیس‌باز ۲۷ ساله که در ۲۴ دیدار اخیر خود تنها ۲ شکست را متحمل شده است بعد از راه‌یابی به فینال گفت: «برای من این رویا از سال گذشته آغاز شد، وقتی‌که توانستم از تجربه بازی در اینجا آن‌هم مقابل دیدگان تماشاگران لذت ببرم. قبل از آن زیاد نتوانسته بودم در ویمبلدون حضور یابم و فقط در دورهای اول و دوم بازی کرده بودم. بازی در چمن دشوار است اما می‌دانستم که در این زمین خوب بازی می‌کنم. پارسال زمانی که در ۱/۴ نهایی شکست خوردم به روانشناسم گفتم سال آینده برای قهرمانی به اینجا خواهم آمد.»

آخرین اخبار دنیای تنیس در اینستاگرام تنیسفا؛ کلیک کنید

جابر برای تکمیل تاریخ‌سازی خود باید در دیدار پایانی مقابل النا ریباکینا قرار بگیرد. ریباکینا نیز در دیدار دوم نیمه‌نهایی دست به کار بزرگی زد و در دو ست پیاپی بر سیمونا هالپ دارنده دو عنوان گرند اسلم غلبه کرد و به فینال راه یافت. نفر ۲۳ جهان در این مسابقه نمایش خوبی داشت و قهرمان ویمبلدون ۲۰۱۹ را با نتایج ۶-۳ و ۶-۳ شکست داد تا همانند جابر برای نخستین بار به فینال یک گرند اسلم برسد.

به این ترتیب در تورنمنتی که تنیس‌بازان اهل روسیه از حضور در آن محروم شدند، یک بازیکن روسی‌الاصل توانست خود را به دیدار پایانی برساند. ریباکینا که متولد مسکو است، از سال ۲۰۱۸ با پرچم کشور قزاقستان رقابت می‌کند. او حالا اولین بازیکن با تابعیت قزاقستان است که به فینال یکی از گرند اسلم‌های چهارگانه راه می‌یابد.

از سال ۱۹۶۸ که بازیکنان حرفه‌ای اجازه شرکت در گرند اسلم‌ها را پیدا کردند، این برای نخستین بار است که دو بازیکنی که سابقه حضور در فینال گرند اسلم را ندارند فینالیست ویمبلدون شده‌اند.

رویارویی جابر و ریباکینا در فینال ویمبلدون، چهارمین مصاف این دو بازیکن خواهد بود. در سه دیدار دیدار قبلی جابر توانسته دو پیروزی کسب کند و یک دیدار نیز با برتری ریباکینا پایان یافته است.

دیدار پایانی رقابت‌های ویمبلدون در بخش زنان روز شنبه برگزار خواهد شد.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید